Formentera’da Sahil Rüyası

Formentera’da Sahil Rüyası

İspanyol Sahil Evi

Bu deniz manzaralı mükemmel villa, Akdeniz’deki,İspanya’ya ait  Balear Adalarının en küçüğü ve en güneydeki olan Formentera’da yer alıyor. Ulaşımın kolay olmayışı sebebiyle sessiz ve sakin kalmış bu adayı ev sahibimiz kafasını dinlemek için özellikle seçmiş. Dik bir uçurumun kenarında konumlananbu  ferah evin büyüleyici bir deniz manzarasına sahip olduğunu hemen belirtelim.

Ev Benjamin Calleja tarafından tasarlanmış.Ev sahibi önceleri sadece yaz ayları kullanmak için satın aldığı bu evi şimdi yılın büyük bir bölümünü geçirmek için kullanıyor. Evin iç mekânında ve dış mekânında bulunan bütün eşyalar özenle seçilip yerleştirilmiş. Oturma odasındaki kirişli yüksek tavan ve yaşam alanlarında kullanılan renkli dekoratif detaylar evi oldukça özel bir yer haline getirmiş.Ancak özel konumu ve çevreye uyumlu dekoratif öğeleri ile villanın outdoor alanları o kadar öne çıkıyor ki, insan bahçeye veya verandaya bir kez adım atınca bir daha içeri girmek istemiyor itiraf edelim ki. Büyüleyici Akdeniz manzarasına sahip olan bu açık alanlarda ahşap yemek masası, keyifli oturma bölümü bulunuyor. Dolayısıyla bahçe hem gündüz dinlenceleri için hem de akşam keyifleri için uygun yaşam alanlarına sahip. Eğlenceli sohbetlerin ve lezzetli yemeklerin yenildiği bu yerde çoğu akşamını arkadaşlarıyla burada geçirdiğini söylüyor ev sahibimiz.

 

Açık alandaki küveti ve masaj masası evin en ilgi çeken alanları. Ev sahibinin kendi fikriymiş küveti bu masmavi deniz manzarasının karşına koymak. Misafirler de kendisi de sonuçtan çok memnun.Tepede, uçurumun kenarında böyle bir keyif yapmayı kim istemez ki…

İki dönümlük genişçe bir bahçe içerisinde yer alan ve Formentera adasının klasik mimari özelliklerini taşıyan bu villa, projenin tüm malzeme ve mimari detaylarıyla bulunduğu doğal ortamla tam bir uyum içerisinde. Açık alandaki hasır mobilyalar, taş zemin ve duvarlar, ahşap yemek masası yeşilliğin içinde o kadar uyumlu ki, doğal coğrafyadan ayırt edilemiyor.

Oturma odasının boydan boya olan büyük camı direk bahçeye açılıyor. Böylelikle iç mekân ve dış mekân bir bütün olarak algılanabiliyor. Mavi tonlarını çok seven ev sahibimiz evin dekorasyon aşamasında mavi renk tonlarını bolca kullanmış. Bu da evdeki Akdeniz tarzını güçlendiriyor. Bunun dışında beyaz, hasır rengi ve doğal ahşap rengine de yer verilmiş. Yatak odasındaki yatak yüksek bir zemine yerleştirilmiş. Küçük bir atmosfere sahip. Büyük pencereleri sayesinde dış mekâna rahat geçişi olan geniş salonunda mobilyalar kahve tonlarında seçilmiş; ferah, modern bir tarz yakalanılmış