Francine Houben

Francine Houben

Komposizyon, Kontrast ve Karmaşa rancine Houben 2 Temmuz 1955 ‘te Sittard/ Hollanda’da doğmuştur. 1984 yılında şeref derecesiyle University Delft’den mimar olarak mezun olmuştur. Dünyanın birçok yerinde önemli projelere imza atan Hollanda merkezli Mecanoo Architecten’in kurucusu olan Francine Houben, aynı zamanda gelmiş geçmiş en üretken kadın mimarlardan birisidir. Aynı zamanda, Mecanoo Architecten’in kreatif direktörü dersler vermektedir ve birçok prestijli yarışmada jüri üyeliği yapmaktadır. Genel olarak bakacak olursak, ödül kazanan projeleri mimari vizyonunun üç temel prensibini yansıtmaktadır: Komposizyon, Kontrast ve Karmaşa. Francine Houben’in eserleri; okullar, evler, yerleşim bölgeleri, tiyatrolar, kütüphaneler, gökdelenler, parklar, meydanlar, otoyollar, şehirler, oteller, müzeler hatta şatolara uzanan oldukça geniş bir çeşitlilik göstermektedir. Houben’in kazandığı sayısız tasarım ödülünün arasında Maaskant Prize for Young Architects, the Jhr. Victor de Stuerspenning Prize, the Best School Building Prize, the National Steel Construction Prize, the A.M. Schreuders Prize, the Dutch Building Prize, the Cityscape Architectural Award ve the Chicago Athenaeum International Architecture Award bulunmaktadır. 2000 yılında Hollanda’daki Delft University of Technology’de Mimarlık ve Estetik’de Hareketlilik alanında ders vermek üzere profesör olarak görevlendirilmiştir. 2000-2001 yılları arasında İsviçre’deki University of Lugano’daki mimarlık akademisinde profesör olarak eğitim vermiştir. 2001’de the Royal Institute of British Architects’in şeref bursunu kazanarak Komposizyon, Kontrast ve Karmaşa isimli kitabı ile mimarlık üzerine manifestosunu yayınlamıştır.

Francine Houben “Hareketlilik, manzaralı bir oda” teması ile 2003 senesinde ilk uluslararası mimarlık bienali olan Rotterdam Bineali’nin direktörlüğünü yapmıştır. 2003-2005 yılları arasında Uluslararası Tasarım Komitesi’nde üye olarak yer almıştır. 2002-2006 yılları arasında Almere’de Şehir Mimarı olarak çalışmıştır. 2007’de Francine Houben Harvard Üniversitesi’nde ziyaretçi profesör olarak atanmıştır. Aynı yıl, American Institute of Architects ve the Royal Architectural Institute of Canada’dan şeref bursu kazanmıştır. 2008 yılında Mecanoo’nun profesyonel kalitesi ile aldığı ‘Veuve Clicquot Business Woman of the Year Award’(yılın iş kadını ödülü) ile üretken kadın mimar unvanını pekiştiren Houben  ‘A Room With A View’ başlıklı tezi ile Delft Teknik Üniversitesi’nin ilk kadın profesörü unvanını aldı.

 

Birmingham Kütüphanesinin projesini 2013’te tamamlandığı zaman (Büyük Britanya’daki en büyük kütüphanelerden biri) yapı şehrin yeni çekim merkezi olmuştur. Houben bu projesi ile RIBA Stirling Ödülü almıştır. Houben mimari, kent planlaması ve peyzaj mimarlığı gibi disiplinleri birleştiren ve her durumda nefes alan meydanlar için benzersiz bir çözüm oluşturan tasarım dehasıdır. Ofisi Hollanda’da tarihi kent merkezinde, eski kanallarından birinin üzerinde yer alan Oude Delft 203 tarihi yapıdadır. 1750 yılından kalma bu kanal evi İtalyan mimar Bollina tarafından tasarlanmıştır. İç Louis XIV tarzı sıva çalışmaları ve oymalar ile bir merdiven boşluğu, tavan ve kapılar 40 metre uzunluğunda bir koridor vardır.

