Işık Peyzaj | Peyzaj Mimarlığı

dfot

Işık Peyzaj

Yeşil alanların hızla tüketildiği, doğal kaynakların bilinçsizce yönetildiği günümüzde, bu konularda bilinçli hareket edilmesini sağlayan meslekler gün geçtikçe daha da önem kazanıyor. Peyzaj Mimarisi de bu disiplinlerin en önemlilerinden biri hiç şüphesiz. Yaşanabilir doğal alanların korunabilmesinde, sürekliliklerinin sağlanabilmesinde ve insanların huzur aldıkları dinlendirici yeşil ortamların oluşturulmasında çok önemli bir rol üstleniyorlar.Ne mutlu bize ki artık ülkemizde de dünya standartlarında peyzaj markaları var diyebiliyoruz.Işık Peyzaj da bu markaların en önemlilerinden biri. Firmanın kurucuları olan Baray ve Barış Işık’la, önce markanın genel vizyonu, sonrasında da mesleğin genel standartları hakkında detaylı bir sohbet gerçekleştirdik.

Işık Peyzaj 1998 yılından beri peyzaj mimarlığı alanında hizmet veren bir marka. okuyucularımıza, yola çıkış hikayenizden ve gelinen noktadan biraz bahseder misiniz ?

Işık Peyzaj, 1998 yılında, kuruldu ve bir aile şirketi olarak yoluna başladı. En büyük hedefimiz ve hiç vazgeçmediğimiz prensibimiz, peyzaj mimarlığı disiplinini, dünyanın gelişmiş ülkelerinde ki seviyede yapmaktı. Her yeni başlayan firma gibi ufak çaplı ve bütçeli işlerle başladık, daha sonra zaman içinde yaptığımız işlerin ölçekleri de büyümeye başladı.16 yılın sonunda, şirketimiz tüm Türkiye ve yakın coğrafyada operasyon yürütebilen, açık alanlarda her türlü peyzaj planlama ve düzenleme çalışması yürütebilen bir kurum haline geldi.Müşteri çeşitliliğimiz oteller, alışveriş merkezleri, konutlar, siteler, tatil köyleri ve benzer projeleri de içermekte.İşimizin tüm planlaması ve operasyonları peyzaj mimarları tarafından yürütülmekte olup, komşu disiplinler olan mimarlar, inşaat mühendisleri ve şehir planlamacılarla da ortak çalışmalar yürütmekteyiz.

Bir çok alanda olduğu gibi, dünyada peyzaj mimarlığında da çok hızlı gelişmeler oluyor. Siz bu  gelişmeleri, yeni akımları nasıl takip ediyorsunuz? Okuyucularımız için bahçecilik kültürüne ait dünyadaki en güncel gelişmelerden küçük tüyolar alabilir miyiz?

Peyzaj mimarlığı sektörü, dünyamızda kuşkusuz en hızlı büyüyen ve her geçen gün innovatif akımları  bünyesine katan bir meslek dalı. Biz de bu gelişmeleri takip etmek ve ülkemize getirmek için, sektörel fuarlara gidiyor, bu konuda ki öncü şirketlerle iş birliği yapıyor, mesleki yayınları hem basılı, hem de dijital olarak takip ediyoruz.

Son zamanlarda en çok öne çıkan akımlardan bir tanesi, kentsel tarımcılık.Özellikle Avrupa ve Amerika da büyüyen bu akım, insanları kendi bahçelerinde, hatta salonlarında üretimi kolay sebze ve meyve üretmeye teşvik ediyor.Bu amaçla tasarlanmış ufak bahçe kitleri var. Mesela alacağınız ufak bir başlangıç paketi ile evinizde kendi mantarınızı üretmeniz mümkün.

Bir başka akım da dikey bahçeler, hem açık alanlarda, hem de iç mekanlarda kullanımı gittikçe artmakta. Görsel ve estetik katkısının yanı sıra, günümüzde gittikçe azalan yeşil alanları az da olsa arttırma şansı vermekte.

Bundan başka suyun gittikçe önemini arttırdığı günümüzde, az su tüketimli peyzaj düzenlemeleri, suyu doğaya temiz olarak geri kazandıran çatı bahçeleri de diğer ana yeni akımlar olarak örneklendirilebilinir.

Birçok önemli projede imzanız olduğunu biliyoruz.Bunların hepsine burada tek tek değinmek mümkün olmayacaktır.Ama özellikle fark yaratıldığını düşündüğünüz birkaç projeden bahsetmenizi istesek?

