pırlanta

Astroloji Koç Burcu

Baharın başlangıcı sayılan ekinoks ile Koç Burcu zamanı yeryüzünde etkisini göstermeye başlar. Adeta bir bebeğin dünyaya gelmesi kadar coşkulu ve enerjik bir hava eser hem doğada hem de bizler üzerinde. Bahar yeni bir hayat, yeni bir mevsim ve yeni bir yılın müjdecisidir. Koç Burcu astrolojik olarak zodyak’ın başlangıcıdır. Koç ve Yükselen Koç Burcu insanı enerjik, heyecanlı, hırslı, motive, cesur ve lider ruhludur. Bir bebeğin hayatta var olma arzusu ile etrafındakilere kendini gösterme, anlatma heyecanı Koç Burcu insanının da doğasına yansır. Bu saf ve doğal ruh dolambaçsız, içten ve dolaysız bir yapı sağlar. Koç insanı arzu ettiği öğeler ya da idealleri için tutkuyla hareket eder. Sabırsız ve acelecidir. Zaman zaman sinirlendiğinde de çabuk parlar çabuk söner. Özgürlüğüne ve benliğine düşkün bu ateş burcunun karakteri de burcu gibi karmaşıklıktan uzaktır. Kendileri liderlik ettiği sürece ekiplerle çalışabilirler.Koç Burcu “Savaş Tanrısı” yani “Kızıl Gezegen – Mars” yönetimindedir. Mars temel iç  güdülerimizi, dayanıklılığı ve hayattaki savaş motivasyonumuzu temsil eder. Hayattaki motivasyonumuza kararlı ve cesur bir şekilde atılmak, bu yolda riskler almak, savaşmak ve rekabeti elemek Mars ile ilgilidir. Bir yandan “Erkeklerin Marstan, Kadınların Venüsten” geldiğini de unutmamak gerekir. Eril cinsel enerji temsili de Mars Gezegeni temsilindedir.

Tasarım Anlayışı

Karmaşıklıktan uzak, moda ve tasarımda öncü bir tarz ile enerjisini evinde de atabileceği bir tarz Koç Burcu insanını evinde hissettirecektir. Koç Burçlarının içsel motivasyonu yüksek olduğu için evlerinde hareket halinde olmak isterler. Bu sebeple sportif bir alan ya da evin bütününde hareket kabiliyetini kısıtlamayacak türde geniş bir alanda rahat hissedebilir. Ateş Grubunun diğer mensupları gibi teknoloji, hareket ve rahatlık Koç burçları için oldukça önemlidir.  Bu rahat, tutkulu ve öncü dekorasyon tarzına “MODERN” ya da “MİNİMALİST” diyebiliriz. Sokakta koşmaya ya da dağa tırmanmaya çıkmadılarsa evde şömine başında ya da son teknoloji aletlerini kurcalayarak keyif almaktan hoşlanacaklardır.Koç burcu insanı evlerini seçerken enerjilerini atma şekline göre şehrin ortasında ya da doğaya yakın olmayı tercih eder. Şehirdeyse spor alanlarına ya da günlük aktivitelere katılabilecekleri yakınlıkta; havadar ve geniş alanlar tercih edeceklerdir. Doğaya yakın evlerde ise Koç Burçları için önemli olan minimalist ve teknolojik havayı yakalayabilmektir. Her iki seçenekte de evde şömine keyfi yapabiliyor olmak Koç Burçlarına rahatlık verecektir.

