Mimarhane | Pensilvanya’lı İlk Kadın Mimar Anna Keichline

Mimarhane / Pensilvanya’lı İlk Kadın Mimar Anna Keichline

Pensilvanya’lı ilk kadın mimar olarak bilinen, aynı zamanda mucit de olan Anna Keichline, 24 Mayıs 1889 yılında Avukat John Keichline’nın dört çocuğundan en küçüğü olarak Bellefonte’de dünyaya gelmiştir. Keichline, tasarımcı ve mucit olarak erken yaşta hünerlerini göstermeye başlamıştır. Daha çocuk denecek bir yaştayken, ailesi tarafından, marangozluk aletleri ile donatılmış bir ev atölyesi kendisine tahsis edilmiş, yetenekleri teşvik edilmiştir.

 

Anna 14 yaşındayken (18 Ekim 1903), bu destekleyici ailesi, yetenekleri ve dışa dönük kişiliği ile fark edilmeye başlanmış, meşeden yapılmış bir masa ve kutu ile Merkezi İlçe Fuarı’nda birincilik ödülü kazanmıştır. Philadelphia Inquirer muhabirine verdiği röportajda “endüstriyel tasarım için hayatını adadığını” söylemiştir. Anna Keichline, 1906 yılında Bellefonte lisesinden mezun olmuştur. Aynı yıl Pensilvanya Devlet Kolejinde sınıftaki tek kadın öğrenci olarak Mekanik Mühendisliği okumaya

başlamıştır. Ancak ertesi yıl Cornell Üniversitesi’nde Mimarlık eğitimi almak için girdiği bölümden ayrılmıştır. Üniversitede okurken tiyatro kulübünde ve basketbol takımında görev almıştır. Cornell Üniversitesi’nden

‘‘5. Kadın Mimar’’ olarak mezun olan Anna geçen yüzyılda mesleğini profesyonel olarak yapan ilk kadın mimardır. Mezun olduktan sonra Bellefonte’ye dönen Anna; Pensilvanya, Ohio ve Washington’da 24 ticari yapı ve konut projesine imza atmıştır.1920 yılında Pensilvanya’da kayıt zorunluluğu gelince sınavı geçerek ilk tescilli kadın mimar olmuştur. Sahip olduğu yedi patentin ilkini 1912 Nisan’ında lavabo tasarımı ile almıştır. 1916’da bir oyuncak, 1926’da zaman ve hareket tasarrufu sağlayan mutfak tasarımı, 1927’de çocuklar için taşınabilir alan ve aynı yıl en önemli icatlarından biri olan “K Tuğla” diye adlandırılan içi boş kil tuğla olan yapı bloğu için patentler almıştır.

Sonrasında 1929’da yer kazanmak için tasarladığı Murphy yatakların öncüsü sayılabilecek katlanır yatak ve 1931 yılında havalandırma sistemi tasarımları ile son 2 patentini almıştır. Uzun yıllar inşaatta kullanılan K Tuğla tasarımı ile 1931 yılında Amerikan Seramik Derneği tarafından onur ödülüne layık görülmüştür.

Keichline tasarımları hala Bellefonte’de görülebilmektedir. Plaza Tiyatrosu, Cadillac Garage and Apartments, Harvey Apartments ‘in yanı sıra birden fazla konut tasarlanmıştır.

Aynı zamanda sıkı bir kadın hakları savunucusu olan Keichline, 4 Temmuz 1913 Günü Kadın Oy hareketi yürüyüşüne katılmıştır. Ayrıca Dünya Savaşı’nda askeri istihbaratta özel ajan olarak hizmet vermiştir. Anna Keicline tüm bunların yanında yaşadığı zaman dilimi içinde sıra dışı sayılacak bir özelliği daha vardır: kendi otomobiline sahip bir kadın olarak farklılığını ortaya koymuştur.

Keichline, erkek egemen olan meslek alanında olmanın zorluğunun farkında olmasına rağmen, kadın mimarların da başarılı olabileceğini çevresine ikna etmiştir.

Anna aynı zamanda mesleğindeki vizyonu ile de politikanın içinde olmuştur zaman zaman, örneğin Başkan Hoover’e Daha İyi Ev Konferansı’nda yardımcı olmuştur. Sağlığı elverdiği sürece, 1930’lu yılların sonlarına dek, nice ev ve apartmanlar Anna’nın çizim tahtasından çıkmıştır. 5 Şubat 1943 tarihinde ömür boyu aile evi olarak kalmış olan Bellefonte’deki Bishop Caddesi üzerindeki evinde kanserden hayata gözlerini yummuştur.

12 Ekim 2002 tarihinde, büyük yeğeni Nancy J. Perkins ve Bellefonte halkının çabaları sayesinde, Anna Keichline tarihi resmi devlet nişanı ile onurlandırılmıştır. Bu nişan Anna’nın 1925 yılında kendi tasarlamış olduğu Plaza Tiyatrosu önüne yerleştirilmiştir.