Hometech / Project Bloks (by Google)

Google’ın Project Bloks adını verdiği uygulama, çocuklara erken yaşta programlamayı öğretiyor.

Google, hayatımızın her alanında kullandığımız teknolojik cihazların içlerinde bulunan yazılımların, programlama eğitimini ve düşünme mantığını çocuklara öğretebilmek için Project Bloks adında bir ürün geliştirdi.

Bu ürün, okul öncesi yaşlarda çocukların, “programcı gibi düşünebilme” yeteneğini kazanması ve ileride geliştirmesi için tasarlanmış. Yurtdışında yazılım ve teknoloji gelişimi bildiğiniz üzere Silikon Vadi’sinin büyük etkisiyle gerçekleşmiştir. Daha öncelerinde garajlarında araba veya mobilya tamiri yapan Amerikalılar, bir anda donanımlara merak salıp bunların üstünde yazılımlar koşturarak, bugün pek çoğumuzun yanından ayıramadığı akıllı cihazların atalarını ürettiler.

Donanım teknolojilerindeki yavaş gelişim, üreticileri ellerindeki mevcut kapasite ile sınırları zorlamaya itiyor, işte burada yazılım, programlama sahneye çıkıyor. Teknoloji dünyasının en büyük aktörü Google, gelecek nesilleri programlama ile ancak lise ve lisans tanışmaktansa, öğrenmeye aç beyinlerinin bir köşesine bu programlama mantığının işleyişini yerleştirmeyi hedefliyor.

Ürüne gelirsek, sistem; ana kart görevi üstlenen bir bord, işlemci görevini üstlenen bir beyin, ve  Puck adında bir çok fonksiyona sahip arabirim parçalarından oluşuyor. Bluetooth veya Wi-Fi sinyallerinden beslenen bu sistem bir çok oyuncaktan çok daha güvenli. Blokları kullanarak çocuklarınızla tasarlayabileceğiniz popüler oyuncaklar arasında robotlar, çizgi takip ettirebileceğiniz arabalar, resim çizdirebileceğiniz minik robotlar kısacası hayal gücünüz ne kadar genişse, o kadar güzel oyuncaklar yapmanız mümkün. Unutmayın, bu proje sayesinde çocuklarınız anadilleri dışında yepyeni bir dil, yepyeni bir düşünce mantığını öğrenecek. Profesyonel bir yazılımcı olarak bu ürünü tüm okurlarımıza şiddetle tavsiye ediyorum.