Modern İlham Perileri / Kronotrop

Bizce Türkiye’de hızla yaygınlaşan 3. Dalga Kahvecilik, şehrin en ilham verici yeniliklerinden biri. Sayıları hızla artan temsilcileri arasında öyle markalar var ki, Şehrin yaşam biçimini ve modern şehirli kültürünü doğrudan etkileyeceğini düşündüğümüz izler taşıyor günlük yaşantımıza. Kronotrop da bunların öncülerinden gelin birlikte biraz daha yakından tanımaya çalışalım markayı.

 

İstanbul Yiyecek İçecek Grubu’nun heyecan duyduğu projesi olan Kronotrop Coffee Bar & Roastery, Dünya’daki “Specialty Coffee” akımını, İstanbul’da en üst seviyeye taşımayı hedefliyor.

 

Kronotrop’u “Kahve deneyiminin uç noktası” olarak tanımlayan Mehmet Gürs, “Kronotrop sadece çekirdek ve kavurma teknikleri ile değil, aynı zaman kahve meraklılarına gerçek kahveyi daha yakından tanıyabilmeleri için ücretsiz workshoplar düzenleyeceğimiz ve iyi kahvenin bir nevi sözcüsü olacağımız bir alan.” Kronotrop ile hedefleri İskandinavya, San Francisco, Brooklyn gibi yüksek bilinçli Specialty Coffee barlarını İstanbul’dan başlayarak bu coğrafyada da yeşertmek.

Kronotrop, Beyoğlu’nun bir yan sokağında, küçük bir kahve dükkanı olarak başladı. Kısa sürede kahve tutkunların vazgeçilmez uğrak noktası haline geldi. 2014’ün başında Kronotrop’u bünyesine katan İstanbul Yiyecek İçecek Grubu, Kronotrop’u uluslararası lider microroasterlar’la aynı kulvarda konumlamak üzere yeniden tasarladı ve yapılandırdı. Kronotrop için global üstün kahve dünyasında yepyeni bir sayfa açıldı.

Bulunabilecek en iyi kahve çekirdeklerini doğrudan üreticiden alıp, en ileri kavurma tekniklerini kullanarak kahve meraklılarına heyecanlı bir tecrübe yaşatmak üzere kollarını sıvayan Kronotrop, Cihangir, Maslak Orjin, Allianz Tower’da açtığı keyifli mekanlar ve Maslak Oto Sanayi içinde bir Kavurma Tesisi, Ar-Ge ve Eğitim Merkezi açarak atılımlarını hızla geliştiriyor.