Kış Evi Dekorasyonu

Kış Evi Dekorasyonunda Öne Çıkan Tarzlar

Kışın evlerimiz ister istemez yaşamımızın odak noktası haline geliyor. Bunda, içeride geçirdiğimiz zamanın artmasının yanı sıra dışarıdayken bile ev sıcaklığını ve rahatlığını daha çok özlediğimiz durumlarda daha çok olmasının da payı büyük. Üstelik balkon, bahçe gibi açık hava kullanımlarının ortadan kalkmasıyla kendimizi ifade edebileceğimiz, kendimiz olabileceğimiz yerlerin de sayısının, soğuk kış günlerinde iyice azaldığını unutmamak gerekir.

 

Uzun lafın kısası; evdeki hayattan memnun olmak, kışın keyfini çıkarmak için önemli bir unsur. Biz de bu nedenle, kişisel farklılıklara da cevap verebilecek şekilde kışa en yakışan tarzları kendimizce sizlere sıraladık. Bir göz atın bakalım size en uygun hangisi gelecek.

 

İskandinav Stil, Yalınlıktan Vazgeçemeyenler İçin

Zamanla Sınırlı Olmayan Bir Seçenek

 

1950’li yıllarda Danimarka, İsveç, Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde ortaya çıkan bu tarz; dekorasyonda basitlik, minimalizm ve fonksiyonelliği ön planda tutanlar için vazgeçilmez bir tarz. Köklerinin dayandığı  tarih ve coğrafyanın da etkisiyle, eşitlikçi, işçiliği öne çıkaran ve ahşap gibi kolay ulaşılabilir malzemeleri  öne çıkaran İskandinav tarzda fonksiyonellik her zaman başrollerde. Yalın ve 60’ların Retro stillerinin öne çıkarıldığı özgün koltuk ve sehpalar. Hantal olmayan ancak tasarım, renk ve malzeme anlamında oldukça geniş bir yelpazeye dağılan kütüphaneler, ahşap oymasız büfeler  tarzın en  belirgin temsilcileri.

 

Evlerinde modern, çağdaş atmosferler yaratmayı sevenler, çok klasik veya fazla modern olmayan tasarımlarla, konforlu ve huzurlu ortamlar yakalamak isteyenler için em ideal tarzlardan biri diyebiliriz İskandinav stil için. Üstelik baştan sona evinizi bu tarzda döşemeniz de zorunlu değil, diğer tarzlarla rahat kombinlenebilecek mobilya ve aksesuar seçenekleri her zaman mevcut İskandinav stilde.

 

Bekar erkeklerin, gençlerin, yaşam alanlarında fazla ve gereksiz detaylardan hoşlanmayanların ilk tercihi gibi görünse de İskandinav stil. Birçok açıdan eklektik tarzı sevenlerin de tercihi olabilir. Çünkü Orient ev tekstili, döşemelik veya kilim tarzıyla rahat birarada kullanılabilen stil; ayrıca evinizde aile yadigarı olan veya ikinci el olarak dışarıdan edindiğiniz eski objelerinizle de rahatça ya yana kullanılabiliyor.

 

Ayrıca evde farklı çıkışlar yapmak istiyorsanız ve sıradanlığın tuzağından kaçmaktan yanaysanız yine uygun yerdesiniz.  Örneğin, klasik duvar renklerinden sıkılıp da duvarlarında farklı renkler denemek isteyenler için de örneğin uygun bir nötrleme fonksiyonu taşıyor. Yani evinizin özellikle bir köşesinde ilgiyi üstüne çekmek isteyeceğiniz yıldız bir oyuncunuz varsa geri kalanında İskandinav tarz size  çok uygun bir zemin hazırlamak için yardımınıza koşacaktır.  Yine ev tekstilini öne çıkarmaya tercih ettiğiniz yerlerde farklı döşemelik desen ve renkleriyle İskandinav mobilyalarınıza istediğiniz ruhu kazandırabilirsiniz.

