Formentera Adası’nda Doğal Hayatla Baş Başa

Formentera Adası’nda Doğal Hayatla Baş Başa

Bu gördüğünüz olağanüstü rustik taş ev aslen Madrid’de hayatını sürdüren, ünlü bir İspanyol reklamcıya ait. Formentera’daki bu doğal yapıyı yazları kullanmak için bundan beş yıl önce satın almış. Peki neresi Formentera diye aklınıza gelebilir. Deniz ve güneş severler, huzur ve sessizlik arayanlar için kusursuz bir destinasyon olan Formentara İspanyol Balearic takım adalarından bir tanesi. Sessiz ve dinlendirici ambiyansı ile İbiza’nın 6 km güneyinde yer alan ada, ulaşımının zor olması nedeniyle sakinliğini korumayı başarmış.

Bundan 7 yıl kadar önce, yalnız yaşayan ev sahibimiz, yaz aylarını geçirmek ve yoğun iş temposundan arta kalan zamanını huzurlu bir doğal ortamda yaşamak için bir yazlık ev arayışına girmiş. Yerli ve yabancı turistin yoğun ilgi gösterdiği bu bölgeyi mercek altına almış. Ama Balearic adalarındaki birçok yerleşim alanı, yoğun popülasyon nedeniyle, ona pek de cazip gelmemiş. Kendisiyle çalışan emlakçılar da, o da tam pes etmek üzerelermiş ki Formentera’daki bu ev karşılarına çıkmış.

Ev adanın, en yoğun plajlarından birine çok yakın bir bölgede yer alıyor, buna rağmen bulunduğu konum itibariyle kalabalığın dışında kalıyor. Ana yürüyüş yolundan sapılan patika yolu izlediğinizde kendinizi bu tarihi taş evin önünde buluyorsunuz. Ama bu birkaç dakikalık yolculuk sadece bilenlerin bu yolu seçmeleri ile mümkün. Tipik Balearic mimarisindeki taş evimiz böylece meraklı kalabalığın bir adım dışında kalmayı başarıyor.

2 dönümlük bir bahçe içerisinde yer alan ve adanın tipik mimari özelliklerinin tamamını taşıyan bu yazlık ev, 180m2 net kullanım alanına sahip. Ev sahibimiz evi görür görmez kararını vermiş ve kısa zamanda satın alma süreci tamamlanmış. Alındığında ev bugünki halindeymiş, yani ciddi bir restorasyon gerektirmemiş. Ev sahibimiz de evin bu doğal haline vurulmuş zaten. Sadece bahçeye evin genel mimarisi ile uyumlu bir yüzme havuzu ilave edilmiş, kalabalık plajın keşmekeşinden uzak bir güneşlenme ve yüzme lüksü elde edilmiş böylece. Evin ekorasyonunda beyaz, doğal ahşap ve hasır renginden farklı bir renge yer verilmemiş.