Japonya, Dünyanın En Büyük Yüzer Rüzgar Türbinini Kuruyor

Japonya, Dünyanın En Büyük Yüzer Rüzgar Türbinini Kuruyor

Her çağdaş ülkenin yapması gerektiği gibi, alternatif enerji teknolojilerine yönelen Japonya, yüzen rüzgar enerjisi türbini ile 7 megavatlık kurulu güç elde etmeyi hedefliyor. Proje kapsamında inşaatı devam eden türbin sayesinde tsunamiye dayanıklı rüzgar türbini ilk kez denenecek. Bu da aynı sıkıntıyı yaşayan diğer coğrafyalar için çok değerli bir deneyim olacak.

 

Fukuşima nükleer kazasının ardından alternatif enerji teknolojilerine daha yoğun bir biçimde yönelen Japonya, yüzen rüzgar türbini ile 7 megavatlık kurulu güç elde etmeyi amaçlıyor.Proje kapsamında üretilen 7 megavatlık türbin 104 metre uzunluğunda, üç kanattan oluşan pervanenin bir tanesi ise 80 metre uzunluğunda olacak. Denizden 32 kilometre uzağa kurulan türbin 20 tonluk deniz içi sabitleyiciler kullanılarak inşa edilecek.

 

Rüzgar türbininin Japonya’da sıklıkla meydana gelen dev dalgalara ve hatta güçlü tsunamilere dayanıklı olması isteniyor ve tüm teknik hesaplamaları bu çerçevede gerçekleştiriliyor. Amerikan televizyonu NBC’ye konuşan proje mühendislerinden Katsunobu Shimizu, “Projede konumlandırılan türbin, teknik özellikleri açısından dünyanın en büyük yüzer rüzgar türbini. Proje için üretilen rüzgar türbini ve deniz altı destekleyici ekipmanların yaklaşık 20 metre uzunluğunda dalgalara karşı dayanıklı olacak” şeklinde değerlendiriyor konuyu. Shimizu, Japonya’nın enerji ihtiyacını karşılamak için benzer alternatif kaynakların inşaatının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini belirtiyor.

 

İnşaatı süren türbinin 401 milyon dolara malolacak. Proje, Japon firması Marubeni Co., Japonya Hükümeti, bazı özel ve kamu kurumlarının desteği ile yürütülüyor. Japonya’da 2011 yılında meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından yaşanan Fukuşima faciası sonrası bazı nükleer istasyonlar kapatılmıştı. Bu projenin kapanan santrallerin büyük bir bölümünün üstlendiği enerji üretimini gerçekleştirmesi hedefleniyor.