 

Koç Burcu ve Dekorasyon

 

Ateş Grubu ve Öncü bir burç olan Koç Burcu için ev yeniliği ve enerjiyi hayatlarında sürdürecekleri bir alandır. Tasarım ve teknolojiyi buluşturan, inovatif çözümler ile evlerinde de öncü ruhunu yansıtan bir dekorasyon arzu ederler. Genelde Koç ve Yükselen Koç’lar için dekorasyonda Kırmızı, Turuncu ve tonları enerjilerini ortaya koymanın ve kendilerinin ifadenin bir yoludur. Duvarlar, mobilyalar gibi büyük alanlar yerine kontrast yakalamak ve eve enerji katmak için yastıklar, raflar, perdeler ya da halılarda bu renkler uygulanabilir. Aslında enerjik yapısı ile dağılmaya çok meğilli olsalar da evdeki enerjinin düzgün akabilmesini sağlamak için düzenli bir ortam yaratmak önemlidir. Bu sebeple dolap ve düzenleme sistemleri Koç Burçlarının evlerinde büyük önem taşır. Yengeç ve diğer su grubu burçlar gibi geçmişe ve anılara bağlılığı yüksek olmadığı için kullanmadığı eşyaları atmaktan çekinmez. Koç ve Yükselen Koçların evlerinde bahar enerjisini hissetmek önemlidir. Mutfakta bir horoz resmi, salonda bir çiçek köşesi ya da evin muhtelif alanlarına yerleştirilmiş bahar kokuları keyif verebilir.

Salon – Mutfak

Modern, minimalist, sıra dışı ve teknolojik bir ortam Koç ve Yükselen Koç Burçları için oldukça önemlidir. Yemek yapmak, yemek, sosyalleşmek bir motivasyon ve enerji işidir. Bu sebeple evlerinin bu alanlarında düzen ve depolama sistemleri büyük önem taşır. Günlük yaşamda bile dağınıklık olmamalıdır. Her şey yerli yerinde olabilmesi için depolama sistemleri özellikle bu alanlarda önemlidir. Mutfakta son teknoloji gıda hazırlama cihazları ile hızlı yaşama ayak uydurmalarına olanak sağlayacak fırın ve ocak olmalıdır. Yavaş ve az ateş veren cihazlar Koç Burçları için uygun değildir.Kendi zevklerine göre döşenen evlerinde enerji patlaması yaşamaları olası olduğundan duygusal bir alan ya da rahatlayabilecekleri bir köşe tasarlamaları Koç Burçlarına önerilmektedir.

 

Yatak Odası

 

Koç ve Yükselen Koç Burçları hayatın her anında aktif olmaktan hoşlanırlar. Yatak odalarında da bunu yansıtan kırmızı ve tonlarında dokunuşlar hissetmeyi arzu ederler. Bu sebeple yatak odasında romantizmden çok enerji, motivasyon, tutku ve rahatlık hakim olacaktır. İlişkilerinin huzurlu olması için Koç Burçlarının bu alanın dekorasyonunda yardım alması gerekebilir. Aksi takdirde aşırı minimalist, enerjik ya da teknolojik bir yatak odası ile karşı karşıya kalabilirler.

Koç Burçları için Tasarım Önerileri

 

Evinizde dağınıklıktan kurtulun. Burcunuzun enerjisi olan bahar temizliğini mutlaka yapın. Evin içine sinen temizlenme, arınma enerjisi size motivasyon kaynağı olacaktır. Sizi yansıtan teknolojik aletler, depolama sistemleri, şömine, mumlar ile evinize hoş bir hava katabilirsiniz.

 

 

Koç Burcu Çocuklarının Odaları Nasıl Tasarlanmalı?

 

Koç Burcu çocukları doğdukları günden itibaren başlatma enerjilerini etrafa yayarlar. Özgür ve ilgi odağı olma arzusundadırlar. Doğdukları andan itibaren enerjik ve aktif olacak bu çocuklar için; bebekliklerinde anne ve bakıcı diğer kişiler rahatlıkla ulaşabileceği alanlarda günlük ihtiyaçları tutulmalıdır. Çocukluk dönemine geçerken bir Koç çocuğu ile yaşamak zorlaşabilir. Hayatlarında liderlik etmek, risk almak ön planda olduğu için mutlaka kendisini dört göz izlemek gerekir. Bir Koç Burcu olarak çocuklar için de sistem ve düzen önemlidir. Odalarında tüm eşyalarını kaldırabilcekleri bir dolap olması onların da rahat etmesini sağlar. Her ne kadar kırmızı renk olarak enerjiyi ortaya çıkaran ve uykuyu azaltan bir renk olsa da çocuk odalarında da küçük dokunuşlar iyi gelebilir.

