İstanbul Gece Hayatı | İstanbullu olmak bir ayrıcalık

İstanbul Gece Hayatı

İstanbullu olmak bir ayrıcalık. Şehir dokusunun içinize bu kadar işlediği, doğanın tarihle üstünüze yağdığı bir kent İstanbul. Biz ne kadar bozsak da koruyamasak da bu mutlak bir gerçek.

İstanbul’u bizim için ne kadar şikayet etsek de vazgeçilmez kılan bir diğer yanı da yaşayan, kendi kuralları ile sizi şekillendiren yanı. Söz geçiremediğimiz ama hayranlık duyduğumuz sevgiliye duyduğumuz aşk ve heyecan içimizde sürekli.

Her zaman kullanamasak da orada olduklarını bildiğimiz doğal, kültürel ve sosyal hayatıyla İstanbul bizden hep bir adım önde. Hep bize tepeden bakan bir mesafede. Bu da eskimeyen bir ilişki doğuruyor aramızda, asla rutine girmeyen, sahiplenemediğimiz, benimseyip sıradanlaştıramadığımız bir assoslist o aslında, asla sevecen el altındaki komşu kızı değil…

İstanbul gece hayatı da öyle, belki televizyonlardan veya gazetelerden takip ettiğimiz mutlu azınlık gibi sürekli gece turunda olmayabiliriz. Ama ağzımızın tadı yerinde olduğunda, felekten bir gece çalmak istediğimiz de bol alternatifli olmak da hoşumuza gitmiyor değil. Peki nereler bu yazın gözde mekanları, gelin birlikte göz atalım.

 

Sortie

Boğazın en güzel yerlerinden birinde; Kuruçeşme’de konumlanan mekan açıldığı günden beri “İstanbul’un en gözde mekanları” listesinin başlarını kimselere bırakmıyor. Müziğinden menülerine, aydınlatmasından dekorasyonuna keyifli detayların göze çarptığı mekan; eşsiz manzara avantajını da çok doğru kullandığı düşünülecek olursa, bu listedeki yerini daha uzun yıllar kimseye bırakmaz gibi geliyor bize siz ne dersiniz?

 

The House Cafe Ortaköy

House Cafelerin genel semt dokusuna saygılı duruşu ve olağanüstü dekorasyon anlayışına bir de eşsiz bir Boğaz manzarası eklenince ortaya benzersiz bir sonuç çıkması zaten kaçınılmaz. 2005 yılında Boğaz’ın kıyısında açılan The House Cafe Ortaköy, giriş alanı, iki geniş teras ve kış aylarında şık bir restorana dönüşen The House Fine’dan oluşmaktadır. Şube, teraslar dahil olmak üzere 450 kişilik kapasiteye sahip. The House Cafe Ortaköy, özel organizasyonlar için de tercih edilen bir mekandır.

 

 

MAMA SHELTER

İstiklal Caddesinin en sürprizli mekanlarından biri Mama Shelter!

Mama Shelter aslında, Paris, Lyon ve Marsilya’da şubeleri bulunan Fransız menşeli bir otel ve restoran zinciri. Dünyanın en yenilikçi tasarımcılarından Philippe Starck tarafından dizayn mekanın her noktasında size evinizin rahatlığı sunuyor. İstiklal Caddesi’nin kalabalığında, Ağa Cami’nin yan sokağında yer alan Mama’ya adımınızı attığınız anda farklı bir dünyaya giriş yapıyorsunuz.

İstanbul’un en enerjik noktasında, tüm kültürlerin ve farklılıkların bir arada bulunduğu ve Mama ruhunu yansıtan İstiklal Caddesi’ni seçmesi mekana ayrı bir ruh katmış.Tasarım dâhisi Philippe Starck mekanı asla geleneksel klişelere düşmeden tasarlamış.

