Ev Aletleri Nasıl Enerji Dostu Olur

Ev Aletleri Nasıl Enerji Dostu Olur

Eskiden annelerimiz babalarımız, ev aletlerinin evladiyelik olması ile övünürlerdi. Şimdi ise tüketim toplumunun da kazandırdığı bir alışkanlık olarak, beyaz eşyalarımızı ortalama 5-10 yılda bir güncelliyoruz.

Bunun büyük bir israf olduğunu düşünebilirsiniz, fakat madalyonun bir de öteki yüzü var. Eski ve güncel teknolojiyle üretilmemiş beyaz eşyalarımız çoğu zaman elektrik ve su sayaçlarımızın hızla dönmesine neden oluyor. Küresel ısınma, çevre sorunları, dünya nüfusundaki hızlı artış, enerji tasarrufu ihtiyacının da giderek artmasına neden oluyor. Bunun bilincinde olan pek çok markada her geçen gün bizlere daha tasarruflu ürünler sunmak için büyük AR-GE bütçeleri harcıyorlar.

Örnek vermek gerekirse yeni nesil buzdolaplarının birçoğu 15 yıl önceki atalarına oranla %80’e varan oranda daha az elektrik tüketiyor. Durum böyle olunca ev aletlerini belirli periyodlarla yenileriyle değiştirmek, israf değil aksine bir tasarruf göstergesi sayılabiliyor. Değişen ve gelişen teknolojilerle, ev aletlerinin sadece işlevleri ve konforlarında bir artış olmuyor, enerji tüketimlerinde de ciddi gelişmeler gösteriyorlar. Tabii bizim bu durumu, alışverişimiz sırasında doğru sorgulayıp, ihtiyaç tespitimizi de doğru yapmamız çok önemli bir rol oynuyor. İşte bu yüzden elektrikli ev aletlerini satın alırken tek kriterimiz fiyatı olmamalı. Uzun yıllar kullanacağınız ev aletlerinin kullanım maliyetini de göz önünde bulundurmalıyız mutlaka.

Örneğin; bir çamaşır makinesini ele alalım. Satın alırken her bir yüklemede tüketeceği su ve elektrik miktarına mutlaka dikkat etmeliyiz. Bazı elektrikli ev aletlerinin kullanım maliyetlerinin çok yüksek olduğu unutulmamalısınız, yıllardır aynı makinayı kullanmaktan dolayı övünmeden evvel, bunun mutlaka farkında olmalısınız.

Verimli kullanım maliyetine sahip elektrikli ev aletleriyle ev ekonomisi ve doğaya da katkı sağlamış olursunuz. Daha fazla elektrik enerjisi tüketen ev aletlerinin kullanılması ile atmosfere daha fazla karbondioksitin atılarak yeryüzü sıcaklığının yükselmesine, sel felaketlerine, buzulların erimesine ve meteorolojik yapının değişmesine neden olunduğu unutulmamalıdır.

Evde En Çok Elektrik Tüketen Aletler

Elektrik Mühendisleri Odası’nın hazırladığı Elektrikli Ev Aletlerinde Tasarruf Yöntemleri Raporu’na göre, elektrikli aletlerin gücü ile kullanım süreleri dikkate alınarak yapılan hesaplamaya göre 4 kişilik bir aile, ayda asgari olarak 230 kilovatsaat elektrik tüketiyor.Ev içi elektrik tüketimi paylarına bakıldığında, ilk sırayı %30.4 payla buzdolabı alıyor.

Buzdolabını %28.6’yla aydınlatma takip ederken, sıralamada %10.4’le elektrikli fırınlar üçüncü sırada yer alıyor. Televizyon ailenin elektrik tüketiminde %9,8, çamaşır makinesi yüzde 6,5, bulaşık makinesi %5.6, ütü %4.3, elektrikli süpürgesi %2.4, saç kurutma makinesi %1.9 paya sahip bulunuyor.