Hometech | Teknolojide Sağlık Devrimi

Teknolojide Sağlık Devrimi

Yeni yıla teknoloji yardımıyla daha sağlıklı girmek ister misiniz? O zaman bu yazı tam sizin için. Tüketici elektroniği, biz sevsekte sevmesek de iletişim alışkanlıklarımızı tamamen değiştirmiş durumda. Ve şimdi sırada, sağlıklı yaşamamız için birçok yenilik bizleri bekliyor. Hepimizin bildiği gibi teknoloji firmaları sağlık ve fitness üzerine çok ciddi eğilmiş durumdalar. Hemen hemen her gün yeni bir ürün veya akıllı telefon uygulaması tanıtılıyor. Araştırmalara göre mobil sağlık teknolojisi önümüzdeki 10 yıl içinde hepimizin yaşamını etkileyecek biçimde büyük bir sektör haline gelecek. Hepimiz herhangi bir hastalık belirtisi istediğimizde internet yardımıyla doğru veya yanlış bilgi edinebiliyoruz.

Bu yeni teknoloji devrimi sayesinde, kendi vücudumuzu tam anlamıyla dinleyebilecek, sağlık problemlerimizi kesin bir şekilde belirleyebilecek, tedavi yöntemlerini bireysel şekilde uygulayabilecek, kısacası sorumluluğu tamamen ele alabileceğiz.

Şimdi size az önce yazdıklarımın ne denli mümkün olabileceği konusunda, üzerinde çalışılan ve büyük ilerleme kaydedilmiş birkaç projeden bahsedeceğim. Okurken, bu kadarı da olmaz diyebilirsiniz, fakat dediğim gibi, teknoloji ile sağlık devrimi çok yakında… Bir t-shirt düşününki kanınızdaki şeker seviyesini izleyebiliyor ve anormal bir durum tespit ettiğinde size bildirim gönderiyor.

Gözünüze bir lens takıyorsunuz ve bu lens retinanızın durumunu, üzerinde ki bir ekranla size gösterebiliyor. Akıllı bir tuvalet projesi, vücudunuzun vitamin ve hidrasyon analizini yapabiliyor. Akıllı ipliklerden üretilen bir kıyafet, nabzınızı, nefes alıp-verme ve kalp ritminizi kontrol ediyor.

Akıllı bir buz dolabı, yediğiniz besinlerin ve aldığınız kalorilerin hesabını yaparak sizi sağlıklı beslenmeye teşvik ediyor.Bu bahsettiğim devrim, sandığınızdan daha yakın bir zamanda gerçekleşebilir. İnsanlar üzerinde denenecek yapay pankreas ve Google’ın, kullanıcısının göz yaşından, şeker seviyesini ölçen akıllı lenslerin testleri 2016 yılında yapılmaya başlanacak. Bu da demek oluyor ki, çok yakında bizi büyük yenilikler bekliyor. Mevcut sağlık uygulamalarından bahsedelim. Sağlık ile ilgili ne yapmak isterseniz isteyin, bu kilo vermek, sigarayı bırakmak, fit olmak, kalori saymak, alkol tüketiminizi dizginlemek veya belirli bir sağlık kondisyonuna ulaşmak olsun, bunların hepsi için uygulamalar hali hazırda var.

Akıllı telefon uygulama istatistiklerini izleyen Flurry’ye göre bu sene sağlık ve fitness uygulamaları diğer kategorilerdeki uygulamalara kıyasla iki katı gelişim gösterdi. Marketlerde kullanıma hazır 100.000 uygulamasıyla mobil dünyada 7 milyar $’lık bir pazara sahip olan bu kategorinin 2017 yılında 26 milyar $’lık bir seviyeye gelmesine kesin gözü ile bakılıyor. Yakın bir zamanda, WellDoc uygulamasında ki gibi pratisyen hekiminizin sizin için hazırladığı reçete bir kod olarak telefonunuza düşerek ilgili eczane bilgilendirilecek. Veya Babylon uygulamasında ki gibi hastalığınızın belirtilerini girerek, problemi tespit edebilir, denenmiştedavi yöntemlerini günbegün karşılaştırma yaparak takip ederek zaman kaybetmeden sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Önümüzdeki 5 yıl içinde sağlık uygulamaları bireyleri daha kaliteli bir yaşama sahip olmalarını sağlayacak ve kronik hastalıkların ortaya çıkma risklerini minimuma indirgeyecek. Bununla birlikte, tedavi masrafları da azalacak.

Price water house Coopers araştırmasına göre bu uygulamalar sayesinde 2017 yılına kadar Avrupa’da 99 milyar $’lık bir tedavi masrafı tasarrufu bekleniyor. Sizin için en faydalı 10 uygulamayı derledim, ve hemen telefonlarınıza indirmeniz için altlarına butonlarını koydum. Bir sonraki sayıda “Sağlıkta Teknoloji Devrimi” giyilebilir teknolojik sağlık ürünleri ile devam edecek…

 

Enes Türk