Hotel Mont Blanc

dfot

 

1913-2013

Megeve’ın efsanevi şöhreti

 

Megeve’dan ne zaman bahsedilse hemen arkasından akla tek bir isim geliyor.  Dağdaki tepelerin ardındaki otel “Mont Blanc”. Köyün kalbinde konumlanmış, kayak liftlerine yakın bu efsanevi otel Jocelyn ve Jean-Louis Sibuet’in enerjisiyle tekrar kuruldu. Otelin şöhreti 50’li yıllardan başlayarak kısa zamanda hızla büyüdü. Megeve o zamanlarda yazarların, şarkıcıların ve müzisyenlerin ünlerini artırmak için muhakkak uğradıkları bir bölgeydi.  Ayrıca Roger Vadim burada  “Les Laisons Dangereuses” filminin bir çok sahnesini Gerard Philippe, Jeanne Moreau ve Annette Stroyberg ile birlikte çekmişti. Başka birçok Fransız yönetmen de kış sahnelerini çekmek için Mont Blanc’ı seçiyordu. Lobide, koridorlarda, resimlerde Jean Cocteu’nun varlığı atmosfere yansıyor gibi.

Yatak odalarında ve diğer katlarda, İngiliz, Avusturya ve Savoy stillerinin uyumlu birliktelikleri açıkça görülüyor. Açık renk ahşaplar, ekose kumaşlar, sallanan sandalyeler, geyik boynuzları, standart lambalar ve koltuk şalları.

Bütün bu detay olmaktan uzak parçaların tamamı görenleri adeta hipnotize ediyormuş. Bir yanda antika bir İngiliz mobilyası size Shakespeare dilinde fısıldarken, diğer  yanda bir Savoy portmanto zarifçe Alpler’de dağların ortasında olduğunuzu hatırlatıyor. Tabi ki balkonlarda muhteşem dağ ve köy manzarası gelenleri karşılıyor. George Boisson  anısına “Le George” isimli, çay çeşitliliğiyle ve ev yapımı sıcak çikolatasıyla ünlü çay odası, akşam altıda bir bara dönüşüyor.  “The Champagne” isimli bar da popüler şampanya markalarını sunuyor. Ağız sulandıran havyar ve kaz ciğeri kombinasyonu da şampanya ile birlikte sunuluyor.

Bahçe kısmında bir kapalı havuz, güneşe açık bir jakuzi var. Ayrıca sauna, spor salonu, dört adet duvarları granit ve karlarla kaplanmış spa kabiniyle de sizleri görülmemiş saf, karlı ve buzlu bir gezegene konuk ediyorlar. Geneve-Coitrn havaalanına bir saat mesafede olan Megeve sizleri romantik ve masalsı bir ortama kış cennetine davet ediyor.