Le Pain Quoditien’in Kurucusu ve Şefi Alain Coumont, Türkiye’de

Le Pain Quoditien’in Kurucusu ve Şefi Alain Coumont, Türkiye’de

“Paylaşılan büyük masa” fikrinin öncüsü Alain Coumont, özel tariflerini bu kez İstanbullu lezzet tutkunları için hazırladı.Taptaze, organik lezzetleri sıcacık atmosferinde buluşturan Belçika’nın dünyaca ünlü markası Le Pain Quoditien, kurucusu şef Alain Coumont’u İstanbul’da ağırladı.

Sağlıklı ve leziz menüleriyle kahvaltı, brunch, öğle ve akşam yemeklerinin ortak noktası olan Le Pain Quotidien’de Alain Coumont, özel tariflerini kendisi hazırlayarak sundu ayrıca Le Pain Quotidien Cookbook adlı kitabını davetliler için imzaladı.

 

Paylaşılan büyük masa ile bir akım

1990 yılında kurulan ve dünya çapında 19 farklı ülkede, 146 noktada telaşlı şehir yaşamının en sevilen duraklarından olan Le Pain Quotidien günlük koşuşturma rutinine sağlıklı ve leziz tatlarıyla anlam katıyor. İmzası olan tartineler, her mevsim tercih edilen lezzetli çorbalar, sezonun en özel tatlarıyla renklenen salatalar, ev yapımı hamur işleri, tatlılar ve %100 organik ekmek çeşitleri ile sağlıklı A la Carte seçeneklerini öncülüğünü yaptığı “paylaşılan büyük masa” sında sunuyor. Organik ürünlerle hazırlanan kahvaltı ve brunchlar, taze meyvelerle hazırlanan içeceklerin yanı sıra vegan ve vejeteryan seçenekleriyle zengin Le Pain Quotidien menüsü, her zevke ve damak tadına hitap ediyor. Bulunduğu her ülkenin yemek kültürünü ve yerel tatlarını kendi mutfağı ile harmanlayarak, iyi beslenmek isteyen herkese ulaşan Le Pain Quotidien’in paketlenmiş ürünlerini, dumanı üstünde tüten taptaze ekmeklerini evinize ve sevdiklerinize de götürebilirsiniz.

 

Ayrıca catering servisiyle bu lezzet şölenini davetlerinizde misafirlerinizle paylaşabilirsiniz.

 

Le Pain Quotidien hakkında;

Le Pain Quotidien’in hikayesi Belçikalı şef Alain Coumont’un yemeğe duyduğu tutkunun yanı sıra lezzete ve kaliteye verdiği önemle ortaya çıktı. Coumont, Belçika’da küçük bir çocukken, saatlerini sandalyesinin üzerinde, büyükannesinin ekmek yapışını izleyerek geçirirdi. Daha sonra Brüksel’de genç bir şef olan Alain Coumont, çalıştığı restoran için uygun ekmeği bulamayınca, kaliteye olan tutkusuyla çocukluğunun ekmeklerini yapabilmek için küçük bir fırın açmaya karar verdi ve ilk fırınını Brüksel’de açtı.

Fırınının adını ‘taze, günlük ekmek‘ anlamına gelen ‘Le Pain Quotidien’ koydu ve Brükselliler tarafından büyük beğeni topladı. Alain, sadece ekmek üretmekle kalmadı, özel ve lezzetli ekmekleri ile birlikte sunabileceği çorba, salata ve tartine servisine de başladı. Coumont, daha sonra bir sokak pazarında uzun ahşap bir masa bulup misafirlerine yemek servis etmeye başlayınca, Le Pain Quotidien’in topluluğa açık ilk paylaşılan büyük masası da böylece kurulmuş oldu. Bugün 19 farklı ülkede, 146 mağazasıyla faaliyet göstermektedir.