Mimarhane | Mario Bellini

MARİO BELLİNİ

1 Şubat 1935 yılında Milano’da dünyaya gelen İtalyan mimar ve tasarımcı Mario Bellini 1959 Yılında Milano’da teknik üniversiteden mezun oldu. Mimar ve tasarımcı olmasının yanı sıra gazeteci  ve öğretim görevlisidir. Milano’da yaşayan ve orada hayatına devam eden Mario Bellini’ nin çalışmaları mimarlıktan şehirciliğe, mobilyadan, endüstriyel tasarıma kadar geniş bir alanı kapsar.

Bellini’ye Altın Pusula Ödülü  (2004) tasarım ve mimari katkılarından dolayı İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından verilmiştir. Düzenlediği konferanslar ve  uluslararası ortamlarda ders ve çalışmaları için sayısız ödüller kazanmıştır.      Bellini  Olivetti  ve Renault gibi firmalarda tasarım danışmanı olarak görev yapmıştır. 1973 yılında Milano’da mimarlık ve tasarım firması Studio Bellini kuran tasarımcı bağımsız ürünler de tasarlamıştır.1987 yılında Modern Sanat New York Museum (MoMA)da eserlerinin retrospektif sergisi ile onurlandırılmış ve daimi eserler arasında tasarımları arasında sergilenmeye başlanmıştır.   1982- -85 Milan Domus Academy’de Viyana’da eğitmen olarak çalışmıştır.1987 yılında da Vitra için ofis koltukları tasarlamıştır.       Mario Bellini plastik nesneleri aydınlatmak eğilimine öncülük etmiştir. Büyük fikir ve yaratıcılık ile o etkili henüz sedasız ışık tutacak yeteneğine sahip bir ışık yüzen kütlesi tasarlanmış. ” Pianeta Ufficio ” lansman kampanyası için 1974 yılında tasarlanan lamba büyüklüğü açısından yeniden gözden geçirilmiştir ve şimdi Nemo tarafından endüstriyel ölçekte üretilir.

 

Mimariye neredeyse tamamen kendini adayan Bellini’nin 1980 den beri tasarladığı çeşitli binalar : Japonya’da Tokyo Tasarım Merkezi, Amarika’da Natuzzi  Genel Müdürlük Binası, Melbourne Victoria Ulusal Galeri ,Frankfurt Deutsche Bank Merkez Binası, Bologna Şehir Tarihi Müzesi, Paris’teki Louvre Müzesi’nde İslam Sanatları Bölümü ve yeni Milano Kongre Merkezi.  Halen devam eden projeleri de: Milano ve Roma-Fiumicino Uluslararası Havaalanı (2014-2016), Cenova Erzelli Bilim ve Teknoloji Parkı ve Trieste Generali Akademisi (2015-2016).Tasarım aşamasındaki çeşitli projeleri:  Çin’de Zhenjiang “Yeni Eko-kent” (2013-2018) ve Katar’da konut projesi, Kültür ve Spor Kompleksi (2014-2022).     Bellini 1980 yılından sonra kendini Avrupa’dan ABD’ye, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya ve Avustralya’ya, dünya çapında mimari projelere imza atmıştır. Kendisi hevesli bir sanat aşığıdır, Bellini iyi bir sanat tasarımcısı olarak da bilinir. Ayrıca 1999 yılında, MBA, ISO 9001 kalite belgesi almıştır.