Film Dekoru Gibi Ev

Film Dekoru Gibi Ev

Portekiz’in batı kıyılarındaki bu muhteşem yazlık ev, ilk bakıldığında insana bir film dekoru için hazırlanılmış hissi uyandırıyor. Aslında bu doğru değil, bir iç tasarımcı olan Ev sahibimiz Vera Ianchira bu evde  hem kendi hayal gücünü hem de bulunduğu bölgenin mimarisinin temel özelliklerini abartılı bir ve teatral bir biçimde kullanmayı tercih etse de; Bu evde yılın en az 4-5 ayını geçiriyor.

Dolayısıyla evde sırf estetik açıdan değerlendirilmemiş tüm seçimler. Nasıl mı? Örneğin iç duvarlarda muhteşem bir ferahlık ve doğallık hissi yaratan duvarlar, aynı zamanda ısı tasarrufu açasından çok önemli ekolojik bir tercih oluşturmuş. Bütünlük hissinin korunması amacıyla evde bu materyalden birçok mobilya ve aksesuarda mevcut. Bölgede üretilen mobilyalardan kullanmayı tercih eden tasarımcımız ve aynı zamanda ev sahibimiz her mobilyayı özel olarak bu ev için ürettirmiş. Çoğu el yapımı aynı muhteşem duvarlar gibi.

 

Doğallık, sadelik, yapısal uyum tüm tercihlerin ana noktasını oluşturmuş evde. Tasarımcımız da evine yaşayan bir proje gözüyle baktığından evin tasarımı halen devam ediyor desek yanlış bir tanımlama olmaz. Örneğin evin verandasındaki beton zeminli sedirler tasarımcımızın bu sezon eve eklediği yeniliklerden. Ama eve o kadar çabuk yapıya uyum sağlamış ki. “Daha önceleri akşamları nerede oturuyorduk diye birbirimize soruyoruz, zaman zaman” diyerek özetliyor bu durumu yaratıcı ev sahibimiz.

 

Gayet ekonomik ve hatta ekolojik çözümlerle de insanların rahat etmesinin sağlanabileceği, estetik çözümlerle  dolu bir ortaya çıkar mı konusunda kafanızda bir soru işareti varsa, bu evdeki detaylara dikkatinizi bir kez daha çekmek isteriz. İnsan bizim yazlık kasabalardaki yazlıklar neden  genelde hiç de böyle görünmez diye de sormaktan kendini alamıyor. Neyse bu konuya hiç girmeyelim sizleri, her köşesi ilham saçan bu evle baş başa bırakalım biz en iyisi.