 

Provans-Gustavian

 

Evlerinde soğuk şehirli havasını değiştirmek ama bunu yaparken de şıklıktan ödün vermek istemeyenler için ideal bir seçim Gustavian tarz. Beyazın hakim olduğu masalsı şık bir atmosferde kışım huzurlu geçer diye düşünüyorsanız uygun yerdesiniz. Kışla bağdaştırmamızın bir sebebi var elbette bu tarzı. Gustavian stil, İsveç kralı III. Gustave tarafında 1700’lerin sonunda 1800’lerin başında ortaya çıkmış bir dekorasyon tarzı.

 

Saraylı formların İskandinav formların, Fransızların neo-klasik tarzıyla ve İtalya’ların Klasik anlayışıyla birleşmesiyle ortaya çıkmış aslına bakacak olursanız. Asil, zamansız, açık  ve şık formlar ön planda bu tarzda. Yani provansa biraz saraylı asaleti katıyoruz ve onun bahar ve yaz anımsatan yönlerini bir kış masalına çevirmesini sağlıyoruz bu stili tercih ettiğimizde.

 

Patine beyaz ahşap kullanımlar, ihtişamlı batı formları ve şıklık ana temalarımız bunlar. Döşemelikte ağır kumaşlar tercih edebileceğiniz gibi küçük çiçekli desenler de seçebilirsiniz tercih size kalmış. Ünlü ayaklı Gustavian saatler, parıltılı şamdanlar, mobilyalarda oymalar Gustavian stilde hiç de ağır olmayan bir kış asaletiyle karşınıza çıkıyor. Özellikle evlerinde kış da yaz da olsa şıklığı ve asaltei ön planda tutmak isteyen  oldukça feminen bir çizginiz varsa Gustavianstil tam size göre. Ama renklerdeki durulukla ve tarzdaki asaletle öyle güzel harmanlıyor ki Gustavian stil asla bir aşırılık ve kalabalık hissine kapılmadan bu elegansın tadını çıkıyorsunuz. Daha ne olsun?

 

Doğal, dağ evi havası

 

Dışarısı kar kış kıyamet malum. Üstelik kar bile şehirde dağdaki kadar temiz ve güzel değil, tüm çirkinlikleri ile karşımızda. Çamur, trafik karmaşası da cabası. Oysa dağın başında karların ortasında bir klübede olsak ne kadar memnun olurduk bu hava şartlarından ama durum şimdi farklı. Peki ya dağ evinde yaşayacağımız hisleri buradaki yaşam alanımıza taşısak, hem de çok büyük çabalar sarf etmeden?

 

Örneğin şömine efekti; biliyoruz hiç kolay değil her evde şömine  olması ama soba bacanız varsa güzel bir kuzine yoksa bile artık gerçek şömineleri aratmayan elektrikli ısıtıcılar artık o kadar yaygın ki, hiç sızlanmayın hemen harekete geçin.

 

Ev tekstili artık ülkemizde çok gelişti, rengarenk örgü battaniyeler, postiş yer örtüleri ya da koltuk örtüleri artık hemen hemen her önemli markanın koleksiyonun da mevcut. Hatta koltuk yastıklarınız da veya kullandığınız yatak örtülerinden bile özel seçimler yaparak kendinizi ve evinizi kış moduna çevirmeniz kolayca mümkün.

 

Size bir tüyo verelim ham ahşap görünümlü doğal malzemeden yapılmış mobilya ve aksesuarlar yazın evinizi bir plaj evine çevirken kışın da uygun kombinlerle kendinizi dağ evinde hissetmenizi kolaylaştıracaktır.

 

Örgü formu bu yıllarda çok popüler, kalın elle örülmüş hissi veren puflar, yastıklar hatta sofra aksesuarları sizi kolayca kış moduna sokacak ve evinizde keyifli kış geceleri geçirmenizi sağlayacak garanti veriyoruz.

 

Farklı yaratıcı seçeneklerle de küçük dokunuşlar mümkün. Yazlık ve kışlık iki paspasınız olsun mesela. Evdeki mumluk ve şamdan sayısı artırın ve kullanımını artırın. Hatta evdeki aksesuarlarınıza kışlık el örgüsü kılıflar örüp hem kendinizi oyalamış hem de onlara bir ruh katmış olursunuz ne dersiniz.