La Paz Cafe bar istanbul

dfoit_subat

La Paz Cafe bar Latin Amerika’nın sıcaklığını İstanbul’a taşıyan oldukça ozgün bir mekan.

 

Mekana girer girmez sizi karşılayan latin ezgileri,özenle düşünülmüş dekorasyonla birlikte hemen sizi o uzak diyarlara sürüklüyor. Dikkati çeken ilk öge sanatsal ve politik orjinal afişler. Kendinizi Güney Amerika’da ki bir sokakta buluveriyorsunuz. Zemindeki parkelerin desenleri Küba puro kasasından, minderler ise Bolivya’dan gelmiş özel kumaştan. Masaların üzerinde afişlerin izdüşümü olan resimler var.

Böylece mekanın bütünselliği çok güçlü biçimde hissediliyor. Havalandırma sistemi Havana’da çok eskiden beri uygulanan tek motorla dönen 4 pervaneli bir sistem. Tepenizde dönen kayışlar ve kasnaklar da kendinizi Küba’da bir cafe de zannetmeniz işten bile değil. Küçük ayrıntılarda bile sürprizler bizi bekliyor. Tuzluklar, hesap kutuları Arjantin’den gelmiş, malzemesi kaktüs ağacı. Salona geçtiğimizde boydan boya uzanan bir duvar resmi bizi kucaklıyor.

İç mekan tasarımcısı Gamze Yalçın ‘ın çalışması. Bir yanda’ Motorsiklet günlükleri filminin bir tasviri bulunurken diğer yanda Che’nin Güney Amerika yolculuğu anlatılmış. Bar ve mutfak tarafında dev bir “Queremos paz y amor yani Aşk ve Barış istiyoruz” sloganı karşmıza çıkıyor ve aslında tüm atmosferi özetliyor. Yemekler, kokteyller ve kahvelerin hepsinin Latin Amerika’nın orjinal reçetelerine göre yapıldığını herhalde söylemeye gerek yok.

Menülerin tasarımı ise başlı başına bir yazı konusu. Tüm yemeklerin ve kokteyllerin ortaya çıkış hikayeleri kıtadaki ülkelerin haritaları ile anlatılmış. Bu yemeklerden ve içkilerden tatmak için İstanbul’da ki Latin Amerikalı La Paz Cafe Bar tüm içtenliği ve ılık atmosferi ile sizi bekliyor.

dfoit_subat