Kar, Kış Ve “Evet”!

Kar, Kış Ve “Evet”!

Fonda eskilerden jazz melodileri, dışarıda buz gibi bir hava ve gökyüzünden yavaşça süzülen pamuk pamuk kar taneleri, elinizde içinizi ve ruhunuzu ısıtan Vin brulé… En sevdikleriniz yanınızda, hatta bir de az sonra ömür boyu her şeyi paylaşmak üzere “evet!” diyeceğiniz sevgilinizle, küçük adımlarla, mutluluktan parlayan gözlerle birbirinize bakarak dans ediyorsunuz. Bu masalsı sahne, gecenin karlar kraliçesi olacağınız bir kış düğünü mizanseni…

Çoğunlukla yaz aylarında, sevdiklerinin şahitliğinde, birbirine, aşkla, iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta, bir ömür boyu birlikte olma sözü veren bir çiftin yaydığı güzel enerjinin pozitif ısısı, yaz kış demeden, sıcaklığındaki hatırda kalıcı dokunuşla kalplerimizde ve hatıralarımızda iz bırakır.

Çok kez düşünmüşümdür neden düğünler için inatla yaz aylarının beklendiğini. Yazın herkes tatildedir ve mutluluğunuzu paylaşmak istediğiniz sevdiklerinizi bir araya toplamak çok daha zordur oysaki. Bir kış düğününü organize ederken, yazın olduğu gibi ‘ya yağmur yağarsa?’ endişesinin stresi de olmaz örneğin mekan seçerken. Orijinal fikirlerle süsleyeceğiniz bir ortam yaz düğünlerini aratmaz, hatta…İşte size, eğer kış aylarında evlenme düşüncesindeyseniz bunun neden doğru bir karar olduğunu teyit edecek birkaç öneri. Kış geliniyseniz ve rustik tarzı seviyorsanız, gelinliğinizi süsleyecek buketinizi, dönem çiçekleri, kozalaklar ve çam ağacı dalları ile daha da romantik bir hale getirebilirsiniz.

Düğünü organize edeceğiniz mekanda da, pastel renkler ve doğal öğelerle masaları süsleyebilirsiniz. Gelinlik altına giyilen ayakkabılar genelde yüksek topuklu ve rahatsız olurlar. Ayağı daha iyi saran ve rahat ettiren kapalı kışlık ayakkabılar giyebilir, bütün gece rahatça hoplayıp zıplayıp dans edebilirsiniz. Yaz ayları canlı renklerle albenili görünse de, kış konseptinin vazgeçilmezi kar tanelerinin ve buzların ışıl ışıl mücevherleri çağrıştıran parlaklığı da bir o kadar çekicidir. Eğer kendinizi klasik stile daha yakın hissediyorsanız, canlı renkler yerine, göz kamaştırıcı parlaklığı temel alabilir, mumlar ve loş ışıklar ile çok daha romantik ve sihirli bir ortam yaratabilirsiniz.

Bir kış düğünü menüsü, yaz menüsünden çok daha fazla seçeneğe yer verir. Sıcak atıştırmalıkların yanı sıra, en kışkırtıcı kalorili tatlara, tatlılara olan toleransımız da artar çünkü bu aylarda diyetlere bir süre seve seve ara verilir. Gelelim gelin ve damadın cicim günlerine…Sevdiğinizle sarmaş dolaş geçirmek isteyeceğiniz balayının, aslında bir derece daha fazla sıcağa dahi dayanamayacağınız yaz aylarında olması size gerçekten cazip geliyor mu? Bir kez daha düşünün derim. Çoğu balayı hayalinde yer alan tropikal adalar, sıcak iklimli uzak ülkeler, deniz kenarında tüm gün uzanıp yatma planları yerine, kışın Abant’ta, karlı ağaçlar arasından beliren donmuş gölü izlerken, odanızda yanan sıcacık şöminenin karşısında, eşinize sarılıp ısınmak, sıcak çikolatanızı yudumlayarak, sükuneti seyretmek çok daha romantik olmaz mıydı sizce de?

“Türkiye’deki kışlık mekanları zaten gördük, yurtdışına gidelim” diyorsanız: Lapponia’ya gidebilir, dünya tatlısı köpekler tarafından çekilen kızaklarla, karlarla örtülü orman yollarından kayarak geçip, Santa Claus’un evine yılbaşı kalabalığından uzakta uğrayabilirsiniz. Geceleri kuzey ışıklarını seyretmek, dışarıda mis gibi havayı soluduktan sonra, kütükten dağ evinde ısınmak da unutulmaz, romantik bir deneyim olacaktır. Kış ayları genelde seyahat ve organizasyonlar için düşük sezon vaad edildiğiinden, tüm harcamalarınızın toplamı da ayrıca, bahar ya da yaz aylarına nispeten daha ekonomik olacağından tasarruf da etmiş olursunuz.Kısacası, alternatif ve maceraperest bir romantikseniz, kışın evlenin. Yüzünüze çarpan soğuk havaya, kalplerinizin sıcaklığı ile meydan okuyun.

Sinem Samuray