&tradition

 2015 Dekorasyon ve Renk Trendleri 

Şu bir gerçek ki her geçtiğimiz yıl trend kavramı sınırları daha da genişliyor.

Günümüzde öyle bir yaşam trendi söz konusu ki adeta daha az önemli olan hiç bir şey yok. Belki de önümüze sürülen binlerce seçenek arasından seçim yapmak çok zorken ruhsal durumumuza göre önceliklerimizi belirliyoruz. Bir gün sadelik, yalınlık, dingin renkler veya renkten uzak tonlar ile arınmak tarzımızken bir diğer gün capcanlı renklere adeta susayabiliyoruz. Duygusal  dalgalanmalarımız, deneyimlemelerimiz ve yaşam şeklimiz ile tercihlerimizin de hızlı bir şekilde değişebileceğini gözlemliyoruz. İşte tam bu çeşitlilik zenginliğini yaşarken farklı tarzların bir araya getirilerek kullanılması da son dönemlerin en büyük trendi halini alıyor.

 

Bilgi ve paylaşımın yaşamımızda  geniş alternatifleri hızlı bir şekilde sunması tüketim ürünlerine ulaşmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Markasına ve vizyonuna güvenen her marka sosyal medyada ürünlerini iştah açıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Beğenmek öylesine durdurulamaz pozitif bir dürtü oluyor ki binlerce olumlu yorum ve paylaşımlar markalara ve tasarımcılara gerçek bir motivasyon oluyor.

 

Bir taraftan tasarımcılar orijinal fikirler ile yeni ürünleri yaratmaya çalışırken hızlı yaşam şartlarından ve daralan alanlarından dolayı fonksiyonellik kavramına daha da fazla odaklanılıyor. İşte bu yüzden, doğru ürünün tasarlanma aşamasında sadece hayal gücü ve yaratıcılık değil yüksek üretim teknolojileriyle bu fikirleri birleştirebilmek ve hayata geçirebilmenin önemi ortaya çıkıyor.  Dünyada çoğu başarılı ürün tasarımcısı da bu sebeple üretim konusunu en üst düzeyde çözümleyebilecek konularında uzmanlaşmış, markaların çatısı altında ürünlerini hayata geçiriyor.  Özellikle dünya mobilya ve aksesuar trendlerinde söz sahibi olan  Gubi, Normann Copenhagen, Hay, &tradition, Wastberg, Functionals, Ikea gibi markalarda bağımsız tasarım yapan, çok tasarımcılı kurumsal yapı karşımıza çıkıyor. Bu çağdaş tasarımcıların yanında markalar ikonlaşmış tasarımcıların ürünlerine de yeni koleksiyonlarında ayrıca yer veriyorlar.  Danimarka orijinli Gubi bu tarz yaklaşıma en iyi örneklerden biri. Greta M. Grossman, Mathieu Mategot, Jacques Adnet gibi modern tasarım tarihinde öne çıkan tasarımcıların ürünleri marka çatısı altında üretiliyor. Zamanlar ötesi kimliğe sahip bu ürünler hemen her trende sihirli bir şekilde kendini dahil edebiliyor aynı 2015 senesi trendlerinde olduğu gibi…

 

Peki bu kadar çeşitlilik varken nasıl aradan en trendy olana ulaşabiliriz?

Sizlere  2015 senesi için öne çıkan trendleri ana başlıkları ile şu şekilde özetleyebilirim:

 

–       Doğanın saflığını ve estetiğini içinde barındıran az işlenmiş ham malzemelerden yapılmış ürünler (Mermerin ana malzeme olarak  kullanıldığı dekoratif ürünler, masa ve sehpalar, üfleme cam aydınlatmalar, masif ham ağaçtan mobilyalar)

–       Çizgisel formların öne çıktığı grafik kalitedeki fütüristik ürünler. Daha çok sehpa, sandalye, aksesuar ve aydınlatma elemanlarında bu tema tercih ediliyor.  Güncel tasarım ürünlerinde olduğu kadar kültleşmiş mobilya veya obje tasarımlar,

–       Kusursuz metal ışıltıları ile zenginleştirilmiş ürünler. Özellikle dekoratif aksesuarlar ve mobilya detaylarında zarif bir şekilde ışıltı verme amacı ile dahil edilen pirinç, bronz malzemeler. Son zamanlarda her zamankinden daha da fazla trend olan metal sarkıt lambalar.

