yatak odaları

Evim Benim Dünyam

Peki Nereden Başlamalıyım Kendimi Daha İyi Hissetmek İçin Gerekli Değişime?

Evlerimizin Girişleri

Yatak Odalarımız

Bu Kış, Hep İhmal Ettiğimiz Bu Çok Önemli Alanlardan Başlıyoruz Değişime!

 

Aslında birbirine çok uzak değerler ifade ettiğine inandığımız bu alan, birçok ortak noktaya sahiplerdir birçok açıdan. Neden mi? Bir düşünelim?

 

Evet biri her kapıyı çalanın gördüğü en ortak kullanıma açık yaşam alanımızdır diğeri ise çok az kişinin belki de ev halkı dışında (hatta onların bile kısmen) kimsenin girmediği en mahrem alanlarımız. Ama pek çok da ortak noktaları var.

 

Öncelikle her ikisi de, günlük ihtiyaçlar içerisinde çoğu kez arka plana atılırlar? Neden mi? Hemen söyleyelim; çocukların değişen fiziksel ihtiyaçlarına cevap vermek, bozulan veya modası geçen elektronik eşyayı güncellemek, artık rahat ve yeni olmayan misafir koltuklarımızı yenilemek, mutfakta geçilen zamanı daha kaliteli bir hale getirmek, yaşamı daha pratik hale getirecek çözümleri banyolarımızda uygulamak, çoğu zaman daha önemli olarak algıladığımız ihtiyaçlarımız olur. Bütün bunlar önemli değildir demiyoruz ayrıca doğrudur da bu ihtiyaçlar doğrultusunda alışverişlerimize yön vermek konusundaki seçimlerimiz. Diğer yaşam alanlarımızda göre daha az zaman geçirildiğine inanılan alanlardır ve genelde evlerde başka yerlerde değerlendirilemeyen objelerin son durağı olarak değerlendirilirler. Bir de gelelim madalyonun diğer yüzüne;

 

GİRİŞLERİMİZ/ ANTRELER

Dış Dünyaya Açılan Kapımız

Bir evi en çok neresi anlatır diyecek olursanız bizlere? Hemen girişleri deriz. Bu birçoğumuz için kötü de haberdir bu bir yandan. Bunu derken de aklımıza, kendi evimizin girişleri ile ilgili ihmal ettiğimiz birçok  yer gelir. “O aynayı assam daha ferah olur”, “ayakkabı dolabıma artık sığamıyorum”, “aslında bir bank koysam çok fonksiyonel olur”, “aydınlatma sorununu çözersem daha az köhne duraça”, “iyi hoşta, bu giriş evin genelindeki tarzımı yansıtmıyor”, “ yerdeki taşları değiştirmeden ne yaparsam yapayım göstermiyor” Bu listeyi en az bir  bu kadar daha uzatmak mümkün. Ama gerek de sanırız, çoğumuz bu duyguların çoğunu her eve girişimizde, evden çıkışımızda, en iyi ihtimalle her misafir ağırladığımızda içimizden ya da dışımızdan dile getiriyoruz.

 

O zaman bizden kolay uygulanabilir birkaç öneri gelsin hemen küçük revizyonlar için;

İyi bir aydınlatma şart antrelerde öncelikle. Çünkü bir sürü ayrıntıyla evden çıkar ayak orada muhatap oluyoruz. Ortamda  pencere varsa, gün ışığından da faydalanın. Yoksa doğru bir aydınlatma, fonksiyonelliğin yanı sıra eve ilk gelenlerin ilk izlenimi için de çok önemli.

Ev halkının tamamının ihtiyaçları karşılansın, misafirden önce ev halkına hizmet eder her antre. Hayatı kolaylaştıran, askılar, dolaplar, oturma alanları tüm ev halkının fiziki koşulları ve manevi ihtiyaçları göz önünde bulundurularak düzenlenmelidir o yüzden. Listelerde ortak alan diye geçer ya, aslında ortak alanların en önemlisi antrelerdir, ama çoğu zaman hak ettiği önemi almaz. Fonksiyonnellik işin mottosu olmalı.

Evdeki genel tarzı yansıtacak, estetik seçimleriniz hakkında ipuçları verecek aksesuarlar, her evin bir kişiliği vardır diyoruz ya  hep. Antreler aslında bedenimizde yüz ne ifade ediyorsa evimizin kişiliğini anlatmakta o işlevi görüyor dış dünyaya. Tarzınızı anlatsın, kişiliğini doğru dışa vursun girişleriniz.