 

1970 yılına yaşlılar bakımevi ve daha sonra da hastane olarak görev yapmış olan yapı, 1983 yılında Houben tarafından kiralanmıştır. Houben bu tarihi dokudan çıkan tasarım fikirleri ile başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada mimari üretmektedir.

 

Sürdürülebilirlik ve kalitenin ayrılmaz bir ikili olduğunu düşünen çok ödüllü mimar Houben son derece mütevazi bir yaklaşımla “Ben hiçbir zaman yüzlerce kişilik ekiplerde ekip başı olacağımı ve projeleri dünya çapında gerçekleştireceğimi düşünemezdim” demektedir. Firması ile son 30 yılda Avrupa mimarlığını derinden etkilemiştir. Her bir proje ile yaratıcı bir kimlik ve gerçek bir kişilik kazandığını düşünmektedir. Mimarlığın iyi organize edilmesi gereken sürdürülebilirlik ve kalkınma için ilk adım ve olmazsa olmaz koşul olduğu görüşündedir. Francine Houben Mecanoo’da, Hollanda, İspanya, İngiltere, Çin, Tayvan, Kore vatandaşı olan mimarlar, iç mimarlar, şehir plancıları, peyzaj mimarları ve mühendislerden oluşan uluslararası kadrosu ile projelerinde çok uluslu bir etki yaratmaktadır. Houben, genellikle büyük ölçekli projeler gerçekleştirmekte, çok çeşitli konum ve programlar ile projelerini çözümlemektedir. 2007 yılında, Mecanoo Tayvan’da, Kaohsiung’da, Wei-Wu-Ying parkta bir mega tiyatro tasarımı gerçekleştirmiştir. Bunun yanı sıra Çin’de Shenzhen’de Longgang iş merkezi  projesi son derece etkileyicidir. Houben ve ekibi mimarisiyle  insanların hayatlarının tüm etaplarına hitap etmeye çalışmaktadır. Teknik detayları, çözümleri, strüktürü ile yapı-insan, yapı-kent ilişkisini sağlamıştır. Fonksiyonel ve estetik uyum tam Avrupai duruşu ile çalıştığı kültürlere yansıtılmıştır. Mimarinin toplumun sorunlarını çözmek için bir araç olduğu düşüncesi ile Houben milletler ve kültürler arasındaki ilişkilerin yoğunlaşacağını düşünmekte ve bu durumda yeni nesil mimarlara çok iş düşeceğini belirtmektedir.

 

Projeleri

 

*Kütüphane Teknik Üniversitesi Delft (1998)

*Saint Mary Şapeli, Rotterdam (2001)

*Montevideo , Rotterdam (2006)

*Fifty Two Degrees ( Elli İki Derece), Nijmegen (2006)

*La Llotja Tiyatro ve Kongre, Lleida, İspanya (2010)

*Nelson Mandela Parkı Bijlmermeer, Amsterdam (2010)

*Kaap Skil, Denizcilik ve Beachcombers Müzesi, Texel, Hollanda

*Adalet, Sarayı Cordoba , İspanya (2014)

*Birmingham Kütüphanesi , Birmingham, İngiltere (2013 )

*Wei-Wu-Ying Sanat Merkezi, Kaohsiung , Tayvan (2013)

*Dudley Belediye Merkezi, Boston , ABD (2014)

*Shenzhen Kültür Merkezi, Shenzhen Çin (2014)

*Rabobank Danışma Merkezi, Sittard ( 2014)

*Delft Tren İstasyonu ve Belediye Binası, Delft, Hollanda (2015)

*Ev Sanatları Merkezi, Manchester, İngiltere ( 2015)

*Bruce C. Bolling Belediye Binası, Boston, ABD (2015)

 

Gülen Yalçınkaya Özelçi