Sürekli güncellenen ve 2 Michelin yıldızına sahip şefler Alain Senderens ve Jerome Banctel tarafından yaratılan menü masada sizi bekliyor. Tabaklarda ise Mama Istanbul Executive Chef’i Murat Artukmaç ve ekibinin imzası var. Menüde Fransız mutfağının yanı sıra yerel Türk tatları da yer alıyor. Lezzetli, doyurucu ve eğlenceli daha ne olsun…

 

360 İstanbul

Bir çok uluslararası ödüle sahip bir mekan 360 İstanbul. Tünel’de ünlü Mısır Apartmanı’nın en üst katında yer alıyor.Bu tarihi binanın zerafeti ve doku da işin içine katıldığında maça bir sıfır önde başlıyor mekan. Ama ayrıcalıklar bununla sınırlı sanmayın,  360 derecede nefes kesen İstanbul manzarası eşliğinde, seçkin şarap ve zengin bar mönüsü ile Dünya ve modern Türk mutfağından öğle ve akşam yemeği servis ediyor. Özellikle şehri ziyarete gelenlerin ve bölgede yaşanların gözdesi olan mekan, baş döndürücü büyülü bir atmosfere sahip. Yurtdışından ünlü sanatçılar ve DJ’ler konuk eden 360 İstanbul, canlı show’ları ile hafta sonları Club’a dönüşüyor.

 

CAHİDE CABARET

Şayet eğlence anlayışınız keyifli bir şov izlemek, görkemli bir mekanda birbirinden lezzetli içki ve yemek menüsünü tadına bakmaksa tam yerindesiniz. Dünyadaki benzerlerinin hiç de altında kalmayan bir Show mekanı var İstanbul’da. Bir fenomen haline gelen Cahide Cabaret kendine özgü tarzı ve hizmet anlayışı ile müşterilerini büyülemeye devam ediyor. Yenilenen dekoru ve leziz yemekleri ile Cahide Cabaret geleneksel restorantlardan çok farklı bir çizgide, tam bir eğlence merkezi. Alaturka, Cazz müzik severlerin ruhuna dokunmakta olan Cahide Cabaret görülesi mekanlardan.

 

 

Adı gibi bir mekan: Ferahfeza

Son dönemlerin gözde bölgesi Karaköy’ün en keyifli mekanlarından biri olan Ferahfeza bu yılın gözdelerinden. Mekan, eşsiz manzarası, yüksek tavanlı dekorasyonu, lezzetleri ve sunumlarıyla dikkat çekiyor. Ferahfeza’nın mutfak konsepti de Akdeniz’in çok kültürlü mozaiğinden esinleniyor. Türk coğrafyasının sınırsız yiyecek hazinesini titiz bir şekilde araştırarak menüsünü oluşturan Ferahfeza, konuklarını eşsiz bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Tarihi yarımada ile Galata Kulesi manzaralarına hakim iki ayrı terası, Karaköy’ün zanaat kültürünü yansıtan ahşap, taş ve pirinç unsurların ön plana çıkarıldığı dekorasyonu ve yüksek tavanıyla rahat ve ferahfeza bir ortam sunuyor.

 

Reina

Boğaz’ın bir diğer keyifli mekanı Reina, Ortaköy’de İstanbullular ve İstanbul’u çeşitli sebeple ziyarete gelenler için vazgeçilmez bir cazibe merkezi konumunda. Eşsiz menüleri, sınırsız eğlencesi ile burada ağırlanmadan bir İstanbul seyahati düşünülemez halde yerli yabancı her türlü turist için. Kutlamalar özel eğlenceler deyince İstanbul’luların gönlündeki ayrıcalıklı yerinden bahsetmeye bile gerek yok. İyi hizmet, eşsiz bir şehir dokusu ve iyi müzik kısacası kaliteli bir eğlence mekanında olması gereken ne varsa burada bulabilirsiniz. Reina’da bulunan dünyaca ünlü restaurantlar: Blue Topaz, Dragon, Köşe Başı, Park Şamdan

 

Ulus 29

Boğaza biraz da tepeden bakayım, her iki köprüye de hakim olayım, İstanbul’un eşsiz gece manzarasının tadını çıkarayım diyorsanız, doğru yerdesiniz. Yaz aylarında açık terasında kışın kapalı mekanında dünyaca ünlü dj leri dinleyebileceğiniz Ulus 29 da, Metin Fadıllıoğlu imzasını taşıyan tüm mekanlar gibi tam bir İstanbul klasiği. Dekorasyonundan yerleşimine, ünlü konuklarından, müziğine  her daim popular olmayı başaran Ulus 29, 1993’ten bu yana kalite ve hizmette kusursuzluk anlayışıyla misafirlerini ağırlıyor. Mekanın dekorasyonu dünyaca ünlü tasarımcı Zeynep Fadıllıoğlu ve ofisi ZF Design`a ait.