taş ev

Yunan Ithaca Adasında Rüya Gibi Bir Taş Ev

Ev sahipleri Güney Afrika’lı fotoğrafçılar Gerda Genis ve Robbert Koene,Yunanistan’ın turistik açıdan çok da popüler bir bölgesi olmayan Ithaca adasındaki Lahos kırsalında,adeta gizli kalmış bu binayı keşfettiklerinde, bina bakımsızlıktan neredeyse yıkılmak üzereymiş.

Onlar bu olağanüstü doğada ve yıkık taş duvarların arasındageleceklerini inşa etmeye daha binayı görür görmez karar vermişler.  Binanın durumu gözlerini biran için bile olsa korkutmamış. Çok sevdikleriada halkının da yardımıyla, Gerda ve Robert başarılı bir şekilde bu harika taş binayı yeniden diriltmişler. Yılların yorgunluğunu taşıyan yapı adeta küllerinden yeniden doğmuş. Bu süreçte, yetkili resmi kurumların da, kendilerinin de en dikkat ettikleri konu, konulan her taşın, yapılan her mimari müdahalenin aslına uygun olması olmuş.

Binanın ilk haline dair dokümantasyonlar toplanmış, ada da yaşayan yaşlılarla sohbet edilmiş. Özellikle dış cephe için yerel zanaatkarlarla iletişime geçilmiş, tüm ahşap malzemelerde bölgesel ve coğrafi özellikleri taşıması ön planda tutulmuş. İki yıllık yorucu bir çalışmanın ardından bina bu günkü görünümüne kavuşmuş.

Yunan Mimarisi denilince ilk akla gelen formüller, yapıda, usta mimari çözümlerle kusursuzca uygulanmış. Çimento zemin, taş duvarlar, beton banklar, ahşap kirişler ve pencerelerle uyumlu eski tip panjurlar…

Evin dışında da, içeride abartıdan uzak durulmuş. Ev gezildiğinde akla ilk gelen sıfatlar sorulsa, ziyaretçilerin bir çoğu  “Lüks, asil, abartısız ve kusursuz yalın detaylar içeren” tanımlarında hem fikir olacaklardır.

Burayı kendileri, aileleri ve dostları için keyifli bir yazlık ev olarak kullanan çiftimiz, doğal yaşamın her türlü etkisini ve modern yaşamın her türlü konforu ile usatca harmanlayan bir stil benimsemişler. Evdeki abartısız ve yalın atmosferi,

ev tekstili seçimlerine de yansımış, genel tekstil malzemesi olarak bölgeye özel kumaştan hazırlanmış masa örtüleri ve yatak örtüleri tercih edilmiş. Beyaz ve gri tonlarında seçilen bu örtüler evin genel huzur veren atmosferine derinlik katmış.

Evdeki ahşap malzemelerde doğal ahşap ve beyaz renk tercih edilirken, modern aydınlatma armatürlerinin mekanla ve diğer objelerle yarattığı tezatlık duygusu siyah renkle vurgulanmış. Villanın genelinde tavanda beyaz ahşap tercih edilirken, taş haliyle kullanılmayan duvarlarda kum rengiyle, doğal taşa bir gönderme yapılmış. Bahçedeki uzun masa, iklimsel özellik olarak yaz akşamlarının uzun sürdüğü keyifli gecelerde, müthiş bir gözyüzü altında unutulmaz anılar yaşamak gibi bir ayrıcalık sunduğu için ev zaman içinde sahiplerimizin ve konuklarının en favori mekanı olmuş.

İspanya’da bir Taş Ev

Muhteşem bir şekilde dönüştürülmüş İspanyol kırsalında eski bir ambar. Taş duvarlar, geniş pencereler, doğal ışık, dinlendirici zeytin yeşili tonları, çuval perdeler, baskılı halılar, çiçek motifli porselenler, ipek kumaşlar, huzur veren ve davetkar, pastel bir atmosfer. Sıcak bej tonlarının hakimiyeti ile ev çok daha pozitif bir hava kazanıyor. Bu enerjiyi bir de yeşil doğanın tam göbeğinde hissetmek paha biçilemez. 

 

Taş Ev

dfot

 

YAZ SOFRALARI

Uzun ve keyifli sohbetler açık havadaki buluşma mekanları, davet sofraları, büyüleyici renkler ve temalarla hayat buluyor. Yazın bu güzel havasını siz de sofralarınıza yansıtın ve birbirinden şık sofralar hazırlayın. Kır çiçekleri ile masalarınıza tazeliği, farklı kumaş ve aksesuar seçenekleriyle zıtlığın uyumunu sofralarınıza taşıyın.

Provans’ın tazeliği…

Sofranıza ayak uyduracak patine, doğal ahşap veya  mobilyalarınızı çiçek desenli minderlerle taçlandırın. Provans bir davet sofrası hazırlarken ağaç dallarına asacağınız kumaş fenerli ışık demetlerinden destek alarak, mevsimsiz ve leziz bir mutluluk merkezi oluşturabilirsiniz.

Doğallıktan  ilham alın…

Yalın, fonksiyonel ve aydınlık bir izlenim yaratmanın peşindeyseniz doğal  sofralardan ilham almalısınız. Pastel tonların sıkça kullanıldığı bu stilde, keten masa örtüleri, pembe ve morlarla oluşturulan çiçek düzenlemeleri, kristal kadehler ve seramik yemek takımları ile sofralar doğal ve şık görünecektir. Rafine bir doğallık yaratmak için renk paletinize beyaz, pastel bir sarı, ekru ve mavinin en uçuk tonlarını kullanarak doğallığı masalarınıza taşıyabilirsiniz.

Yazın enerjisiyle doğan rengarenk masalar…

Yazın canlı renklerini siz de sofralarınızda kullanabilir, tabak ve bardaklarınızı canlı renklerden seçerek sofralarınızın çiçek açmasını sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız rengarenk detaylar ile masanızda zıtlığın uyumunu yakalayabilirsiniz. Turuncu, mavi, pembe, yeşil, sarı…Doğadaki tüm renkleri masanıza taşıyarak enerjinizi tazeleyebilir, farklı desen kumaşlar veya objeler ile de özgün bir tarz yakalayabilirsiniz. Farklı motiflerle bezenmiş el işi masa örtüleri, ağaç dallarına asacağınız renkli aydınlatmaları ve kır çiçeklerini bir arada kullanarak enerjik bir sofra yaratmanız mümkün.