“Rain Bottle”

Nendo markasının tasarımcı Oki Sato yeni enstalasyonu “Rain Bottle / Yağmur Şişesi”ni Paris Maison&Objet Fuarı’nın sonbahar ayağında sergiledi. Eşsiz güzellikteki görselliğiyle duygusal bir etki bırakan bu çarpıcı enstalasyonu sizin için gezdik.

YAZI: Akgün Akdil * FOTOĞRAFLAR:  Hiroshi Iwasaki

Eylül başında Maison&Objet Fuarı’nın Salon 7’de sergilenen “Words/Sözcükler” adlı trend alanında tasarımcılardan dil ve tasarım arasındaki ilişkiyi esas almaları istendi. Tasarımcı Oki Sato; Japonca’da, günün hangi saatinde olduğundan hangi karakterde olduğuna kadar pek çok ince fark taşıyan düzinelerce sözcüğe karşılık gelen “Yağmur”u seçerek Japon dilinin ince ayrımlarını ve duyarlılığını yansıtmak istemiş. Sergilenen parçalar her biri farklı bir çeşit “yağmur”u temsil eden akrilik şişelerden oluşuyor. “Kirisame”, “biu” ve “kosame” farklı derecelerde çiseleyen yağmur için, “niwaka-ame” ise ani sağanak yağışı için kullanılıyor. “Mizore” sulusepken, “yudachi” ise akşam yağışının karşılığı. “Kisame” ağaç dallarının dibinden damlayan yağmuru, “kaiu” ise toz ve polenlerle karışık yağan yağmuru betimliyor. İlkbahar yağmuru olan “samidare”den sonbahar ve kış yağmuru olan “shigure”ye kadar mevsim yağmurlarını da bu enstalasyonda görmek mümkün. Tasarımcı Oki Sato “Sergilediğimiz 20 farklı “yağmur”la Japon kültürünün doğayla olan eşsiz ve derin ilişkisini ifade etmeyi ümit ettik” diye belirtiyor.

 

“Yılın Tasarımcısı”: Oki Sato

Ocak 2015’teki Paris Maison&Objet için “Yılın Tasarımcısı” seçilen Oki Sato fuarın Salon 8’deki “now! design à vivre” bölümünde tasarımlarını sergileyecek.

Kanada’nın Toronto kentinde doğan Oki Sato, Tokyo Waseda Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi almış. 2002’de yüksek lisansını tamamladıktan sonra aynı yıl Tokyo’da Nendo stüdyo doğmuş. Şimdi ise Tokyo ve Milano’daki ofisleriyle uluslararası sahnede aktif bir şekilde yer alıyor. Oki Sato zamanının bir dilini yaratmak için Japon kültürünün  derli toplu stilinden ilham almakta.

 

Akgün Akdil