The House Cafe Tünel, Beyoğlu, İstanbul

dfoit_subat

 

The House Cafe Tünel, İstanbul’un tarihi semti ve bugünkü eğlence hayatının merkezi Beyoğlu’nun Tünel bölgesinde, 19. yüzyıldan kalma eski bir yapıda, bir cephesi ile yapının iç avlusuna, bir diğer cephesi ile de hareketli sokağa bakan bir mevkiide konumlanıyor.Café’nin iç mekan tasarımı ilk kez 2005 yılında Autoban tarafından gerçekleştirildi. Zaman içinde ihtiyaçlar doğrultusunda birkaç kez renevasyondan geçen mekan, her köşesinde Autoban imzası taşımaya devam ediyor.

The House Cafe’nin Tünel şubesinde, tıpkı zincirin diğer şubelerinde olduğu gibi cafenin adından yola çıkılarak, Autoban’ın mekana özgü tasarımlarıyla ev hissi yaratacak sıcak, samimi ve doğal bir ortam elde edildi.

İki katlı cafenin giriş katında, iki ayrı mekanın birleştirilmesi ile daha geniş bir alan yaratıldıktan sonra, mekandaki geniş hacim algısı, dikey yüzeylerde kullanılan aynalı metro fayansları ile pekiştirildi.

Mekan içinde, söz konusu sıcaklığı yaratmak adına, Autoban tarafından özel olarak tasarlanan farklı formlardaki meşe ya da ceviz ahşap masa ve sandalyeler kullanıldı. Aynı katın bir diğer köşesine ise, servis açısından kolaylık sağlaması için, L-şeklinde geniş bir bar konumlandırıldı. Giriş katından spiral bir merdivenle inilen alt katta ise, tavanın daha alçak olmasından kaynaklanan daha sıcak bir ortam hakim. Ağırlıklı olarak özel davet ve buluşmalar için kullanılan bu katın mekan düzenlemesi, kalabalık paylaşımlara olanak sağlayan büyük ahşap masa etrafında kurgulandı. Autoban’ın farklı detaylarla zenginleştirdiği The House Café Tünel, Tünel bölgesinin çok kültürlü atmosferine modern cafe anlayışıyla ayrı bir değer katıyor.

 

dfoit_subat