Hayallerle Dolu Küçük Evler

Modern ilham perileri : Hayallerle Dolu Küçük Evler

Rahmi M. Koç Müzesi 20’inci yılını 28 Kasım 2014 tarihinde açılan çok özel bir sergi ile kutluyor.

 

Yirminci Yıl Özel Sergisi

“Hayallerle Dolu Küçük Evler”

 

Rahmi M. Koç Müzesi, tarihte oyuncak, koleksiyon objesi, hobi malzemesi, vitrin süsü olarak kabul edilmiş minyatür evlerden oluşan yeni sergisini  28 Kasım 2014 – 16 Haziran 2015 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

 

“Hayallerle Dolu Küçük Evler” sergisi, bu sene 20’inci yılını kutlayan İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Yirminci yıl için özel olarak oluşturulan koleksiyonda, 19’uncu yüzyıldan itibaren üretilmiş İngiliz, Alman, Fransız ve Amerikan  yapımı bebek evleri yer alıyor.

 

Ziyaretçilerin, bebek evlerinin renkli tarihine şahitlik edeceği sergide; oyuncak, süs veya hobi eşyası olarak tercih edilebilen veyahut koleksiyonu yapılan minyatür şekilde tasarlanmış evler, içlerindeki küçültülmüş mobilyalar ve oyuncak bebeklerle dekore edilmiş olarak sunuluyor.

 

 

Farklı Hayatlar Farklı Evler

‘Hayallerle Dolu Küçük Evler’ sergisinde, Ruby Gibs için 1880 yılında yapılan ahşap Ruby Villa ve Viktorya Dönemi eseri olan ahşap ve baskılı kağıttan Marküteri Villa veya 1910 yılında Alman Moritz Gottschalk tarafından sayfiye evi olarak tasarlanan Gottschalk Bebek Evi gibi farklı hayat tarzınlarını anlatan parçalar yer alıyor.

 

Oyuncak Endüstrisini Şekillendiren Evler

Yüzyıllar boyu, özellikle Avrupa ve Amerika’da popüler olan bebek evleri, el üretimi ve  atölye işi örneklerden, fabrikasyon evlere uzanan bir çeşitlilikle, oyun ve oyuncak tarihindeki özel yerini her zaman koruyan ve oyuncak sanayini şekillendiren bir unsur olarak kabul ediliyor.

 

 

Bunu biliyor muydunuz?

Bebek evleri, 17. yüzyılda “oyuncak” olarak değil, daha çok küçük hanımlara ev yönetimini öğretmek için birer “araç” olarak görülmekteydi.

 

 

Bunu biliyor muydunuz?

18. yüzyılda, bebek evleri hanımların çay partilerindeki en büyük eğlencesi olmuştur. Salonun bir köşesine yerleştirilen bu evlerinin içerisindeki her bir detaya konuklar ile birlikte katkıda bulunmak bir gelenek haline gelmiştir.

 

Bunu biliyor muydunuz?

İngiltere’de Kraliçe Victoria ve Kraliçe Mary’nin bile çocukluklarından kalma bebek evleri vardır. Kraliçe Victoria’nın Bebek Evi, günümüzde Londra’daki Kensington Palace’da; Kraliçe Mary’nin Bebek Evi ise Windsor Castle’da sergilenmektedir.

 

Bunu biliyor muydunuz?

17. yüzyıl Almanya’sında, bebek evi sahibi olmak yalnızca zengin ailelere ait bir hobiydi. Augsburg’lu bir kadın olan Frau Negges’in, bebek evine ayırdığı bütçeyi dengeleyemediği için mali zarara uğraması, oyuncak tarihi kayıtlarına geçen ilginç bir ayrıntıdır.

 

Bunu biliyor muydunuz?

19. yüzyılda, Almanya, minyatür objelerin, oyuncakların ve bebek evlerinin seri üretimine geçmiş ve bunları tüm dünyaya ihraç etmeye başlamıştır.

 

Bunu biliyor muydunuz?

Bebek evleri sadece hanımlar ve kız çocukları için yapılmamıştır. 1874 tarihli, Dingley Hall isimli İngiliz bebek evi, Isaac ve LaurenceCurrie isimli iki erkek çocuğu için üretilmiş ve içerisindeki mobilyaları ile birlikte kendileri için bir övünç kaynağı olmuştur.

 

Bunu biliyor muydunuz?

En erken yerli yapım Amerikan bebek evi örneği, New York’taki Van Cortland House Museum’da bulunan 1744 yılına tarihlenen bebek evidir.

 

Bunu biliyor muydunuz?

Bazı koleksiyonerler tarafından ‘yarım bebek’  olarak da adlandırılan iğnedenlik bebekler, Victorian ve Edwardian dönemin hanımları tarafından çok sevilmiştir. Genellikle sıcak haldeki çaydanlıkların üstünü kapatmak için, pudra kutularının üstünde bir süs olarak, kimi zaman da iğnedenlik veya bebek evi figürü olarak kullanılmışlardır.