Home Tech

dergi_format_mart

 

Evinizde Bitki Yetiştirmek Artık Çok Kolay !

 

Merhaba, Home Tech Mart sayımızda baharın gelişini, dahiyane bir Kickstarter projesi ile karşılıyor. Herşey 2005 yılında Mattias Lepp’in NASA’nın Ay’da bitki yetiştirme projesinin raporlarını incelerken başladı. Bu fikre hayran olan Mattias, şehir yaşamında gerekli bakımı ve ilgiyi göremediği için ölen saksı bitkilerine uyarlamayı düşündü. Bir bitkinin gelişmesi için gerekli ekosistemi ve evreleri dikkatlice izleyen Mattias, bu biyolojik süreci başarılı bir şekilde imite ederek, modelledi. Bunun sonucu olarak Click & Grow bir Kickstarter projesi olarak ortaya çıktı.

Evde bitki yetiştirmeyi çok basit hale getiren bu teknolojiyi uygulamak çok kolay. Tohumu ve bitki için gerekli besini içinde bulunduran toprak, oksijeni geçirgenliği tasarlanmış özel bir çömlek içinde bulunuyor. Sensörlerle gelişritilmiş Click & Grow, bitkiye ne zaman su vermenizi söylüyor. Bitki için gerekli olan güneş ışınlarını da düşünen Click& Grow’da, bunun için bir ışık kaynağı da tasarlanmış.

Su rezarvuarı, güç kaynağı ve sensörleri ile gelen Smart Garden aynı anda 3 farklı bitki yetiştirme imkanı sunuyor. Smart Garden’da renkli çiçeklerden, mutfakta kullanabileceğiniz fesleğen ve kırmızı bibere kadar 12 farklı bitki seçeneği bulunuyor.

 

dergi_format_mart