Makarna | Makarna Pişirmek | Makarna Tarifi

Makarna’nın tarihçesi….

Makarnanın yaratıcısını belirlemek için yapılan araştırmalarda İtalyanlar’ın milliyetçilikleri etkili olmuştur.

Aslında genel anlam olarak Makarna şekilli hamur anlamına gelmektedir. Şekilsiz bir yığın olarak Kabul edilen Hamur şekillendiğinde Makarna adını almaktadır.

13 . yy sonlarında Marco Polo nun Çinde Makarna ile karşılaşıp İtalyaya getirdiği hikayesinin yanında aynı dönemlerde İtalya’da  Maccheroni tüketilmekte idi.

Tüm bu hikayelerden çıkan ortak sonuç tüm uygarlıkların aslında buğdayı ince öğüterek ortaya çıkan unu hamur haline getirmeyi bildikleridir.

Bunun yanısıra ekmek için gerekli olan mayanın bunun yanında çok zor bir buluş olarak düşünülebilir.

İtalyadan once Arap kültürlerinde ince hamur parçalarının pişirildiği bilinmektedir.Hatta bunları güneşte kurutarak dayanıklı hale getirdikleri söylenmektedir.

Halen Roma’daki Makarna Müze’sindeki belgeler konuya  tam olarak açıklık kazandıramamaktadır.

Makarna 16. yüzyılda çatalın bulunuşuna kadar, ellerle yendiğinden şehrin asillerinin yiyeceği olamamıştır. Uzun makarnalar ele alınır, baş hafif geriye yatırılarak makarnalar ağza kaydırılır ve bazen de çiğnemeden yutulurdu ve bununla hava atılabiliyordu.Pizzayı ısırmak bunun yanında çok basit bir şeydi bununla hiç kimseye hava atılamazdı.

Türkiye`de makarna üretimi 1920 lerde başlamıştır. Anadoluda erişte yapımı ile sınırlı olan makarna üretimi İzmir`de kurulan ilk makarna fabrikası ile sanayi tipi üretime geçilmiştir. Şehirleşmenin artması ve makarna tesislerinin kurulması ile birlikte hazır makarna tüketimi de yıllara göre artış göstermiştir.

1950 yılına kadar küçük ölçekli işletmeler halinde sürdürülen üretim, 1959 yılından sonra sanayileşme eğilimine girmişve dolayısıyla modern fabrikalarla üretim artmıştır.

 

Türkiyedeki Makarna üreticileri:

Barilla Makarna , NissinYıldız ( Piyale) ,  Beşler , Dost, Arbella,Doğa Makarna , Oli Makarna,Mutlu Makarnacılık,Nuh’un Ankara Makarnası,Oba Makarna,Selva,Tat Makarna,Berrak,Doyum,Türkmen Makarna,Yayla,Golda,İlhan Makarna,Pastavilla,Filiz Makarna

Bilinen isimlerinin dışında neredeyse yüze yakın makarna çeşidi vardır.

Türkiye’de bilinen isimlerin bazıları:

Spagetti Makarna, Kalem Makarna, burgu Makarna, boncuk Makarna, kelebek Makarna …

 

İtalyan isimlerinden bazıları:

Spaghetti Makarna, bigoli Makarna, bavette Makarna, penne Makarna, fusilli Makarna, fettucini Makarna, farfalle Makarna, rigatoni Makarna, maccheroni Makarna, gnocchi Makarna, lancette Makarna, linguine Makarna …

Makarna pişirmek gayet basittir, fakat biraz dikkat gerektirir. Her şeyden önce malzeme oranları doğru olmalıdır. Oranlar için her 100 gram makarna için 1 litre su ve 10 gram tuz kullanmalısınız.

Makarna pişerken hareket edebilmek için yeterli yere sahip olmalıdır, bu makarnanın yapışmasını önleyecektir.(100 gram makarna piştikten sonra iki katı hacimlenmektedir 🙂

Makarna tencereye su kaynadıktan sonra atılmalıdır .

Makarnanın pişip pişmediğini kontrol etmek için tattığınızda, bir noktayı aklınızdan çıkartmayın; makarna süzülürken de, sos ilave edilirken de pişmeye devam etmektedir. Haşlanan makarnayı soğuk suya tutmadan kevgirde süzünüz. Arzunuza göre hazırladığınız sosu ilave ediniz ve hemen servis yapınız. Bu şekilde pişirilen makarnalarda gözenekler acık olacağından sos ile daha güzel bütünleşecektir.

Ve bir klasik  Makarna Tarifi ….

Domates Soslu Spaghetti

Malzemeler

  • 100 – 150 g Pastavilla Spaghetti
  • 10 adet kiraz domates
  •  3-4 yemek kaşığı domates sosu
  • 1 yemek kaşığı pesto sosu
  • 1-2 tatlı kaşığı toz parmesan peyniri
  • Bir kaç yaprak taze feleğen
  • Zeytinyağı

Hazırlanışı :

Derin bir tencerede ince doğranmış soğanları zetinyağında sararıncaya kadar kavurunuz ve rendelenmiş domatesi ilave ederek 7-8 dakika kadar pişiriniz. Daha sonra tereyağ ve tuz ilave ediniz. (Hazırlanmış olan domates sosu buzdolabında bir kaç gün saklanabilir).

Kiraz domatesleri ortadan 2’ye ayırınız. Tavaya bir miktar zeytinyağı koyunuz ve domatesleri ilave ediniz. Spaghetti’yi paket üzerindeki pişirme önerisine uygun olarak al-dente kıvamında haşlayınız.

Kiraz domatesler hafif piştikten sonra domates sosunu  ve pesto sosu ilave ediniz ve karıştırınız. Makarnaları süzünüz ve sosa ilave ederek karıştırınız.  Son olarak parmesan peyniri ve taze fesleğeni ilave ediniz ve karıştırınız. Makarnanız servise hazırdır.