HurdaHane

HurdaHane

2014’te, İstanbul merkezli bir marka olarak doğan HurdaHane, çevremizde sıkça karşımıza çıkan fakat pek önemsemediğimiz doğaya ait malzemeleri geri dönüştürerek, yeniden işlevlendiriyor ve oldukça dikkat çeken tasarım ürünleri olarak sunuyor.

Ana malzeme olarak kullandığı, ikinci el paletlere ait masif ahşaplar, sokaktan evinize gelinceye kadar yapılan işlemlerin tamamını geleneksel tekniklerle, el işçiliği olarak tamamlıyor. Her ürünü kişiye özel form, renk ve ölçülerde, butik olarak tasarlayarak, fabrikasyon ve kullan at ürünlere göre bir fark daha yaratıyor. Palet üzerinde oluşmuş dokular, aşınmalar, budaklar,  ya da çivi boşlukları, country tarzında rustik görüntüyü sağlıyor ve 4. bir boyut olarak “zaman” kavramını oluşturuyor.

Tasarımlarını minimalist bir yaklaşımla oluştururken doğal dokuya, zamanı yansıtmasına ve işlevselliğe öncelik veriyor.

HurdaHane ürünleri, tasarım aşamasından, işçiliğine kadar tüm segmentlerde, kurucuları tarafından bizzat kendi atölyelerinde oluşturuluyor.

 

NEVZAT ERTUĞ SEZER

1982, İSTANBUL

2003 yılında eğitim görmeye başladığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Hat Sanatları Bölümünden 2010 yılında mezun olmuştur.  Eğitimi ile birlikte 2003 yılında çalışma hayatına da atılarak, çeşitli oyun tasarımları, 3d modeller ve animasyonlar yapmıştır. 2013 yılında başladığı bir post-prodüksiyon firmasında 3d karakter animasyonları üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Hobi olarak başlayan ahşap ilgisi, 2014 yılında Seda Dedeoğlu ile beraber oluşturduğu HurdaHane markası altında profesyonelliğe ulaşmış ve çalışmalarını tasarımsal ürünlerle genişletmeye başlamıştır.

Takip ettiğiniz siteler?

Pinterest, Casa mobilya, Crate and Barrel

Çalışırken olmazsa olmazınız?

Müzik

En sevdiğiniz dönem veya akım?

Her dönemin kendine ait özellikleri mevcut, tasarım üzerinde her dönemin kültürünü teknolojisini izlerini görmek güzel olan ve insanı heyecanlandıran. Önemli olan da bu yüzden çağdaş çizgilerle günümüzü yansıtan tasarımlar üretmek.

Favori mekânınız?

Belirli bir mekanım olmadı hiç. Farklı yerleri görmek bizim için olmazsa olmazımız.

Odanızda asla neye rastlamayız?

Plastik malzeme ile üretilmiş ürünler

Nelerden ilham alırsınız?

Doğadan

Hayatınızdaki olmazsa olmazınız?

Kesinlikle ahşap ve çelik

En büyük hayaliniz?

Yaptığımız çalışmaların bütün dünyada sevilerek kullanılması olurdu sanırım.

Tek bir cümle ile kendinizi anlatın desek…

Hiç üşenmemek, ertelememek

Motto’nuz…

Bugünün tekrarı olmadığını bilerek yaşamak ve üretmek

HurdaHane NE YAPIYOR?

2014’te, İstanbul merkezli bir marka olan HurdaHane, çevremizde sıkça karşımıza çıkan fakat pek önemsemediğimiz doğaya ait malzemeleri geri dönüştürerek, yeniden işlevlendiriyor ve oldukça dikkat çeken tasarım ürünleri olarak sunuyor.

 

HurdaHane NASIL YAPIYOR?

Ana malzeme olarak kullandığı, ikinci el paletlere ait masif ahşaplar,      sokaktan evinize gelinceye kadar yapılan işlemlerin tamamını geleneksel tekniklerle, el işçiliği olarak tamamlıyor. Her ürünü kişiye özel form, renk ve ölçülerde, butik olarak tasarlayarak, fabrikasyon ve kullan at ürünlere göre bir fark daha yaratıyor.

Tasarımlarını minimalist bir yaklaşımla oluştururken doğal dokuya, zamanı yansıtmasına ve işlevselliğe öncelik veriyor.

 

HurdaHane  KİM?

HurdaHane ürünleri, tasarım aşamasından, işçiliğine kadar tüm         segmentlerde, kurucuları, Nevzat Ertuğ Sezer ve Seda Dedeoğlu tarafından bizzat kendi atölyelerinde oluşturuluyor.