–       Yalın mekanlarda kullanılan etnik objeler ve beklenmeyen dekoratif obje ve mobilyalar ile yaratıcı mix yapma sanatı.

 

2015 Renk Trendleri ;

 

–       İştah uyandırıcı, hemen her rengin pastel tonlarını barındıran soft palet. Blush, nektarin, mint,  gri mavi…

 

–       Erkeksi kömür renkleri, siyah, antrasit, lacivertin tonları.

 

–       Doğayı eve taşıyan dinlendirici yeşilin geniş renk skalası. Mobilya, aksesuar, duvar kağıdı ve halılar da  yeşilin mavi ve lacivert ile kombin yapıldığı enerjisi yüksek mekanlar. Özellikle kadifenin ışığı farklı şekillerde yansıtmasından dolayı derinleşen tonlar ve sofistike görünüm.

 

–       Pantone’ nin 2015 senesinde Dekorasyon trendlerine imzasını atan kırmızı kahve toprak tonu Marsala Pantone 18-1438.

 

–       Trendlere hemen her zaman dahil olan, vazgeçilmeyen  Beyaz ve Grinin tonları. Yalınlığın ve temizliğin habercisi, beraberinde kullanıldığında canlı renkleri ve  dokuları daha da öne çıkarma gücüne sahip  mükemmel beyaz…

Tijen Samuray Öztek

 

d1 by diseno &tradition ve Menu

Danimarka’ nın dekorasyon konusunda önemli iki tasarım firması olan &tradition ve MENU,  bir ‘’puzzle’’ ın parçalarını ahenkle tamamlarcasına diseno markasının çatısı altında, yeni konsept mağazasında bir araya geliyor.

Bu yeni yaklaşımı ile, temsilciliğini yürüttüğü markaların tasarımlarındaki yalın ve özgün duruşu diseño’ nun mağazacılık anlayışına da yansıtmış oluyor. Markaların ortak noktalarını bir araya getirip, kendi içinde odaklanmaya destek veren, farklı marka kombinasyonları ile türeyen mağazalar fikri ilk olarak addresistanbul Ev Dekorasyon Merkezi’nde açılan d1 by diseño mağazası ile uygulamaya geçiyor.

&tradition’ ın aydınlatma, koltuk, sehpa, masa, halı gibi mobilya ağırlıklı ürünleri ile MENU’ nun günlük hayatta sıkça kullanılan ve banyo, mutfak gibi evin her odasının ihtiyaçlarını da hesaba katarak oluşturduğu ev aksesuar koleksiyonu  d1 by diseño da bir araya geliyor.

&tradition ve Menu’ nün en önemli ortak özellikleri ürünlerini samimiyetle, en ince detayına kadar tasarlayarak eksiği veya fazlası olmadan, gerçek yaşam için yaratmaları. Estetik kaygının yanında, kullanımı, temizliği kolay, doğal malzemelerden yapılmış ürünler ile fonksiyonel ve pratik çözümler getirmeleri.

Her iki markada çoğu uluslararası tasarım ödüllü, dalında başarılı olmuş tasarımcılar ile çalışırken koleksiyonlarında mükemmel işçiliğin ve çağdaş üretim tekniklerinin bir araya geldiği ürünler ile klasik ve günceli aynı potada eritiyor.  MENU Karim Rashid, Grethe Meyer, Benjamin Hubert &tradition ise Verner Panton & Arne Jacobsen gibi ikonlaşmış tasarımcılar ve Victor Vatterlein , Sofie Refer, Kasper Ronn, Jonas Bjerre- Poulsen gibi çağdaş tasarımcıların ürünlerine yer veriyor.

Norm Architects ise her iki marka için de ürünler yaratıyor. Bu iki markanın ürünlerinin ortak kullanıldığı tasarım projeleri arasında ödüllü Höst restoran gibi özel projeler de mevcut.

Manifestosunda ılımlı minimalizmi savunan, salt ihtiyaca karşılık verirken, cinsiyetler arasında köprü kurabilen, günlük yaşama konfor katarken, insanı mutlu etmeyi kendini amaç edinen her iki marka dekorasyonda ulaşılabilir lüks kavramına odaklanıyor.