YATAK ODALARIMIZ

En Özelimiz

Herşey için bir mazeretimiz, bir öncelik planımız olabilir ama yatak odalarımız en ihmale gelmeyen yaşam alanlarımız aslında. Ama gerçek hayatta işleyiş pek de öyle olmuyor; yatak odalarımız, genelde evde hiçbir yere sığdıramadığımız ama vazgeçemediğimiz eşyalarımızın son durağı, bir depolama merkezi, yatmadan yatmaya gereklilikleri ile yüzleştiğimiz ama sabah kalkınca arka plana attığımız evlerimizin kırık kalpleri olarak hayata devam ediyorlar.Artık rahat olmayan yataklarımız, sığamadığımız  veya kapakları iyi çalışmayan gardroblarımız, artık sevmediğimiz duvar renkleriyle akşam olup da yatma saati gelince üstümüze basıyorlar, bizi mutsuz ediyorlar genelde. Ya sabah ışığından rahatsızız ya da pencerelerin açılıp yeterince havalanmamasından ama evde yapılacak öncelik  sıralamasında hep en alttalar. Bu kaderi gelin değiştirelim.

Rahat bir yatak asla lüks değildir, yatağınız rahat değilse hayatınız güzel olamaz. Bu gerçekle yüzleşip tüm listeleri silip hemen ihtiyaçlarınıza göre bir yatak edinin kendinize. Burada şunu belirtmeliyiz genel kanının aksine en rahat yatak en büyük yatak değildir, odanınız yerleşimi ile doğru orantılı bir yatak seçin ki, kaş yapayım derken göz çıkarmayalım,

Sırf yatak başınızı değiştirerek bile odanızın havasını değiştirebilirsiniz; burası inanılmaz seçeneklerinizin olduğu, yaratıcı bir alan. Mağazalarda çok sayıda seçeneğiniz olduğu gibi, eski bir kapı, sevdiğiniz bir resim, mevcut yatak başınıza kendiniz yapabileceğiniz kolajlar, vintage uygulamalar birçok farklı seçenekle sizi anlatan bir çözüm bulmak için birçok farklı alternatife sahipsiniz.

Dolaplardaki ihtiyacı doğru tespit edin, hep “dolaplarım yetmiyor, hiç fonksiyonel değiller” diye başlarız cümleye. Bu tespitteki hisler doğrudur da çözümler her zaman doğru olmayabilir. Düzenli yerleşmiş, içindekilerinin elemeleri zamanında yapılmış, işlemeyen farları, kaymayan kapıları onarılmış, eskiyen kapakları değiştirilmiş veya boya ya da çeşitli kaplamalar yoluyla elden geçirilmiş, hatta belki sadece cilalanmış ve daha doğru kullanılabileceği bir alanda değerlendirilmiş bir dolap yüklü bir alışveriş maliyetinden sizi kurtarabilir.

Küçük revizyonlar ruh halinde büyük farklar yaratabilir; yeni bir çekmeceli dolap, şifonyer, raf sistemleri, küçük çalışma masası, ayaklı bir askılık, küçük bir dinlenme koltuğu odanızın genel görüntüsünü ve sizin negatif algılarınızı baştan şekillendirebilir.

Güzel  hatıralarınıza ve anılarınıza yer açın ama fazlalıklardan kurtulun, hatıralar anılar güzel ama yatak odanız en büyük saklama alanıysa burada sıkıntı başlar. Duvara asılan resimler, anılara ayrılan köşeler, bir arada kalmak sınırlı alan kaplamak koşuluyla hobiler, koleksiyonlar için de doğru mekandır yatak odaları, ama fazlası boğucu olacağı gibi, toz tutar, yaşama alanı bırakmaz. Aman Dikkat!

dfot

 

Evinizi Sahil Evine Nasıl Dönüştürebilirsiniz?

 

“Sahil Evine Gidemiyorsanız 

Sahil Evi Size Gelsin” 

 

Belki yaz başı tatil yaptınız ve izninizin son günlerini bayramla birleştirip tükettiniz. Belki de çeşitli nedenlerle bu yaz yaşadığınız şehirden ayrılamıyorsunuz. Hatta belki yazlık evinizdesiniz ama burası size istediğiniz sahil evi hissini yaşatmıyor. O zaman hazır olun bu dosya tam size göre!

