Evde Meditasyonla Başlasın Yeni Yıl!

Evde Meditasyonla Başlasın Yeni Yıl!

Çoğu zaman bir kaçış noktası olarak bellediğimiz en kişisel mekanımız, evimiz içe dönüşüme imkan verebilen, taze bir zihin ile yine yeniden güne başlayabilme gücünü bize sunan, saf enerjimiz ile beslenen bireysel tapınaklarımızdır özünde. Peki, neden bizi biz yapan iyisi ile kötüsü ile birçok duygu yaşadığımız mekanlarımızın ruhsal değerini yeterince kavrama yetisinden uzağız? Belki de fazla maddesel dünyamız bizi işin özünden sürükleyip götürdüğünden olabilir. Ancak, huzur ve sükunet arayışımızın en samimi ve özel durağı hiç kuşkusuz kendi evlerimizdir.

 

Ruhsal dağınıklığımızı toparlamamıza yardımcı olabilecek, odaklanmamıza imkan verecek tılsımlı alanlarımız mevcut olmakla beraber, bu alanı keşfedip çıkartma yeteneğini kendimizden uzak bulabiliriz. Oysa ki tek yapmamız gereken mekansal hislerimize güvenmek ve onun ruhi terapi gücüne inanabilmektir. Kediler bu hislere çoğu zaman hakimdirler ve kendi iç seslerini dinleyerek çok da sahiplendikleri evlerinde belli alanlara yoğunlaşırlar, buraların enerji düzeylerini yükselttikleri bile söylenir. Bunu kedilerimiz yapıyor ise biz niye yapmayalım? Derin bir nefes alıp, evin içinde bize huzur veren alanlarda sessizce gezerek, durup, düşünerek, yapılan bir keşifin ardından kendimizi en güvende ve en konsantre olabileceğimizi hissettiğimiz bir köşeye odaklayarak, zihinsel uyumlama ile şarj olabileceğimiz spritüel köşemizi tasarlamaya geçebiliriz.

 

Gereksiz kalabalık, dekoratif kargaşadan ve gürültüden uzak bu alana dahil edebileceklerimiz arasında üzerinde rahatça oturabileceğimiz bir yastık veya puf, karanlığın içinde ışıldayacak boy boy mumlar, güzel kokulu, hafif aromatik bir yağ veya tütsü, sevdiğimiz bize ruhsal güç verebilecek bir resim, doğanın enerjisini taşıyan çiçek, bitki, taş veya sadece bir dal olabilir. Tespihin de meditasyon sırasında odaklanmaya yardımcı olduğu bilinir. Fonda ise bize tatlı bir huzur verecek müzik veya ses.

 

Her ne kadar güç olsa da bazen susmak ve hatta düşünceleri susturabilmek en çok ihtiyaç duyduğumuz olandır. İşte tam bu sebeple kendi içimize dönebilmek, gün içinde tekrarlayan onca gereksiz duygudan uzaklaşabilmeye konsantre olabilmek için en özel mekanımız, evimizde kendimize minicik de olsa altar niteliğinde bir köşe yaratabiliriz.

 

Ne dersiniz? Yeni yıla evimizde içsel sesimizi duyabileceğimiz, yeni günlere taptaze başlamamıza yardımcı olacak huzur dolu bir köşe yaratarak başlayalım mı?

Tijen Samuray