İstanbul Vintage Rehberi

İstanbul Vintage Rehberi

İstanbul ikinci el vintage mağazalar ve pazarlar açısından adeta bir cennet! Pek çok ikinci el pazarı makul fiyatlar ile aradığınız ürünleri karşınıza çıkartıyor. Küçük antika dükkanları, vintage mağazalar, ikinci el bit pazarları hangisini tercih edersiniz bilmem fakat hepsinden İstanbul’da bolca bulunmaktadır. Eski ev eşyalarını sevenler için Kadıköy’de küçük çaplı bir antikacılar sokağı bulunmaktadır. Bu sokakta 1960’lardan, 1970’lerden kalma pek çok ev eşyası, seramikler, fotoğraf makineleri, porselenler, gramofonlar, plaklar ve benzeri ürünleri bulmak şaşırtıcı değil. Üstelik fiyatlar da oldukça uygun.

 

Karaköy Junk

Antikacı, eskici, veya bit pazarı. İçinde hepsinin olduğu  tuhaf ama bir o kadar da muazzam bir dükkan KARAKÖY JUNK. “One man’s trash is another man’s treasure” motto’sunu benimseyen Karaköy Junk’ın yaratıcısı ASLI ATAMER  uzun yıllar Londra’da yaşamış.Yaptığı tüm seyahatlerinden, Londra’daki bit pazarlarından ve müzayedelerden topladığı yüzlerce parçayı keşfedilmeyi bekleyen bir hazine niteliğindeki bu dükkan  ile aynı çatı altına toplamayı başarmış. Ahşap sandıklarından, daktilolara,bardaklardan,berjerlere,eski banka kutularından neon yazılı aydınlatmalara kadar aklınıza gelebilecek tüm eşyaların adresi Karaköy Junk’ın hazinesinde bulabilirsiniz…

Art.i.choke Vintage Furniture

Zamanına damga vurmuş vintage mobilya ve aksesuarları bir arada bulabileceğiniz “art.ı.choke vintage furniture” Bağdat caddesi Suadiye’de açıldı. Masif meşe, ceviz ve kestane ağaçlarından kişiye özel mobilya tasarımlarının da yapıldığı mağazada iç mimarlık ve proje danışmanlığı hizmetleri de sunuluyor. Mağazada özenle seçilerek yenilenen orijinal torna ayaklı ahşap masalar, endüstriyel aydınlatmalar, etnik desenli koltuklar, masif kütüphaneler, kenarları kabuklu ağaç sehpalar, hazeranlı koltuklar ve thonet sandalyeler dikkat çekiyor.yaratıcı sektörlerde uzun yıllar çalışmış iki kız kardeş öykü thurston ve başak onay tarafından temelleri atılan “art.ı.choke vıntage furnıture”, yaşam alanlarının her köşesinin renklenmesini sağlayacak detaylar sunuyor.

AU Vintage

AU Vintage; sokak modasından dünya trendlerine kadar yaratıcı tasarımları, eşsiz ikinci el ve vintage parçaları sizlerle buluşturacak.

Özgürce kendi stilinizi oluşturabilir ya da eskitemediklerinizi meraklılarına ulaştırabilirsiniz. 2012 Temmuz ayında AHU YAĞTU tarafından kurulan AU VİNTAGE  ikinci el,vintage ve yaratıcı tasarımları sokak  modası ve dünya trendlerinden eşsiz parçaları sunan ,moda ve stil önerileri,röportajlar ve son trendleri bulabileceğiniz aynı zamanda sizi zaman tünelinde gezintiye çıkararak ,yaşamın her anını bulabileceğiniz  bir online sitesidir…

Eleni Vintage Coffee Shop

Eleni farklı giyinmek isteyenlerin buluştuğu bir mekan. Dünyaca ünlü markaların ikinci el ayakkabılar, aksesuarlar, çantalar, özgün tasarımlar, film-dönem dizi kostümleri, aklınıza gelebilecek her türlü vintage kıyafetleri bulabileceğiniz bir adres burası. İşin en keyifli tarafı ise kendinizi evinizde hissedebileceğiniz sıcacık bir kahve köşesi olması. Eğer giydiğim bana özel olsun, kimsede olmasın diyor ve aynı zamanda  nostalji tadında bir kahve keyfi yaşamak isterseniz Eleni Vintage Coffee Shop sizi bekliyor.