Baştan söyleyelim evinizde yaratacağınız sahil evi konsepti tüm evinizi kapsamak zorunda değil, hatta kapsamasa daha iyi olur. Demek istediğimiz şu, genel bir yalınlaşmak, büyük halıların ortadan kalkması, ev tekstilde yazlık kumaşların en azından yastıklarda kullanılması gibi genel doğrular olsa da eviniz gerçekten

bir kıyı şeridinde değilse sahil evi konseptinin tüm evde uygulanması biraz “yoğun” biraz “kitch” bir durum yaratacaktır. Bu yüzden kendinize uygulama için özel bir alan seçmenizi tavsiye ederiz. Bu yemek odanız da olur, yatak odanız da, oturma odanız hatta mutfağınınız da çok doğru seçenekler olacaktır. Seçim sizin.

Marin Teması

Tematik marin yaklaşım en etkili çözüm olarak karşımıza çıkar bu durumda. Mavi ve marin ev tekstili, deniz temalı aksesuarlar listeye ilk sıradan giriyor elbette. Sahil evi hissi yaratmak için mekanlarımızda. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, evde normalde kullandığımız aksesuarlarla birlikte bu temayı ele almamamız. Bu büyük bir karmaşaya neden olacaktır. Bu yüzden normalde kullandığınız aksesuarları yaz ayları için bir dolaba kaldırıp yaz ayları için sevdiğiniz aksesuarlarla mekanınızı yeniden düzenlemek en iyi çözüm bizce.

Yalın ve Sade Pratik Detaylar

Sahil evi konsepti bir hafifleşme, fazlalıklardan arınma sadeleşmeyi de beraberin de getiriyor olmalı, aksi bir durum büyük bir çelişki yaratır. Günlük kullanımdaki yemek takımlarımızın, kupalarımızı, çatal bıçak takımlarımızın sadeleşmesi hatta içeride ve dışarıda kullanmaya uygun materyallerin seçilmesi bu hafiflik hissinin doğrudan karşıya geçmesine aracı olacaktır.

Bırakın aksesuarları mobilyada bile yalınlık ve tropikal çizgiler, istediğiniz ambiyansa taşımakta işinizi kolaylaştıracaktır.

Tekstil Önemli

Uçuşan perdelikler, doğadan ilham alan floral veya marin temalar kendinizi hafiflemiş ve ferahlamış hissetmenizi kolaylaştıracaktır.

Yatak odaları için de aynı kurgu önemli. Aslına bakacak olursanız sahil evi konseptinin ruhsal olarak bize en iyi gelecek alanlarından biridir yatak odaları. Perdeleri araladığınızda denizi görmeyi sağlayamazsınız ama kullandığınız materyallerle evinize yazın huzurunu yansıtabilirsiniz. Yatak örtüsü seçimi, nevresim takımları gibi iki önemli kozunuz var burada. Doğru değerlendirilirse onları tamamlayan küçük aksesuarlarla bir sahil evinde uyanmanız içten bile değil.

Teras, Balkon, Bahçe

Sahil evi ruhunu en güzel yaşantımıza taşıyacak alanlar hiç şüphesiz evlerimizin açık alanları. Küçük bir hamak, bir yer minderi, renkli bir sedir, köşelere yerleştirilen rüzgar çanları, büyüklü küçüklü mumluklar ve her türlü doğayı denizi, güneşi, denizi hatırlatan malzeme evinizde yazı gönlünüzce yaşamanıza faydalı olacaktır. Bir rüzgar gülü veya renkli bir saksı manzara mı değiştirecek sanki diye düşünmeyin.

Unutmayın önemsiz gibi görünen detaylar ev yaşamında büyük farklar yaratabilir. Denemeden bilemezsiniz…

 

 

dfot

 

Yatak Odalarının Şıklığı:

Yatak Örtüleri

 

Güzel bir evin vazgeçilmezi özel ve güzel bir yatak odasıdır. Bu mekan başkalarındansa kişinin kendisi için oluşturduğu bir mekandır. Genelde evin diğer odaları gibi başkaları tarafından çokça görülmese de güzel dekore edilmiş uyumlu ve huzurlu bir yatak odası sahibinin kendisini iyi hissetmesine sebep olmaktadır. Farketmeden zamanın çoğu yatak odasında geçirilmektedir. Özel zamanların geçirildiği bu mekanın da güzelliğini ön plana çıkartan en önemli aksesuarlardan biri de yatak örtüleridir. Doğru seçilmiş ve genel dekorasyon ile uyumlu yatak örtüleri yatak odasına bambaşka bir hava katmaktadır.

