İspanya’nın Costa Brava bölgesinde Pals Ortaçağ köyünde yer alan mükemmel bir ev

İspanya’nın Costa Brava bölgesinde Pals Ortaçağ köyünde yer alan mükemmel bir ev

İspanya’nın Costa Brava bölgesinde Pals Ortaçağ köyünde yer alan mükemmel bir ev burası.  Zeytin ağaçlarıyla çevrili olan bu kır evi tarihi dokusuyla da ilgi çekiyor. Pals Ortaçağ köyünde yer alan bu evi çiftimiz birkaç sene önce bulmuş ve satın almışlar. Kısa zamanda restorasyon işlemini halledip yılın uzun bir süresini burada geçirmeye karar vermişler. Kışları soğuk olduğu için buraya gelemediklerini bahar aylarında ve yaz aylarında bu bölgenin keyifli olduğunu belirtiyor ev sahipleri.

Rustik tarzda olan bu eski kır evinin dekorasyonu sade ve abartıdan uzak bir şekilde tasarlanılmış. Oturma odasında, betondan yapılmış oturma bölümleri bunuyor. Ev sahipleri evin eski dokusunu sevdikleri için onları kaldırmayıp, minder yerleştirerek samimi bir ortam yaratmışlar. Bahçeye açılan büyük pencereler sayesinde oturma bölümü ferah ve aydınlık durmuş. Antrede de betondan yapılmış oturma bölümüne mavi minderler koyularak keyifli bir alan oluşturulmuş.

Tavanda yer alan ahşap kirişler ve eski ahşap kapılar üzerinde hiçbir değişiklik yapmak istemişler.  Sade ve geniş mutfaklarında eski doku tamamen değiştirmeden küçük dokunuşlar yapılmış, biraz daha modern hale getirilmiş. Yan tarafında yer alan yemek bölümünde büyük ahşap masa eskiciden alınmış. Ahşap kirişli tavandan sarkıtılan lambalar ve köşede duran turuncu deri koltuk yemek bölümüne sıcak bir hava katmış. Sonbahar aylarında havalar soğuduğu zaman şömineyi yaktıklarını ve ailecek burada oturmayı çok sevdiklerini belirtiyorlar.

Yatak odalarında sadeliği korumaya devam eden çiftimiz ahşap sehpalarla odaya rustik bir hava katmış. Duvarlara tablo asmayı, herhangi bir dekoratif eşya koymayı tercih etmemişler; sade, abartıdan uzak bir yatak odası tasarlanmış.

Asmalarla dolu olan girişi ve etrafının zeytin ağaçlarıyla çevrili oluşu evi daha da büyüleyici yapıyor. Pals Ortaçağ köyünde, eski dokusunu kaybetmeden bu zamanlara kadar korunan bu ev gören herkesin içini ısıtıyor.