İç Mimaride ve Tasarımda 2016 Renk Paleti

İç Mimaride ve Tasarımda 2016 Renk Paleti

Bizi çevreleyen renkler hayatımızda önemli etkiler yaratıyor. Bırakın  iç mimarları, dekorasyon alanında çalışanları veya tasarımcıları sıradan kişiler bile bunun çok farkındalar uzun zamandır. Bu etki katlanarak devam ediyor son yıllarda. Neden mi? Gelişen teknolojiler, artan sanal tecrübeler, medya iletişim araçları sayesinde küçülen dünya artık gerçeklik hissimize zarar verir hale geldi. Dokunarak, tadarak, yakından görerek tecrübe ettiğimiz bireysel referanslar edinmek sağlıklı bir kişilik yapısı hatta psikoloji için kaçınılmaz bir önem kazanmaya başladı. Gerçek duygular yaşamak, bireysel tecrübelerle kendi gerçekliğimizi korumak için evlerimizin, ofislerimizin rengi, bu renklerin beynimize verdiği sinyaller artık her zamankinden daha önemli. Hatta işi bu renkleri tamamlayan kokulara, dokulara kadar ileri götürmek mümkün.

 

Masion Objet’den, Paris Design Week’ten ve Messe Frankfurt Trend Raporlarından özümsediklerimizle biz de sizler için bir renk paleti hazırladık. Gelin biz bu dosyada 2016’da iç mimaride ve tasarımda en çok hangi renkler kullanılacak hep birlikte bir göz atalım.

 

GÜÇLÜ KONTRASTLAR

 

Kromun veya metalin parlaklığı, mat siyah tonlar, parlak yüzeyler,

egzotik desenler, birbirinden iddialı canlı göz alıcı renkler…

Bunlar eskiden bir arada düşünmek oldukça zordu. Oysa durum

artık değişti. İnsanların evlerde daha çok vakit geçirmesiyle,

sıradanlıktan ve tek düzelikten sıkılma potansiyelleri aynı hızda

arttı. Bu yılda gerek vitrinlerde gerekse, kataloglarda bu tarz

stylinglere sıklıkla rastlayacağız.

 

DOĞADAN İLHAM ALAN RENKLER

 

Doğada yalın haliyle bulunan ve rahatlamamıza neden olan, toprak tonları, gül kuruları, su yeşilleri 2016’da evlerimizin başköşesinde olacak. Bir farkla, bu doğal renkler bu yıl iddialı aksesuarla, şıklığın ve ihtişamın parıltısını yansıtacak metalik tonlarla kombinlenip kendi içlerinde güçlü bir iddia yansıtacaklar. Altın sarısı, safir rengi, parlak morlar bu tonların en yakın takipçileri olarak hayatımıza girecek.

 

MİNT ve GRİ TONLARI 2016’NIN STARLARI

 

Modern çizgiler söz konusuysa, özellikle duvarlarda mintin ve gri tonlarının eline kimse su dökemeyecek  2016’da. Kesin bilgidir paylaşabilirsiniz. Turuncu ve Turkuzla çıkışlar yapılan ama mintin ve girinin genel hakimiyeti koruduğu yaşam alanları 2016’nın şehirli evlerinin en sağlam konsepti. Renk paleti kendi içinde büyük bir

patlama potansiyeli taşıyan mekanların ve odağı özellikle dokuya

bırakmayı tercih eden iç mimari yaklaşımın yeni gözdesi olacak.

ŞİİRSEL ROMANTİK TONLAR

 

İçine kapanık,  romantik yalın ama göze batmayan bir elegansın ön plana çıktığı utangaç bir iddia diye tanımladık biz bu paleti.  Buradayım ama kendime o kadar çok güveniyorum ki, bağırmama, çağırmama, öne çıkmaya çalışmama hiç gerek yok. Hatta memnuniyetle yanıma yamacıma ilişmiş renk ve desenleri kucaklayıp, onların kendilerini doğru bir şekilde karşıya ifade etmelerine izin verecek kadar da kibarım diyor bu renkler