Atölye Mariposa

İki kız kardeş Didem Arayıcı ve Banu Öneş, hayallerini takip ederek, yaşamaktan büyük keyif aldıkları Cihangir’de, 2007 yılında Atölye Mariposa’yı kurdular. Renkli stili ve masalsı atmosferiyle Cihangir’in gözde butiği olan Mariposa, 2011 yılında ikinci şubesini Teşvikiye Caddesi’nde açtı. Evinize farklı bir soluk getirecek ürünleri titizlikle bir araya getiren Didem Arayıcı, İngiliz tarzı koltuklar, puflar, Marie-Therese avizeler, çay saatlerinizi renklendirecek porselen çay takımları, nostaljik görünümlü kanaviçe yastıklar ve yorganlar, klasik tarzda ve şık ev ürünleri ile geçmişin zarafetini ve inceliğini modern bir bakış açısı ile evinize taşıyor.

Prokopi’nin Eskici Dükkanı

Ürgüp’te başlayan Prokopi’nin macerası Moda’nın Bademaltı sokağında son 3 aydır yeniden hayat buldu. Alex Bey tüm birikimlerini ve topladığı özel parçaları paylaşmak adına  Prokopi’ye yeni kimlik kazandırıp Prokopi’nin  Eskici Dükkanı adı altında Moda ‘da sizlerle buluşturmaya karar vermiş.Çok özel parçaların bulunduğu bu dükkan da aklınıza gelebilecek her şey var.Anneannenizden kalan eşyalar,arayıp da bulamadığınız,şehir şehir gezip toplamak istediğiniz tüm detaylar ve daha fazlasını  burada  bulabilirsiniz. Eşyaların arasında eskilere dalıp giderken Alex Bey’in hikayesine de eşlik edebileceğiniz bu tarih kokan dükkan Moda’da  meraklılarını bekliyor…

Sentetik Sezar

Sentetik Sezar’ın ufacık görünen dükkanında giysiler,çantalar,şapkalar,süs eşyaları,fotoğraflar,ayakkabılar,gözlükler sizi zamanda yolculuğa çıkmanızı sağlıyor. Aklınıza gelecek tüm o meşhur anneanne eşyalarını hatta daha fazlasını burada rahatlıkla bulabilirsiniz.Sitelerinde yarattıkları  tüm  kombinleri ve fotoğrafları ile size ilham verebilecek bu dükkan, eskiye olan tüm özleminizi giderebilecek samimi ve farklı  bir vintage marka olmayı başarmış.

Naftalin Eskici Dükkanı

Bugün Naftalin Eskici Dükkanı, ağırlıklı olarak geçtiğimiz yüzyıla ait çeşitli mobilya, obje, fotoğraf ve sinema ekipmanları, taş plaklar, nostaljik pikaplar, cam ve porselen eşyalarla dönemin ruhunu

bugünün aynasına yansıtmaya çalışmaktadır. Naftalin’in en önemli kriterlerinden birisi ” piyasası ne olursa olsun sevmediği ve içini ısıtmayan hiç bir eşyayı ticari mal kapsamında görüp almamasıdır. “Bu yüzden o hep renkli hep samimi ve hep dost kalacaktır, tıpkı Fener’deki dostlarımız gibi.

Sıfır Çukurcuma 

Endüstriyel tarzda eski ve yeni aydınlatmaların satışı dışında kendi bünyesinde üretiminin de yapıldığı mağaza İç mimar Selçuk Arıkan’a ait. Mağaza genelinde  antikalar mevcut ancak Sıfır mağazasını  diğer mağazalardan ayıran en büyük özelliği ise Antika ürünlerinin yanı sıra antika  ürünlere kendi tarzlarını yansıtarak ufak değişiklikler veya eklemler ilave edilerek kendi tarzlarını ön plana çıkartıyor olması.Birbirinden farlı dekorasyon objelerinin ve farklı dönemlere ait birçok mobilyaların bulunduğu SIFIR mağazası Çukurcuma’nın tarihi atmosferi ile eşsiz bir uyum içinde sizleri bekliyor.

Modern Tarih

Çukurcuma’ nın tarihi yapısına sadık kalmış İtalyan mimarisine özgü tarzı ile belki de İstanbul’ un dönem tarihi dokusunu en güzel yansıtan yerlerinden Faik Paşa Yokuşu üzerinde yer alan 250 yaşındaki binasını kendine mesken edinen showroomu; keşif amaçlı seyahat düşkünü , dünya kültürlerine yaklaşarak onunla iç içe yaşamayı arzulayan, sanat ve tasarım severler için ilgi uyandırıcı ve belki de takip edilmesi müthiş zevk uyandıran bir durak noktası. Doğu ve batının buluştuğu bu keyifli marka, dünya kültürlerin sentezinden doğmuş ve yeni formlar alarak oluşturduğu çizgisinde başarı ile ilerliyor.  Tarih, kültür, sanat ve dekorasyon meraklılarına duyurulur.