Filli Boya Hayatın Rengi Alınmış Olanlar Ne Yapsın ?

Filli Boya Hayatın Rengi Alınmış Olanlar Ne Yapsın ?

Filli Boya’nın Tarkan’la yürüttüğü son kampanya hepimiz mest etti itiraf edelim. Hemen Tarkan’ı ekranlar da görmeyi özlemişiz, hem de alaturka ve pop olarak iki versiyonla çekilen reklam filminde kulağımızın pasını silecek bir özen ve emek var.

Kampanyanın başlangıç tarihinin aslında daha öndeki bir tarih olduğunu ve hepimizi derinden sarsan Özge Can cinayetinden ötürü, bir saygı duruşu olarak, çok büyük bir nezaketle kampanyayı durduklarını da biliyoruz ya, hepimiz bu çalışmadan iki katı etkilendik bu yüzden. Hele kampanyayı durdurmakla kalmayıp, markasız siyah ekran saygı duruşu, çok anlamlı bir davranıştı. Bizce her iletişimcinin ayakta alkışlaması gereken ustalıklar ve incelikler var bu marka duruşunda.

Tüm bunlar bir yana, geçenlerde duyup da aklımıza takılan bir söylenti var. “Hayattan Rengi Alın, Geri Neyi Kalır ki?” körleri çok yaralayan bir slogan olarak, ailesinde kör olanların ve körlerin büyük tepkisini çekiyormuş. Aslında üzerinde durup biraz düşünce ortada ne kadar bariz bir gerçek var. Bunun hiç aklımıza gelmemesi veya marka yöneticileri tarafından hiç sorgulanmaması ne acı değil mi?

Bilip de bilmediğimiz, duyup da fark etmediğimiz bu gerçek bizim içimiz çok acıttı. Gereksiz hassasiyetleri, özellikle meslek grupların dizi karakterlerine vs yaptıkları gereksiz çıkışları veya alınganlıkları hiç gerçekçi bulmuyoruz itiraf edelim. Ama durum burada aynı değil? Hayata tutunmaları için motive etmemiz, destek olmamız gereken bir kesimi, şarkılarla türkülerle eşliğinde kırdığımız için biz çok üzüldük. “Sizin hayatınızda renk yok, geriye de bir şey kalmıyor zaten” demiş olunmuş tüm körlere. Bilmeden, fark etmeden, amaçlamadan elbette.

Belki bu dedikodular, marka yöneticilerinin de kulağına  gider de, onlar da bu alınganlığa empati yapıp, telafi etme şansı bulurlar. Belki çoktan duymuşlardır. Hem potansiyel bir kitleyi kaybetmemek (aileleriyle birlikte bu durumla muhatap olan çok insan  var çünkü ülkemizde), hem de toplumsal bir konuda sorumluluk almak için bu durumu değiştirmek için bir şeyler yaparlar belki?