EVİN KIŞ HALİ; EN GÜZEL HALİ…

Artık başkası için döşenen, rahat olmasa da itibar ve statü temsili olarak döşenen evler kavramı çok gerilerde kaldı. Lüks tanımları değişti. Değişmeyen tek şey kışın eve, evin kışa çok yakıştığı gerçeği olarak kaldı. Bakalım bu kış evlerde kendimizi iyi hissetmek için ne gibi kavramlar ve objeler ön planda olacak?

 

Doğallık, dinginlik ve sadelik  kış evlerine çok yakışan kavramlar. Neden mi? Zorlaşan iklim koşulları, ağırlaşan yaşam koşulları, artan çalışma saatleri, yoğunlaşan trafik, dışarı çıkarken giyilen kat kat giysiler derken hayat zatan kışın bir hayli karışık. Hepimiz evimizin yolunu bir şekilde bulup biraz bu karmaşadan uzak durmanın türlü mücadelelerini veriyoruz gün içerisinde. Dışarıda bulamadığımız  güzellikleri  ve de özellikleri evde aramamızdan doğalı da yok haliyle.

 

Aydınlık ve ferah arayışı da malum kış aylarının en büyük özlemi. Açık griler, beyaz tonları ve elbette yılın gözdesi pasteller, yaşam alanlarınızda bu etkiyi yaratmakta çok etkili olacaktır. Garantisi bizden…

 

İskandinav stillerin yalınlığı ile kışın tartışılmaz uyumu artık hepimizin malumu. Denenmişi denemek dekorasyonda oldukça etkili olabilir düşüncesiyle Amerika’yı yeniden keşfe çıkmak yerine kuzey stillerini kış aylarına benimsemek bizce en doğrusu. Coğrafya olarak bizden çok daha hazırlıklar ne de olsa. Denenmişi denemenin hoş karşılanacağı durumlardan biri geçerli yani İskandinav stil ve kışın yakın ilişkisi söz konusuysa.

 

Düzenli, fonksiyonel ve pratik seçimler; evde yaptığımız faaliyetlerin sayısının oldukça arttığı, evde zaman geçirmenin oldukça yaygın olduğu şu günler için en uygun olanı. Evin dağılmasını engelleyecek ya da kolay toparlanmasını sağlayacak; her şeyi el altında düzenli bir biçimde tutmamızı sağlayacak eşyalara kış aylarında duyulan ihtiyaç bir hayli fazla.

 

El örgüsü ev tekstili, çeşitli mumluklar boyutlardaki mumluklar, kilim ve minder kış evlerinin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Aksesuarları değiştirerek evinize mevsime uydurmaksa şayet seçimizi bu tercihleri mutlaka göden geçirmeyi unutmayın.

 

 

Yolculuklardan edinilen hatıralar, aile yadigarları, el işçiliği ile öne çıkan parçalar ve sanatsal objeler evlerin  bu kış da başköşelerinde yer bulacak bunu da akılda tutmak da fayda var.