Mimarhane | Odile Decq

Mimarhane / Odile Decq

MÜCADELEYE DEVAM ETMELİYİZ

Ödüllü Fransız mimar Odile Decq, 18 Temmuz 1955 de Laval ‘da doğmuştur.  1978 yılında mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra, Institut d’Etudes Politiques’ten  şehir ve planlama diplomasını da alan Decq, 1979 yılında Paris’te kendi ofisini kurmuştur. 1985 yılında Benoît Cornette ile kurmuş olduğu ortaklık ile ODBC mimarlık ofisini açmıştır.

1990 yılında Fransa Renne’de  Banque Populaire de l’Ouest için gerçekleştirdiği iki Ofis Binası projesi ile sayısız ödül kazandırmış ve uluslararası platformda tanınma fırsatı bulmuştur.

1996 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nde mimarlığa katkılarından dolayı Golden Lion ödülüne layık görülmüştür. Odile Decq,  aynı zamanda 2003 yılında Legion d’Honneur  ( Şeref Nişanı) alarak bir Şövalye olmuştur.

2007 yılında Mimarlık Bölümü başkanı seçildiği Paris’teki Ecole d’Architecture Spéciale Mimarlık Okulunda, 1992 yılından bu yana profesör olarak görev yapmaktadır.

 

Benoit Cornette ile 20 yıla yakın sürdürdüğü ortaklığın ardından yola tek başına devam etmeye karar verev Decq, özellikle akademisyenlikteki tecrübesi ile günümüz Avrupa mimarisinin önde gelen temsilcilerinden sayılmaktadır. Odile Decq, “Mimarlık için gelecek ve umut gerekiyor” felsefesi ile kariyerine devam etmektedir.

Odile “Benim imzam” dediği kırmızı renk hakkında , “Tüm projelerimde kırmızıyı görebilirsiniz, hayatı çağrıştıran bir renk” diye bahsetmektedir röportajlarında. “Eğer mimarlar sorgulayan, düşünen ve üreten bir konumda olurlarsa geleceği şekillendirmede önemli bir yere de sahip olabilirler. Eğer bu şekilde devam ederlerse, yani başkaları tarafından verilen fonksiyon şemalarını güzelce paketleyen ardından da yaptıkları paket kağıtlarına bakıp kendilerine övgüler dizen bir noktada kalırlarsa, yakında başkaları gelir, yerlerini alır.” sözleriyle, her fırsatta  mimarları ve mimarlık öğrencilerini uyararak, eğitimin ve vizyoner düşüncenin öneminin altına çizmektedir.

Decq’in, en önemsediği konulardan biri de, kadın mimarların bilinirliğidir. Günümüzün mimari sektörünü  “eril bir sahne” olarak tanımlayan ve bu sahnede kadınların varoluşunu son derece “problemli” bulan Odile Decq, kadın mimarlara verilen Prix Femme Architecte ödülünü kabul edişinin nedeninin genç kadınlara cesaret vermek olduğunu belirtmiştir ve eklemektedir; “mücadeleye devam etmeliyiz”.

Özellikle öğrencilerin geleceği yeniden inşaa edeceklerine inanmaya ihtiyaçları olduğunu düşünen Decq, tüm mimarların hayal etmeleri gerektiğini savunmaktadır. “Bugün rüyalar görmezlerse, yarın çok tutucu toplumlar inşa edecekler” sözüyle de, bu konudaki kaygılarını özetlemiştir.

 

Projeleri

1987 Social housing ZAC Manin Jaurès Paris, Fransa

1990 Banque Populaire de l’Ouest Rennes, Fransa

2000 Saint Gobain Research Center Aubervilliers, Fransa

2007 GREENLAND PAVILION Shangai, Çin

2011OPERA RESTAURANT, 2008-2011 Paris, Fransa

2012 FRAC BRETAGNE CONTEMPORARY ART MUSEUM, Rennes, Fransa

Saint Gobain Research Center Aubervilliers, Fransa

Banque Populaire de l’Ouest Rennes, Fransa

Social housing ZAC Manin Jaurès Paris, Fransa

GREENLAND PAVILION Shangai, Çin

OPERA RESTAURANT, 2008-2011 Paris, Fransa

FRAC BRETAGNE CONTEMPORARY ART MUSEUM, Rennes, Fransa