Home Tech |Sony Playstation 4 Her şey Oyuncular için

dfot

 

SONY PLAYSTATION 4 , HER ŞEY OYUNCULAR İÇİN

Sony Playstation 4’ün tasarımından bahsedeceğimiz bu bölümde, öncelikle resimlerde göründüğünden daha hafif ve küçük olduğunu belirtmek isterim. Bu sayede evinizde PS4  için yer bulmakta sıkıntı yaşamayacaksınız. Hatta tasarım o kadar başarılı ki, en ve boy ölçüleri, PS3 Süper İnce tasarımı ile neredeyse aynı. Oldukça kompakt bir tasarıma sahip olan PS4’ün en etkileyici özelliği ise güç ünitesinin kutu içerisinde olması, rakiplerinin kutu harici büyük güç kutularını da düşündüğümüzde, bu PS4’e çok büyük bir avantaj sağlıyor.

Bu ince tasarımı eşsiz kılan bir başka öğe ise, cihazın sağ üst kısmındaki mat bölgeye kazınmış parlak PS4 logosu.

Oyun konsollarında en önemli tasarım unsurlarından biri ise cihazın çalışma gürültüsüdür. PS4 bu konuda da çok başarılı, PS4 idle durumunda iken, 14cm’den kaydedilen ses 42dB.  Bu değer standart bir oda gürültüsü değerinden 2dB kadar yüksek. PS4 herhangi bir oyun yüklüyorsa önce 51dB’lik bir ses, daha sonra ise 43dB’lik bir ses şiddeti ile çalışmasına devam ediyor. PS4’ün elde ettiği bu değerler, bugüne kadar üretilen bütün PS3 ve Xbox 360 modellerinden daha sessiz olduğunu kanıtlamakla birlikte, onu normal bir oda ortamında farkedilmez yapıyor.

DUALSHOCK® 4

Birçok kişiye göre DualShock3 kumandaları, elimize küçük ve hafif gelen, oyunlardaki stres arttıkça malzeme olarak kırılabilir hissi veren ve en çok yarış ve fps oyunlarında yetersiz tetikleme tuşları ile hayal kırıklığı yaşatan bir kumandaydı. Fakat DualShock4 tasarımı az önce sıraladığım bütün ergonomik problemleri sıfırlamış, üstüne bugüne kadar hiçbir konsol kumandasında görülmemiş donanımsal zenginlikleri eklemiş. Kumanda boyut olarak irileşmiş ve ağırlığında biraz artış olmuş, R2, L2 ve analog kontrol sağlayan tuşların yüzeyleri çok daha güzel bir dokunma hissi yaratıyor. Dualshock tasarımında donanımsal değişikliklerden bahsedecek olursak, şarj ve senkronize etme işlemleri için kullanılan mini-usb yerine  artık Micro-Usb bağlantı soketi bulunuyor.  Ayrıca Dualshock4 ‘te PS tuşunun altında bulunan 2 yeni soket bulunuyor. Soketlerden biri kulaklık girişi olarak kullanılırken, “EXT” isimli soketin amacı henüz SONY tarafından açıklanmadı. Ben ve benim gibi konsol sevenler bu tarz gizemlere bayılsak da, bu soketin QWERTY klavye bağlantı noktası olduğu hakkında duyumlar var. Yıllardır kullandığımız Start ve Select tuşları DualShock4 ile beraber emekli olarak aramızdan ayrılıyorlar ve yerlerini Share(Paylaş) ve Option(Tercih) tuşlarına bırakıyorlar. Share tuşu oyun sırasında çeşitli enstantaneleri yakalayıp, bunları sosyal medyada paylaşmanızı sağlarken, Option tuşu ise, oyun menülerine girip-çıkma gibi daha önceden kullandığımız Start tuşunun görevini görüyor.

DualShock4 tasarımının en çok göze çarpan özelliği ise kuşkusuz tıklanabilir, multi-touch özellikli, dokunmatik ekranı. Bu dokunmatik ekran sayesinde menüler arasında kolay yönlendirme yapabilir, PS4 için hazırlanan özel uygulamalarda oyunları bu dokunmatik ekran ile oynayabilirsiniz. Benim favorim olan “ThePlayRoom” uygulamasınıda  DualShock4 eşsiz dokunmatik ekranı ile oynuyorsunuz. “ThePlayRoom uygulaması da ne?” mi? işte şimdi sizi çok ama çok etkileyecek bir özellik ile karşı karşıyasınız, bulunduğunuz odayı sayısız sevimli robot ile doldurabilir onlarla oynayıp, kumandanızın içine süpürebilir daha kelimelerle tarif edemeyeceğim birçok aktivite gerçekleştirebilirsiniz, iyisi mi siz Dualshock4 ve The Play Room uygulaması’nın videolarına bir göz atın.