Hayal Gibi Bir Taş Ev

Hayal Gibi Bir Taş Ev

Hepimiz Ege kıyılarına gittiğimiz hayatımızda bir kez olsun, bir taş ev alıp içine yerleşme hayali kurmuşuzdur. En azından biz kurduk. İşte bu ev, bu durumun tam da  “yaşanmışı var” diye adlandırabileceğimiz bir versiyonunu karşımıza çıkarıyor. İspanya’daki  bu taş evi “acaba olur mu?” diyen hepimiz için yayınlıyoruz.

 

Ev sahiplerimiz iki müzik yapımcısı. Yoğun bir iş hayatı ve şehir yaşantısı içerinde, ortak hayalleri paylaşabilecek ruh ikizlerini bulabilecek kadar şanslı olanlardan diye tanımlıyorlar kendilerini. Artık evlenip çocuk yapmak istediklerine karar verdiklerinde Madrid’deki küçük dairelerinde istediği hayatı sürdüremeyeceklerine karar vermişler. Çocuklarını büyütmek için başka bir dünya ve gerçekliği arzu ettiklerini de bu konuşmalar sırasında keşfetmişler. Ve kısa süren bir arayışın sonunda 19.yy’ın sonlarında inşa edildiği tahmin edilen ve sonrasında restore edilerek kullanılan bu taş evi bulmuşlar.

 

Küçük bir asma katı olan bu 250 m2’lik taş yapı onlarda bir sanat eserinin içinde yaşıyormuş hissi uyandırmış. Taşınmadan bir karar almışlar; mobilyanın bu görkemli taş yapının ihtişamını gölgelemeyecek şekilde arka planda kalması gerekiyormuş. Fonksiyonel ve sade mobilya seçimleri; evin şahane taş merdiveni, otantik mutfak ve banyosu, olağanüstü dış cephesi gibi sembolikleşebilecek ayrıntıların öne çıkarmış. Sonuç? Bu eve taşınarak “tam zamanlı” ebebeyn olmayı seçen çiftimiz, geçmişteki şehirli ve aktif sosyal hayatlarından çok uzakta bir tempoda çocuklarını büyütüyorlar. Arkadaki limon bahçesi, yürüme mesafesindeki sahil çocukların oyun alanları. Evde eğitim aldıkları için ağaçlar içerindeki rustik veranda da günün bazı saatlerinde sınıf, bazı saatlerinde oyun alını, bazen ise yemek odası. Yeşil panjurlu bu taş ev, alternatif yaşamların da olabileceğin in en güzel kanıtı bizce. Siz ne dersiniz?