Motto Tasarım | Kilimin Modern Hali | Kilimini

Motto Tasarım | Kilimin Modern Hali | Kilimini

Bu ay bilinen en eski dokuma türlerinden biri olan kilim dünyasına adım attık.Yuka by Güliz’in yaratıcısı Güliz Mustafaoğlu yeni markası ‘KİLİMİNİ’ hakkında merak ettiklerimizi sorduk.Marmara Üniversitesi  Sinema-Tv eğitiminin ardından tasarım ve mimarlık okumak üzere Londra’ya gitmesiyle tasarım yolculuğu başlamış.Döndüğünde sanat yönetmenliğine devam ederken merakı olan takı tasarım eğitimini de tamamladıktan sonra  Yuka markasını yaratmış.Şimdilerde ise en büyük heyecanı olan ‘KİLİMİNİ’ tasarım ürünleri ile meşgul. Ailesi ile beraber yarattıkları Kilimini, doğallıktan ve sadelikten yana.

 

Yaratılan her ürün el emeği  ve çok özel. Minik duvar kilimleri evlerin duvarlarını süsleyerek hem otantik hem de modern bir dokunuş için yepyeni bir alternatif olma yolunda hızla ilerliyor. Kilim ruhuna modern bir yorum katan Kilimini’yi artık daha sık rastlayacağımızdan eminiz.

 

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben Güliz Mustafaoğlu,Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümü mezunuyum.Üniversite bittikten sonra Londra’da 1 yıl iç mimarlık ve tasarım eğitimi aldım.Yuka adında bir takı tasarım markam var. Şu anda Yuka ve Kilimini’yi birlikte yürütmeye çalışıyorum.

 

Yuka’yı çok iyi biliyorum ve tasarımlar birbirinden güzeller peki,Kilimini markası nasıl ortaya çıktı?

Kilimini, anne tarafımın Isparta’da dedemlere uzanan halıcılık geçmişinden ortaya çıktı.Dayım halen Isparta’da halıcılık ile uğraşıyor,tüm ürünler el emeği ile dokunuyor.Bu emeği yeni nesillerin de yaşatması gerektiğini düşündük ve Kilimini için ortak bir çalışma başlattık. Dayım ürünlerin üretimi ile ,annem tasarımları ile,ben ise hem tasarım,hem tanıtımları ile ilgileniyorum.

 

Unutulan değerler sanki yavaş yavaş yeniden popülar olmaya başlamış gibi.Birkaç yıldır  Tasarıma bakış açısı değişmiş durumda ve özellikle el emeği tasarımlar giderek popüleritesini arttırmaya başladı.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Evet el emeğine daha çok değer verilmeye başlandı son dönemlerde.Bunda seri üretim,değerini yitirmiş ve tasarım değeri taşımayan ürünlerin çoğalmasının etkisi olduğunu düşünüyorum.İnsanlar kendine özel emek harcanmış ürünlere  özlem duymaya başladılar.

 

Kilim dokuma hakkında en çok neye dikkat edilmeli?

Kilim dokumak tecrübe ve zanaatkarlık gerektiren bir iş.Çeşitli dokuma teknikleri var,bunlar doğru uygulandığında çok farklı tasarımlar ortaya çıkabiliyor. Doğru malzeme kullanımı da çok önemli bir etken tabi ki.

 

Siz nasıl malzemeler kullanmayı tercih ediyorsunuz peki?

 

Biz doğal malzemeler kullanmayı tercih ediyoruz. Doğal yün, jüt, pamuklu ip gibi…Doğal malzemeler kilimin duruşunu farklılaştırıyor ve tabi ki çok kaliteli yıllarca bozulmayacak,eskimeyecek ürünler ortaya çıkmasını sağlıyor.

 

Müşterinin istediği ebatta ve çizgide ilerleme esnekliği

tanıyor musunuz?

Kişiye özel tasarımlar yapabiliyoruz. İstenilen ebatlarda, istenilen desenler çalışılabiliyor. Minyatür halı dokuması şeklinde porte, logo, resim çalışmalarımız da mevcut.

 

 

‘Kilimini’ ürünlerini nerelerde bulabiliriz?

Kilimini ürünlerini Müz Botanik ve Kahve-Çukurcuma’da,Mae Zae-Karaköy’de bulabilirsiniz.Online satış için kilimini.sopsy.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca tüm ürünlerimizi instagram ve facebook adreslerimizden “kiliminiworks” adı ile takip edebilirsiniz.

 

Peki,ilerleyen zamanlarda dükkan açmayı düşünüyor musunuz? Aklınızda nasıl projeler var?

Şu anda çok yeni bir markayız,ürün geliştirmesi üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalarımız sürüyor.İleride tabi ki bir dükkan açma düşüncemiz var.

 

Motto’nuz …

Geleneksel el sanatlarımızı çağdaş bir şekilde yorumlayarak sürdürülebilirliğini sağlamak mottomuz.