Kütük Evler İle Doğayı Kucaklamak

Kütük Evler İle Doğayı Kucaklamak

Eminiz aranızdan pek çoğunuz, hayatınızın bir bölümünde en az böyle güzel bir kütük eve olmayı hayal etmiştir. Doğala hayata dönüş kavramının sıklıkla dile getirildiği günümüzde kütük evler her geçen gün daha fazla kişinin hayalini süslemeye başladı. Sevdiği bir coğrafyada tatil yaparken ya da çok sevdiği bir yoldan geçerken, hatta güzel bir manzaraya bakarken “buraya bir kütük ev yapacaksın ve burada yaşayacaksın” diye aklından geçirmeyenimiz yok denecek kadar azdır.

Her cazip konunun olduğu gibi, bu konunun da birçoğumuz için bir hayalden öteye geçmeyeceğini biliyoruz. Ama aramızda hayallerini gerçeğe dönüştürme cesareti ve merakı olanlar da çıkacaktır mutlaka onlar için küçük bir kütük evler dosyası hazırlamak istedik. Öncelikle neden kütük ev istediğimizi doğru anlamamız lazım.

 

 

DOĞAL VE PRATİK

Bildiğiniz gibi üretimi ve işlenmesi için en az enerji gerektiren yapı malzemesidir, bu yönüyle bile doğa dostudur. Üstelik kütük evler, üstün nem ve ısı yalıtımı özellikleri ile yaşanacak en sağlıklı ortamı sunar. Bu da yetmezmiş gibi zorlu hava şartlarına dayanıklıdır. Ahşabın ağırlık ve taşıma gücü oranı, betonarme ve çelikten 5 kat daha yüksektir. Sağlamlık sizde hantallığa dair çağrışımlar yaptıysa, bu şüphenizden hemen vazgeçin. Ahşaptan yapılmış kütük ve kalas evler prefabriktir. Teknolojileri  gereği üst üste dizilerek inşa edildikleri için montajı kolaydır ve istendiğinde demonte edilip taşınabilir.

Her cazip konunun olduğu gibi, bu konunun da birçoğumuz için bir hayalden öteye geçmeyeceğini biliyoruz. Ama aramızda hayallerini gerçeğe dönüştürme cesareti ve merakı olanlar da çıkacaktır mutlaka onlar için küçük bir kütük evler dosyası hazırlamak istedik. Öncelikle neden kütük ev istediğimizi doğru anlamamız lazım.

Ahşap yapılar ise, esneklikleri sayesinde bu dalgalarla aynı yönde hareket edebildikleri için depreme kafa tutabilirler. Yani bu konudaki ön yargılarımızda haklıyız. Gelelim yangın konusuna. Türkiye’de dünyanın aksine yangında ahşabın diğer yapılara göre daha korumasız ve dayanıksız olduğu varsayılır. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Yanan ev değil, içindeki eşyalardır. Ahşap gerekli kalınlık kullanıldığında yangın anında dış yüzeyinin kömürleşmesi nedeniyle kendine doğal bir koruma perdesi meydana getirir ve bu doğal izolasyon alevlerin iç kısma kadar gitmesini geciktirir. Ahşap ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliklerinden dolayı yangına 30-90 dakika dayanabilir.

Bu sayede taşıyıcı kiriş ve kolonlar saatlerce dayanabilir. Ayrıca ahşap malzemenin yanma süresi malzemenin kesiti büyüdükçe uzar. Yanan kısmın kolayca tamiratı ise mümkündür. Yanan bir beton yapı ise, taşıyıcıların içerisindeki demirin deforme olmasından dolayı taşıyıcı özelliğini yitirir. Şehirler ortalama 20 yılda rant ve fonksiyon farklılaşması ile kabuk değiştirir. Bugünden itibaren alacağımız önlemlerle ahşaba hayatımızda daha çok yer vermeye başlarsak, hem sağlıklı yaşam olanağına kavuşur, hem de tüm deprem riskinden her gün biraz daha uzaklaşmış oluruz. Hiçbir ticari ya da mesleki amaç, insan hayatından daha değerli olamaz.

 

 

PROJEDE NELER ÖNEMLİ

Kütük ev yapılacak arazinin fiziki koşullarının  ve mimari modellerin önden iyi etüd edilmelidir. Bu aşamada ve elbette sonrasında en önemli konu aslında doğru firma ile çalışmaktır. Çalışılacak olan firmaya karar verirken referanslarına, uluslararası tecrübesine ve kullandıkları malzemenin kalite standartlarına bakılarak bir eleme yapılabilir. Ardından projenin şekillenmesinde en önemli faktör evi kullanacak kişilerin yaşam alışkanlıkları ve ihtiyaçlarıdır. Tabii ki bir kütük evde en önemli malzeme kütüklerdir. Kullanılan ağaç cinsleri, kesimlerinin nasıl gerçekleştirildiği (hazır kesim olup olmadığı, üzerinde tesisat ve çiviler için delikler bulunup bulunmadığı gibi), seçilen ağaç cinsinin özellikleri (çürümeye dayanıklılık, izolasyon v.b), en önemlisi de seçilen cinsle diğer cinsler arasında fiyat farkı olup olmadığı hakkında firma tarafından bilgilendirilmelisiniz.

Temel malzeme paketinde, bu malzemelerle sağlanan hizmetleri ve fiyatlarını gösteren detaylı bir listenin mevcut olması gerekli. Ayrıca pakete dahil olmayan fakat evi tamamlamak için gereken ekstra malzemelere ait bir listenin bulunması da önemli. Bir kütük ev sahibi olacaksanız son olarak emin olmanız gereken önemli bir konu ise, kütüklerin teslimat öncesinde ve sonrasındaki durumu. Kütüklerin kurutulup kurutulmadığı da önemli bir konu. Çünkü bilindiği gibi nem oranı ahşap malzemeler için

çok önemli.

Onun için de kütüklerin kurutulma biçimini öğrenmek gerekiyor (normal ortamda mı kurutulmuş, fırınlanmış mı yoksa köklü toprakta olmasına rağmen uzun süre önce ölerek kendi kendine kurumuş ağaçlardan mı?) Teslimattan önce kütüklerin koruyucu bir işleme tabi tutulup tutulmadığı da öğrenilmesi gerekenler arasında. Hangi koruyucularla ne tür bir koruma sağlandığı hakkında bilgi almanız gerekiyor.

Ayrıca tam olarak ne garanti verildiği ve neyin garanti altına alındığı hakkında önden detaylı ve kesin bir bilgiye sahip olmanız gerekir. Hangi koruyucularla ne tür bir koruma sağlandığı hakkında bilgi almanız gerekiyor. Ayrıca tam olarak ne garanti verildiği ve neyin garanti altına alındığı hakkında önden detaylı ve kesin bir bilgiye sahip olmanız gerekir.

 

TÜRKİYE’DEN ÖRNEKLER

20 yıllık tecrübenin bir araya getirildiği, Kanada-Türkiye ortaklığı olan CANTURK Kütük Ev, tamamen doğal malzemeler kullanarak, doğayla uyum içinde bir yaşam kalitesi sunuyor. Çeşitli ölçülerde ve dünya standartlarındaki hazır kütük ev projelerimizin yanı sıra, mimarlarımız tarafından tamamıyla sizin isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza yönelik hazırlanan projelerle de dünya üzerinde sadece size ait, özel ve butik bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz.