Modern İlham Perileri | Fil Hakkında

Modern İlham Perileri | Fil Hakkında

FiL, fotoğraf kitapları ağırlıklı, sanatçı kitaplarının, bağımsız yayınların ve çocuk kitaplarının da yer aldığı bir kitapçı, kafe ve atölye. Aynı zamanda sanatçı konuşmalarının, söyleşilerin düzenlendiği bir etkinlik mekanı. Alternatif ve farklı bir mekan olan FiL, iki kardeş; Faik Ali Yeşil ve fotoğrafçı – sanatçı Cemre Yeşil’in hayal ettiği bir yer.

 

Sanatçı kitaplarının alışılagelmiş sanat tüketimine göre daha bireysel bir deneyim sunması ve daha ulaşılabilir olmasına önem veren FiL kahvecilikte de ön plana çıkıyor. FiL’in kurulmasındaki temel motivasyonlardan biri de sanatçı kitabını herkes için daha ulaşılabilir kılmak. Hayatında sanatçı kitabı bakmak ya da almak pratiği olmayan ama kahve içmek için kafede vakit geçiren bir kitlenin böyle bir mecranın var olduğundan haberdar olmasını önemsiyorlar. Sürdürülebilirlikleri adına kitap-kahve beraberliğine de önem veriyorlar..

FiL, fotoğraf odaklı bir yer ancak kapısı her zaman farklı disiplinlerden fikirlere açık. Yurtiçinden ve yurtdışından, yolu İstanbul’dan geçen sanatçıların, fotoğrafçıların, yayıncıların yer aldığı konuşmalara, kitap tanıtım partilerine, gösterimlere, pop-up etkinliklere ve projelere yer verileceği bağımsız bir mekan. Fotoğraf, sanat, tasarım, eğitim ve yayıncılık hakkında münazaralar düzenlemek gibi niyetleri de var. Bu tür etkinlikler ve düzenlenen atölyeler FiL’i özgün kılan özelliklerinden bir tanesi. FiL, basılı malzeme ve fotografik üretim üzerinden farklı yaklaşımları ve düşünceleri anlamaya çalışan bir yer. Bu yaklaşımları da düzenlenen etkinliklerin ve atölyelerin içeriğini oluşturmaktaki etkenlerden bir tanesi.

 

FiL daha çok genç! Acele etmeden, zamanla, öğrenerek, tecrübe kazanarak, organik bir şekilde gelişmesini beraber deneyimlemeyi umuyor. Bu aşamada da genç sanatçıların kendilerini ifade etme ihtiyacı ve bunun için mekan talep ediyor olmaları FiL için çok önemli. Onun dışında FiL’in alternatif bir mekan, bir atölye olarak benimsenmesine de çok kıymet veriyorlar. Etrafımızda olan sanatçı, yayıncı, eğitmen ve öğrencilere de bunun önemini her fırsatta hatırlatıyorlar.

 

FİL MANİFESTO

 

FiL, fotoğraf kitaplarına, kahvelere ve atölyelere adanmış bir mekandır.

FiL, sanatçı kitaplarının yanı sıra fotoğraf tarihi ve teorisiyle ilgili kitapların, dergilerin, çocuk kitaplarının, bağımsız yayınların ve tatlı ıvır zıvırların yer aldığı bir kitapçı ve kafedir. Aynı zamanda atölyelerin, sanatçı konuşmalarının, söyleşilerin ve başka kolektif etkinliklerin düzenlendiği bir buluşma yeridir.

FiL, basılı malzeme ve fotografik üretim üzerinden farklı yaklaşımları ve düşünceleri anlamaya çalışır.

FiL, fotoğraf odaklı bir yer ancak kapısı her zaman farklı disiplinlerden fikirlere de açıktır.

FiL, yurtiçinden ve yurtdışından, yolu İstanbul’dan geçen sanatçıları, fotoğrafçıları, yayıncıları ağırlamaya pek heveslidir. Kitap tanıtım partilerine, gösterimlere, pop-up etkinliklere, minik fuarlara ve projelere yer vermek için can atar.

FiL’in çok güzel kahveleri, çok lezzetli kek ve sandviçleri vardır.

FiL, fotoğraf, sanat, tasarım, eğitim ve yayıncılık hakkında münazaralara yer vermek ister.

FiL, fotoğraf kitaplarını çok sever.