Yaz kış farklı modeller ve çeşitlerle odaları renklendiren yatak örtüleri, ebeveyn ve çocuk odalarına, yaş ve cinsiyet gruplarına göre farklılık gösterir. Yatak örtüsü seçimi yaparken odaya hakim olan renkler ve içinde yer alan eşyalar göz önüne alınmalı bunların sonucunda odayla uyumlu olacak bir yatak örtüsü seçilmelidir.

 

Genç odaları için rahat ve kullanışlı modeller tercih edilmelidir. Bebek ve çocuk odaları için ise örtülerin desenleri ve modelleri çocuklara uygun ve kolay yıkanabilen malzemelerden yapılmış olmalıdır. Ebeveyn yatak odalarında kullanılacak yatak örtüsü için de kullanıcının karakteriyle ve ilgi duyduğu alanlarla bağlantılı seçimler yapmak daha doğru olur.

Yatak odalarında dekoratif uyum sağlamak için yatak örtüleri ile perdeler arasında oluşturulabilecek ilişki büyük önem taşır. Son zamanlarda üretilen perdeli yatak örtüsü takımları sayesinde bu uyumu sağlamak çok daha kolaylaşmıştır.

Özenle hazırlanmış yatak odalarını büyülü hale getirmek için tasarlanan özel yatak örtüleri ile yatak örtüsü modası ortaya çıkmıştır. Günlük kullanım için veya tüm dekorasyonun bir parçası olarak düşünülmüş gösterişli özel yatak örtüleri bu alanda çeşitlilik sağlamaktadır.

Klasik kır evi stilinde bir yatak odasında, küçük dokunuşlar ile odanın tüm atmosferini değiştirmek mümkün. Nostaljik renkte bir duvar kağıdı, beyaz ferforje başlıklı bir yatak ve yatağın üzerine serilecek patchwork desenli bir örtü ile uyumlu kırlentler istenilen etkiyi yaratmakta yardımcı olacaktır.

Yatak odalarında karamel, vanilya gibi sıcak ve yumuşak tonlar kullanılması mekanın rahatlatıcı etkisinin olmasını sağlayacaktır.

Kış ayları için günlük kullanımda yatağın üzerine yumuşak yün battaniyeler ve yapay kürk örtüler, yaz aylarında ise pike ve yatak örtüsü olarak birlikte dizayn edilmiş ürünler kullanılabilir.

Retro tarzı bir evde çiçek desenli yatak örtü ile ona uyumlu perdeler kullanarak evin stiline uygun bir atmosfer yaratılabilir.

En dinlendirici yatak odası rengi asilliği ile öne çıkan mavi renktir. Özellikle yatak örtülerinde kullanılan açık mavi tonlar ile rengin asilliğinden yararlanarak lüks, taşlı, işlemeli, prestijli ve klasik esintileri taşıyan masalsı bir yatak odası yaratılabilir.

Eğer hem çalışıp hem de şıklıktan taviz verilmek istenmiyorsa organze kumaştan, taş işlemeli, fırfırlı, pliseli veya dantel ile süslenmiş modeller de tercih edilebilir. Bu tarz abiye yatak örtülerinin üzeri birbirinden farklı renk ve dokuda kırlentler ile hareketlendirilebilir.

dfot

 

2014 Yaz Koleksiyonlarından

Bast Home’a Takılanlar

2014 yazını koleksiyonlar açısından genel olarak değerlendirirsek romantik, masalsı ve doğal olarak tanımlayabiliriz. Hayatın tüm hızıyla ve acımasızlığıyla sürüp gittiğini düşünecek olursak evlerimizin, hatta tüm hayatımızın) bu üç konsepte de her zamankinden çok ihtiyacı olduğunu zaten biz de kolaylıkla fark edebiliriz.

Balkona koyabileceğiniz keyifli bir dinlenme şezlongu, değiştireceğiniz bahçe takımınız, yatak odalarınızda yazdan esintiler, salonunuza veya yazlık evinize yerleştireceğiniz aksesuarlar, hayatınızı renklendirecek küçük detaylar, hepsini sizlerin yerine düşündük. Bizimle keyifli bir alışveriş turuna çıkmaya ne dersiniz?

Yazlıklarınıza hatta evlerinize siz de sihirli bir değnekle bu temaları katmak isterseniz diye bu yaz sizin için size önereceğimiz koleksiyonlara bir göz atın isterseniz.

Biz sizin yerinizde olsak bu dosyayı incelemeden ne istediğimize karar vermezdik. Üstelik e katalogları veya e ticaret siteleri size bu tuş uzaklıkta olacak bu sayfalardan, oturduğunuz yerden sizin için en uygun tasarımları seçmeniz ve sipariş etmeniz de mümkün. Keyifli alışverişler.