Karne Zamanı !! Çocuklar için Yaz Şimdi Başlıyor

Karne Zamanı !! Çocuklar için Yaz Şimdi Başlıyor

Keyifli ve verimli bir tatil için bir çok aile yaz okulu arayışına girdi bile. Bu sezon, yıllardır süre gelen klasik yaz
okullarının yanı sıra, çocuklarda alternatif birçok beceriyi geliştirmeye odaklanan kurs ve yaz okulları da gündemde. Her çocuğun yeteneğinin veya yatkınlığının farklı disiplinlerde olabileceği bilinci artık ülkemizde de yerleşti çünkü. Yaz tatili elbette, eğlenmek ve dinlenmek için, bu konuda netiz, onu öncelikle belirtelim. Çocuklarımızı yatkın oldukları alanda geliştirerek, onlara bu dalda bir vizyon kazandıracak yaz okulları ve etkinlikler de bu gerçekle çelişmeyen bir durum aslında. Çünkü çocuklar sevdikleri bir şeyi yaparken, keyif aldıkları ve başarabildikleri bir sanat veya sporla uğraşırken hem dinlenip hem de eğleniyorlar. Biz de bu düşünceyle, İstanbul’daki alışılagelmiş yaz okullarının, bir tık ötesine gitmiş etkinlik ve kursların izini sürdük. Yaratıcılığı, bedensel ve zihinsel aktiviteyi teşvik eden şahane mekanlar keşfettik sizin için. Anne babaların keyifle okuyacağını düşündüğümüz bir dosya hazırladık. Umarız memnun kalırsınız.

ŞEHRİN ÇOCUK HALİ

Şehrin Çocuk Hali, İstanbul’un keyfini çocuklarla çıkarmak ve şehri birlikte keşfetmek için şehrin en çocuksu halini sunan bir site tasarladı. Hayatı kolaylaştırmak için bir de etkinlik takvimi olan, gün gün, saat saat çocuklar için nerede ne var hepsini bir araya toparlayan bu site anne babalara, şehirde çocukla yapabilecekleri her şeyi bir arada sunan bir rehber olmayı hedefliyor. Pastacılar, zıpır particiler, yaratıcı atölyeler, doğal kumaştan ve çok renkli giysiler satan mağazalar, her aradığınızı bulabileceğiniz oyuncakçılar, sık sık uğradığımız kitapçılar, ekolojik ürünler satan dükkanlar, çocukların doya doya koşup oynayabileceği parklar ve bahçeler, en lezzetli pizzacılar ve şahane dondurmacılar, ufaklıkları ve hatta bizi bile hayrete düşürecek müzeler, vizyona yeni giren filmler, harika çocuk tiyatroları ve mutluluğa dair daha onlarca şeyi tek bir yerde sunma hayali ile çalışan bir ekip Şehrin Çocuk Hali.

 

JOURNEY ART- MAKİNG- SHARE

Journey sanat eğitimini ve kültürel üretimi merkez alan bir paylaşım mekanıdır. Sanatçı Reysi Kamhi atölyesini çocuklara açarken aklında Henry Lefebvre’in “İnsanlar mekanları, mekanlar da insanları üretir” sözü vardı. Sanatçı atölyesini çocuklarla paylaşarak çocukları kendi dünyasına kendisini de çocukların dünyasına davet ediyor. Journey Çocuk Sanat Platformu’nda; yazarlar, sanatçılar ve küratörlerle aylık workshoplarda bir araya gelerek resim, serigrafi, yoga ile yaratım, grafik tasarımı, ebru, hikâye okuma/yazma ve resimleme, ahşap oyuncak tasarımı gibi birçok farklı disiplinde çalışmalar üretecekler, çeşitli sanat akımları hakkında edindikleri bilgileri ay sonunda düzenlenecek olan müze ve sergi gezileri ile pekiştiriyorlar. Journey’de yapılan bu küçük sanat turları çocukları dış dünyayla etkileşime teşvik ediyor. İstanbul çok katmanlı bir şehirdir, tarihi mahallelerinde dolaşmak çocukları şehrin taşıdığı düşünceleri, duyguları algılamaya itiyor.

