Motto Tasarım | escapefromsofa

dfot

escapefromsofa

ESCAPEFROMSOFA   Ürün tasarımlarında daima doğal malzemenin gücüne inanmış ve işin sonunda da bizlere fonksiyonel  tasarımlar sunmayı başarabilmiş özgün bir marka;escapefromsofa İki iç mimar ve bir endüstriyel tasarımcı…Akıllarındaki fikirleri hayata geçirmek üzere yola koyulmuş bir ekip.Escapefromsofa’nın  yaratıcıları Mahmut Kefeli ,Kerem Erçin ve İrem Başer  tarafından 2009 yılında kurulan tasarım ofisi sadeliğin gücüne inanan ve sadeliği detaylarda arayan bir düşüncenin peşinde ilerleyen bir tasarım felsefesine sahip. Escapefromsofa,ofis, restoran,kafe ve özel ev projelerine özel tasarımlar sunarken bir yandan da ürün çeşitliliğini geliştirmeyi de elden bırakamıyor. Farklı tasarımlarla müşterilerinin taleplerini kendi benimsedikleri tasarım felsefelerinden uzaklaşmadan hayata geçirebilmek için titizlikle çalıştıklarının altını çiziyorlar. ‘escapefromsofa’ isminin çıkış noktası  aslında  bir serzenişmiş meğer. İnsanoğlu olarak biraz tembel ve biraz da kanepeye bağlı olarak yaşadığı konusunda bir serzeniş belki de. escapefromsofa ekibi için ise yaşam, bir kanepeden çok daha geniş bir alana yayıldığı  ve yaşamın olduğu her alanda tasarımın da var olduğu gerçeği. Mahmut Kefeli bu ay Motto Tasarım’ın merak ettiklerini tüm samimiyeti ile cevapladı ve tasarım felsefesi üzerine bazı ipuçlarını bizlerle paylaştı…

  • Sizi tanıyabilir miyiz?

  Escapefromsofa,Mahmut Kefeli, Kerem Erçin ve İrem Başer’ den oluşan bir ekip. Tabi ki ekibimizin diğer tasarımcı üyelerini de unutmamak lazım. Mahmut kefeli endüstri ürünleri tasarımcısı, İrem Başer ve Kerem Erçin ise iç mimar. Eğitimlerimizi tamamladıktan ve uzunca bir sure kendi alanlarımızda çeşitli tasarım ofislerinde çalıştıktan sonra escapefromsofa yı kurma kararı aldık.  

  • Escapefromsofa’nın çıkış noktası neydi?

Neden “escapefromsofa” diye sorarsanız, aslında bu bir serzeniş. İnsanoğlu olarak özellikle de Akdeniz insanı olarak biraz tembel ve biraz da kanepeye bağlı yaşıyoruz… escapefromsofa ekibi için yaşam bir kanepeden çok daha geniş bir alana yayılıyor ve yaşamın olduğu her alanda da tasarım olduğuna inanıyoruz.

  • Tasarımlarınızdan biraz bahsedecek olursak…

Escapefromsofa demografik bağlamsal ve çağdaş değerleri besleyen yüksek profilli          çözümler oluşturur. Biz,  escapefromsofa ekibi olarak günlük yaşamlarımızdaki benzerlik ve farklılıkları dikkate alarak mütevazi yaklaşımımız ile müşterilerimize ve onların pazarlarına zengin deneyimler oluşturmak için çalışıyoruz. Sadeliğe ve sadeliğin detaylarda gizli olduğuna inanıyoruz. Yeni ve gelişmekte olan malzeme ve teknolojiler ile çalışmak ise yaptığımız  işin en güzel yanı. Tasarımlarımızda her zaman doğal malzeme kullanmaya çabalıyoruz. Bizim için en önemli şey tasarımın fonksiyonu ve kullanıcının ihtiyaçlarına kusursuz işçilikle cevap verebilmesi. Daha sonra ise form ön plana çıkıyor. Ama öncelik fonksiyon ve malzemede. Farklı malzemeleri beraber kullanmak hoşumuza gidiyor ve her yeni tasarımla birlikte üretim yöntemimizi geliştirmek hatta kimi zaman daha yenilikçi üretim yöntemleri bulmaya çabalıyoruz.

  • Sizce bir ev nasıl özgün ve karakter sahibi olur?

Bizce bir evin özgün ve karakter sahibi olması için öncelikle yaşanmışlığın, anıların olması gerekir. Belki gittiğimiz bir yerden bir seyahatten hatıra olarak aldığımız bir aksesuar, belki eskiden kalan bizim için anisi olan başka bir parça. İşte bu tip detaylar bir evi karakter sahibi ve özgün kılar. Tabi bunun yanı sıra mimari perspektifte de belli bir bütünlük olması çok önemli bir husus. Mimari unsurların ve detayların dikkatle ele alınması ve ayni özenle de uygulanması gerekli.

  • Projelerinizden biraz bahseder misiniz?

Son zamanlar da sıklıkla ofis projeleri yapmaktayız. Zorlu Center da henüz bitirmiş olduğumuz güzel bir proje var. Yine Gebze de yaklaşık 4000 m2 lik bir yönetim binası yapıyoruz. Bu projede sadece iç mimari olarak değil ayni zamanda tüm binanın facade tasarım ve uygulamasını da üstlenmiş durumdayız.Bunun yanı sıra Bodrum da güzel bir proje bitirdik. O da 280 m2 lik bir proje idi. Çok keyifli bir proje çıktığını düşünüyoruz. Çeşitli ofis ve konut projelerimiz de halen devam etmekte. İlerleyen zamanlarda umarım sizlerle onları da paylaşacağız.

  • Tasarım’ kelimesi sizin için ne ifade ediyor?

Tasarım kişinin kendini özgür hissetmesi gereken bir dünya bizce. Tasarım kültürlerin ve duyguların açığa çıktığı bir dünya. Ayni zamanda tasarım muhakkak ulaşılabilir bir dünya da olmak zorunda.

  • Peki ,bize ip ucu verecek olsanız,evimizi baştan aşağı yenilemek yerine nasıl dokunuşlar yaparak tüm evin havasını değiştirebiliriz?

  Renkler bu dokunuşların başında  gelebilir. Sizi rahatlatan ve çok baskın olmayan renkleri kullanmak ilk adim olarak düşünülebilir. Bunun yanı sıra bizce evlerimizde yalınlığa önem vermeliyiz. Tabi ki bomboş bir ev veya çok modern bembeyaz bir evden bahsetmiyoruz ama yasamaktan evimize bakmaktan yorulmamalıyız.

  • Projelerinizi kişiye özel hale nasıl getiriyorsunuz?

Müşterilerimizi tanımaya çalışıyoruz onların sosyal yaşantılarına duygusal anlarına dair ipuçları elde etmeye çalışıyoruz. Bizce her insan tektir bir esi daha yoktur. Bu nokta da eğer müşterimizi gerçekten tanıyabilirsek iste o zaman çok özel bir proje ortaya çıkıyor. Bizce bu bir takim oyunu, hiçbir projemizi  sadece kendimize mal etmiyoruz. Biz escapefromsofa ekibi ve müşterilerimiz bir ekibiz. Eğer güzel şeyler yapıyorsak bilin ki beraber yapıyoruz.

  • Motto’nuz?

WHY WE DO THAT ! Her projeye baslarken kendimize bu soruyu soruyoruz. Neden ? İhtiyaçları ve misyonumuzu hep hatırda tutmak zorundayız. Ve tabi ki isimizi teslim ettiğimizde müşterimizin yüzündeki mutlu ifade bizim için çok önemli.