Hollywood’un Rüya Evleri

dfot

 

Sen Uyurken neler oldu neler!

 

Herkese merhaba… Yılbaşı sayısı ne çabuk gelmiş! Vay diyorum ve kısa bir muhasebe yapmak istiyorum.

 

İlk iki sayımız bir arada Haziran-Temmuz olarak çıktığında, Twilight serisinin ultra tasarımlı eviyle hızlı bir giriş yapmıştık bu köşeye. Sonra Ağustos için Something Gotta Give’den harika bir yazlık eve; Eylül ayı için ise Life As A House filmindeki azim hikâyesi eve şöyle bir göz attık. Sonra havalar biraz vuu deyince Lake House’un tasarım harikası aynı zamanda da hüzün dolu evine konuk olduk. Kasım ayında da The Holiday ile bir, iki (hatta dört) müthiş eve bir bakış attık.

 

Ve şimdi yılbaşı sayısı geldi çattı. Epey bir ev dolandım ne yalan söyleyeyim bu sayı için. Ve sonunda 1995 yılı yapımı “Sen Uyurken” adıyla Türkçe’ye çevrilen “While You Were Sleeping” filminde karar kıldım.

 

Jon Turteltaub’un yönettiği bu şirin ve sıcak romantik komedinin daha önce yazdığım evler ve filmlerle şöyle bir benzerliği var: Sandra Bulllock ikinci defa köşemize arz-ı endam edecek (belli olmaz ileride başka bir filmi ile de konuk olabilir. Demek ki bu kız güzel evden anlıyor!). İkincisi bu filmdeki şirin ev, en çok The Holiday (Tatil) filminde anlattığımız İngiltere’deki kır evinin havasını biraz andırıyor.  Elbette bu kez evimiz İngiltere kırsalında değil Chicago’nun ortasında!

 

Adet olduğu üzere önce filmimizin kısa konusuna bir göz atalım.

 

Bekâr bir kadın olan Lucy (Sandra Bullock), yakışıklı Peter’la (Peter Gallagher) her sabah metroda karşılaşır ve uzaktan uzağa ona olan hayranlığını sürdürür. Peter bir gün raylara düştüğünde ona müdahale eden ilk kişi Lucy’dir. Komaya giren genç adamı hastanede ziyaret ettiğinde ailesiyle de tanışır ve onlara oğullarının hiç tanımadıkları nişanlısı olduğunu söyler. Peter’ın koma hali sürerken Lucy ailenin bir parçası olur çıkar ve masum! yalanını sürdürür.

Ama Peter’ın erkek kardeşi Jack (Bill Pulman) ortaya çıktığında işler karışır. Çünkü Lucy’yle Jack birbirlerine âşık oluverirler. Genç kadın, hiç tanımadığı komadaki bir adamın nişanlısı rolü yapmakla gerçekten bulduğu aşkı yaşama arasında tarifsiz bir ikileme düşer.

Nasıl ama tıkır tıkır işleyen harika bir romantik komedi senaryosu değil mi? Hakikaten de öyle olmuştu ve 17.000.000 USD’ye çekilen film tüm dünyada 182.057.016 USD gibi inanılması güç bir hasılat rekoruna imza atmıştı! Yapımcıların bayıldığı tarz bir iş: Minimum harcama, görsel efekt yok, büyük dekorlar yok, muazzam kostümler yok… Kazanılan kolay, tatlı para! Ama hakkını yemeden filmin kendisinden beklenen her şeyi verdiğini söyleyelim. İki yetenekli başrol, bir sürü duayen yan rol, enteresan bir konu ve güzel bir aşk hikayesi… Hem de tam ihtiyacımız olan zamanda. Elin Christmas-Noel bizim Yılbaşı dediğimiz zamanda!

Hikaye ilerledikçe Lucy’nin naif yalanı sonuçlarını vermeye başlayacak ve Noel yemeği için Callahan’lara davet edilecektir.

 İşte herkesin yılbaşı yemeği için davet edilmeyi umacağı tarzda bir ev!

Callahanlar tarafından son derece sıcak karşılanan Lucy’nin yüzüne koca bir gülümseme yayılır (Sandra Bullock’un artık bir marka olan o harika gülümsemesi) Ben bu seti çok sevdim. İçinde dolu dolu yaşanılmışlık barındıran gerçek bir ev etkisi kusursuz yaratılmış. Yaşam dolu ve rahat… Peter’ın ailesinin yıllardır burada yaşamakta olduğuna kolaylıkla inanıyoruz. Lucy geceyi oturma odasındaki sofada geçirir ve Peter’in kardeşi Jack ile ilk kez bu evde tanışır. Ve Jack ona şöyle der: “Aileye hoş geldin.”

Bu arada filmde bonus olarak çok modern bir evle de karşılaşıyoruz. Hastanede yatan Peter’in eşyalarını almak için Lucy bir ara onun evine gider. Peter’in evi, Meet the Parents, The Lake House (tesadüfe bakın!) gibi başka filmlere de ev sahipliği yapmış olan Chicago’nun ünlü tasarım harikası rezidanslarından bir olan Point Tower’dadır…

 

Buradaki sahnelerde Peter’in kişiliği (ve neden Lucy’e uygun bir eş olamayacağı) hakkında bazı fikirler ediniriz. Ultra modern mobilyalar, zevkli tasarımlar, yılbaşı süslemesi olmayan çok şık ama biraz soğuk bir ev…

 

Sonra tabii işler sarpa saracak ve Lucy’nin komik yalanı bir şekilde ortaya çıkacaktır. Ancaak bu bir Hollywood romantik komedisi, mutlu sonla bitmeli… Jack, Lucy’nin çalıştığı bilet kulübesinin önüne gelip ona evlenme teklif eder ve Lucy bu teklifi kabul eder!

Bir de size filmle ilgili bir dedikodu verelim ve yazımızı bitirelim. “Sen Uyurken” deki Lucy rolü aslen Demi Moore için yazılmış. Speed gibi bir aksiyon fırtınasından henüz çıkan Sandra Bullock kendisine farklı, yeni bir rol ararken karşısına Sen Uyurken’deki bu rol çıkmış. Ve sonrasını hepimiz biliyoruz. Romantik komedi aşk filmlerinin aranılan kadınına doğru hızla tırmanan bir kariyer…

Bu aylık da bu kadar… Sevgiyle kalın, mutlu yıllar dilerim hepinize!