 

İGNE DELİĞİNDEN DÜNYA

İğne Deliğinden Dünya projesi Türkiye ve dünyada birçok çocuğu iletişime geçirerek, pinhole kamera yaratmalarına ve fotoğraf çekmelerine olanak sağlayarak ortak bir paylaşım platformu yaratmak amacındadır. Bu basit kamerayı çocuklar kendi elleriyle ürettiğinde, ışığın özünü kavrıyor ve projeyle birlikte sosyal ve el becerileri de gelişiyor. Projeye katılanlar, fotoğraf örnekleri görecek, belgesellerle tanışacak ve kendi yapacakları iğne deliği (Pinhole) kameralar ile fotoğraf çekecekler. Çocukların çektikleri fotoğraflar sergilenecek, internet üzerinden satışa ve açık arttırmaya sunulacaktır. Satışlardan elde edilecek gelir ise çocukların bu projeye devam edebilmeleri için kullanılacak. Haziran ayında Washington’da gerçekleştirilecek çocuk festivaline davetli olan İğne Deliğin Dünya çocuklara fotoğraf sanatının pahalı makine ve aksesuarlarla gerçekleştirilen lüks bir hobi olmadığını, sadece karton veya metal bir kutu ve film ile de fotoğraf sanatının icra edilebileceğini; Pinhole tekniği kullanarak nasıl fotoğraf çekebileceklerini öğreterek dünyayı değiştirebilmelerini gösterebilmek.

ATÖLYE CERES

2011 yazında kurulan CERES YAYINLARI, sanat, edebiyat, sinema, felsefe, kişisel gelişim, biyografi, şiir, iş dünyası, satış – pazarlama alanlarında yeni kitaplar oluşturmak ideali ile yola çıktı. 2012 yılında kurduğu AKADEMİ CERES’le yayınlarını, eğitimle desteklemeye devam ediyor. Amacımız rutin koşuşturmalarımızın içinden sıyrılıp, yaşama farklı açılardan bakabilme, yeni pencereler aralayabilme yolculuğudur. Akademi Ceres sanat, hobi ve
kurumsal eğitimlerle kurumların ve kişilerin yaşamlarında artı bir değer olarak yer almayı hederfliyor. Yayınları ve eğitimleriyle hayata dair keşiflere çıkarabilmeyi uman Atölye Cere,özel ve daha önce gerçekleştirilmemiş çalışmaları tasarlayıp uyguluyor. Mandala Çocuk Atölyesinde kurallara yer yok! Çocuklar kalemi ilk ellerine aldıklarında yuvarlaklar çizer ve özgür, yaratıcı, dingin yanlarıyla tanışırlar. Mandala çizerken ve boyarken konsantre olup, okulun, sınavların stresinden uzaklaşarak kendi benlikleri ve iç dünyalarıyla tanışırlar. Bu onlara hem sanata bakış açısı hem de öz güven kazandırır.

 

REF COLLECTION

Ref Collection, doğayı ve doğal olanı çocuklara sevdirmek ve onlara yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak için yaz boyu workshoplar düzenleyecek. Haftasonları gerçekleştirilecek workshoplarda katılımcı çocuklara doğal ahşap ürünler üzerine boyama çalışmaları yaptırılacak. Katılımcılar Ref Collection koleksiyonunda yer alan aksesuarları workshoplar süesince gözetmen eşliğinde boyacacak. Çalışma tamamlandığında boyadıkları ürünleri evlerine anı olarak götürebilecekler. Bu çalışmalarda amaç, çocukların sıkılmadan vakit geçirmeleri ve ortaya çıkardıkları ürünleri beraberlerinde götürmek suretiyle yaratıcılıklarından dolayı gurur duyma fırsatı elde etmeleri. Yüzde yüz doğal ürünler hakkında da workshop boyunca bilgi alacakları için bu konuda da daha küçük yaşta bilinçlenmiş olmaları çalışmanın bir diğer faydası.

PONNYVILLE

S.O Binicilik Kulübü’nün bünyesinde yer alan Ponyville Pony Club 3-13 yaş arası çocuklara hizmet veriyor. Ponyville’de ders almak isteyen öğrenciler kulüp üyeliği yapmak zorunda olmadan paket dersleri ile pony binişlerini yapabiliyorlar. S.O Ponyville bireysel derslerin yanı sıra pony gezinti yapmak isteyen anlaşmalı okullar ile de haftalık belirlenen saatlerde çocukları biniciliğe teşvik ediyor. Özel konsept doğum günü organizasyonları Pazartesi günleri yapılıyor. S.O Ponyville kış dönemi boyunca derslerini hafta içi “Pazartesi-Salı-Çarşamba-Cuma”ve hafta sonu “Cumartesi-Pazar” günleri içinde hizmet veriyor. Pony Club Perşembe günü tüm gün kapalıdır. Yaz dönemi boyunca Temmuz ve Ağustos aylarında S.O Ponyville yaz kampı hizmetleri haftalık olarak düzenlenmekte olup, açılan her sınıfta yaşlara ve seviyelere göre belirlenen yaz kampı teori ve uygulamalı olarak verilmekte.