Söylemiş olduğunuz gibi birçok projede çalıştık.Yaptığımız her proje ile zaman içinde bir duygusal bağınız oluşuyor.Sıfırdan aldığınız bir alanın, altyapısı ve üst yapısı ile bittiğini görmek siz çok büyük bir mutluluk veriyor.

Bunun için yaptığımız en ufak ölçekli iş bile bizim için son derece önemli. Fark yarattığımız proje olarak, İstanbul Beşiktaş’taki Shangri La Hotel, gerek genel peyzaj görünümü ile, gerekse Türkiye de yapılmış olan en büyük topraksız dikey bahçesi ile, yurt dışı otoritelerinden de büyük takdir toplamış bir proje. Benzer bir proje de Ulus Savoy Projesi. Bu çalışmamızda, gerek kullanılan bitki türü zenginliği,gerekse projenin hem estetik değeri hem de çok fonksiyonel olması, bu projeyi öne çıkartıyor.

Genel olarak değerlendirmek gerekirse peyzaj mimarisi, mimari projelerin hangi aşamasında devreye giren bir alan. Sizin bu konudaki çalışma prensipleriniz nedir?

Peyzaj projeleri mimari projelerle aynı anda şekillendirilmesi gereken projelelerdir.Binaların oturum alanları, arazinin konumu ve eğimi, bölgesel iklim koşulları gibi birçok faktör göz önünde bulundurulduğunda, peyzaj projelerinin daha ilk adımda düşünülmesi gerektiği ortaya çıkacaktır.Peyzaj mimarlığı projeleri sadece mimari projelere estetik katan projeler değildir.Aynı zamanda arazi plastiğinin şekillenmesinde, kullanım alanlarının yaratılmasında vazgeçilmez projelerdir.

Biz gerek mimarlarla, gerek inşaat mühendisleri , gerek diğer diğer disiplin uzmanları ile daha proje aşamasında çalışmaya başlamaktayız. Başarılı bir proje yönetimi, hataların ve eksikliklerin görülmesini daha ilk aşamada sağlayacak, uygulama sırasında hata riskini minumuma indirecektir. Örnek verecek olursak, rüzgarlı bir alana yerleştirilecek olan yüzme havuzunun kullanımı zor olacaktır, ama bu alanın rüzgar durumu önceden belirlenmiş olsa böyle bir istenmeyen durum ortadan kalkacaktır.

Okuyucularımıza, peyzaj mimarisi konusunda gerek hizmet alımında gerekse planlamalarında daha bilinçli hareket edebilmeleri amaçlı neler tavsiye edersiniz?

İlk olarak verebileceğim tavsiye, uzman kişilerle çalışmaları olacaktır ve bu uzman kişilerde peyzaj mimarlarıdır.Proje çalışması sırasında, peyzaj mimarına bahçenizde veya çalışma alanınızda nasıl bir tasarım arzuladığınızı, talep ettiğiniz kullanım alanlarını, kafanızdakileri açıkça anlatın.Beğendiğiniz görseller varda bunu tasarımcı ile paylaşın.Daha sonra peyzaj mimarı, bahçeniz için en uygun olan peyzaj planını sizinle paylaşacaktır.Bahçeler yaşayan sistemlerdir ve sistemlerin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için altyapılarının yani toprağın, drenajın, sulama sisteminin eksiksiz ve kaliteli olması lazımdır.Bahçelerde en çok yaşadığımız sıkıntı, yetersiz altyapılardan kaynaklanan bozulmalardır.Bu yüzden tasarruf adına alt yapı yatırımlarınızı eksik yapmayın. Yapılan işi aceleye getirmeyin, planlı ve bir program dahilinde hareket edin. Üst yapı malzemelerinin kaliteli ve uzun ömürlü malzemelerden seçin.Unutmayın ki her malzeme bahçeniz için uygun olmayabilir. Örnek verecek olursak evcil hayvanların olduğu bahçelerde toksik bitkiler kullanılmamalıdır veya kaygan zemin yaratabilecek malzemeleri sık kullanılan bölgelerde kullanmayın.

Ve en önemlisi bahçelerin düzenli bakıma, gübrelenmeye, budamaya, zararlılara karşı ilaçlanmaya ihtiyaç duyduğunu unutmayın ve profesyonel destek alın.

Tüm bunları yaparsanız, eminiz ki bahçenizde uzun ve keyifli günler geçireceksiniz.