Isı Kaybı Yaşama, Enerjiyi Boşa Tüketme

Isı Kaybı Yaşama, Enerjiyi Boşa Tüketme

Yakıt faturaları malum kışın, bütçelerin en büyük gider kalemlerinden. Sırf cüzdanımızı değil artık dünyanın geleceğini korumak için de enerji kaybıyla savaşmamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz.  Bu yüzden sırf bireysel değil, toplumsal hatta evrensel bir sorumluluk bilinciyle gereksiz enerji tüketiminin her türünden uzak durmaya çalıştığımız gibi, yaşam alanlarındaki ısı kayıplarına da kararlı bir savaş açmalıyız.

 

Apartmanlarda ortak alınması gereken önlemler neler?

Evleri ve çalıştığımız ortamları ısıtmak veya bazen de soğutmak için harcanan enerjiden tasarruf edebilmek için iç ortam ısısını koruyacak önlemler alınmalı. Binaların yalıtılmasıyla yüzde 25’ten yüzde 50’ye varan oranlarda yakıt tasarrufu ve daha iyi ve sağlıklı bir ısınma sağlandığı için de konfor seviyemiz artacaktır. Apartman giriş kapılarını kapatın. Çift kapı veya otomatik kapama sistemi uygulamaları ısının korunması için en kullanışlı yöntemlerdir. Ayrıca tüm dairelerin kombilerini belirli düşük bir ısıda tutmada gösterecekleri süreklilik, orta vadede kar olarak ceplerimize yansıyacaktır.

Pencereler Neden Önemli?

 

Artık bir çoğumuz biliyoruz; sızdırmazlığı ve ısıl geçirgenliği iyi sağlanmış pencereler ile yaklaşık yüzde 15-20 oranında enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Bu yüzden pencerelerdeki hava sızıntılarını en aza indirmek için kolları sıvamalıyız. Pencere kanatlarının doğramayla birleştikleri yerleri yalıtım süngeri ile kapatabilirsiniz örneğin. Pencere ve kapı doğramaları ile duvar arasında bir sızıntı varsa, mutlaka dolgu malzemeleri (alçı, sıva, macun, silikon) ile yalıtım sağlanması da çok faydalı olacaktır. Pencerelerde panjur ya da kepenk olması korunmayı kolaylaştıracaktır aklınızda bulunsun.

 

Eşyaların yerleşiminin ısı kaybında etkisi var mı?

Radyatör sıcaklığını oda sıcaklığına göre ayarlayan termostatik radyatör vanalarını tercih ederek ve de elbette radyatörlerin üstünü ve önünü (özellikle uzun perdelerle) örtmeyerek, arkasına yansıtıcı paneller koyarak önemli oranda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Radyatörlerin önünü kapatan dev koltuklar da yaşam alanlarımızdaki en büyük enerji hırsızlarından malesef. Bu yüzden özellikle dekorasyonunuzu oluştururken buna dikkat etmenizi öneririz. En iyisi bu koltukları yere kadar cam vb ısı kaybına yol açan alanlara yerleştirmek ve durumu lehimize çevirmek.

 

Kombiler Nasıl Kullanılmalı?

 

İlk önemli konu yıllık bakım konusu. Can sıkıcı bir gider kalemi gibi görünse de teknik bakım, evdeki kış hazırlıkları listesinin başına yerleşmeli bizce. Ayrıca sürekli kullanım da önemli elbette. Kombiler açma-kapama şeklinde değil de, düşük sıcaklıkta sürekli çalışacak şekilde işletilmeli. Özellikle apartman tipi konutlarda tüm daire sakinlerinin kombilerini sürekli çalışır halde bırakması, genel anlamda en ekonomik ve verimli ısınma elde edilmesini sağlar. Sizde enerji tasarrufuna katkıda bulunmak istiyor ve kışı daha ekonomik geçirmek istiyorsanız mutlaka bu önerimizi dikkate almalısınız…

 

Evin ısısını neye göre ayarlamalıyız?

Uzmanlar yaşam alanlarında 20 derece sıcaklığın yeterli olduğunun ısrarla altrını çiziyor. Bu değerin üzerindeki her 1 derecelik kontrolsüz sıcaklık yükselmesinin, yakıt tüketiminde yüzde 6’lık bir artışa neden olacağı kaydediliyor. Bu yüzden lütfen, kullanılacak mekanın büyüklüğüne uygun kapasitede ısıtıcı ve soğutucu seçin ve kullanmadığınız mekanları boşu boşuna ısıtıp soğutmayın. En sık yapılan hatalardan biri olan ve aslında en çok dikkat etmemiz gereken bu seçim bizi ekonomik olarak etkilerken bir yandan da çevreye zarar veriyor.