Hem Ateş hem Öncü burç olan bu çocuklar her an her yeni şeye atlayabilirler. Bu yüzden sınırlarınızı iyi korumalı; birlikte spor aktivitelere katılmalısınız. Kendilerini ortaya koymaktan sonsuz keyif aldıkları kadar da terk edilme, yalnız korkusu yaşayabilirler. Bu sebeple ailesi tarafından sevildiğini, yalnız bırakılmadığı hissettirecek aile fotoğraflarının odalarında bulunması önemli bir destek olabilir.

KOÇ (21 Mart – 20 Nisan)

 

Element: Ateş

 

Nitelik: Öncü

 

Yönetici Gezegen: Mars

 

Uğurlu günü: Salı

 

Madeni: Demir, çelik

 

Uygun taşı: Elmas, pırlanta, yakut, ateş opal, hematit

 

Ayşegül Kuyumcu Türker

dfot

 

ASLAN BURCU

Günlük hayatımızda ufak ya da önemli kararlarımızı alırken kadim bir öğreti olan astrolojiden sıkça yararlanıyor ya da iç dünyanızı yansıtmadığı düşündüğünüz için inanmıyor olabilirsiniz. Astroloji yüzyıllardır “Gökte ne varsa yerde o vardır” dan yola çıkarak gezegen ve yıldızların ışığında insanlara yol göstermiştir. Gökyüzünde her an yeni bir an’dır. Bu gök kubbe altında doğan her birey ise bir diğerinden farklıdır.

 

Yıldızların, gezegenlerin, yani gökyüzünün aynı an’a geri dönerek aynı noktalarda bulunması mümkün olmadığından; her bireyin doğduğu an yeni bir an ve doğum haritası “kişisel” bir haritadır. Bu harita adeta bireyin barkodu gibidir. Aynısından bir tane daha olmadığı için aynı burcu paylaştığınız kişilerle az ya da çok benzer özellikleriniz olsa da aynı değilsinizdir. Ancak yüzyıllardır insanoğlunun incelemeleri sonucu ortaya koyduğu, burçların hayatımıza etki eden, benzer özellikleri mevcuttur.

 

Yaşam tarzımızı, kendimizi ifade ediş, kendimizi ortaya koyma şeklimizi genel olarak Güneş Burcu belirler. Burcumuz olarak bildiğimiz aslında Güneş Burcudur. Güneş bizi en çok etkileyen gezegen olduğu için hayatımızdaki rolü de büyüktür.

Aslan burcu ise Güneş tarafından yönetilen Zodyak’ın 5. burcudur. Aslan burcu insanı Ateş’in Sabit halindedir. Yani yaşam enerjisi, kendini gösterme en üst seviyededir. Aslan Burcu insanı hayatını sahnede gibi yaşama ya da sosyal çevresine kendini ispat etme durumundan kendini alıkoyamaz. İlginin merkezi olmak arzusu ağır basar çünkü onlar güneşin enerjisini içinde tutar. Doğal liderlik yeteneği ile etrafındakileri etkilemeyi de başarabilecektir.

Güneşin tüm sıcaklığını içinde barındıran Aslan Burçları hayattan zevk almayı ve eğlenmeyi çok iyi bilirler. Neşesi her daim kulaklarınızda çınlayacak türden bir kahkaha ile tamamlanır. Bütün bu özellikleri ile Aslan Burçları, Yükselen Aslan burçları, doğum haritalarında Güneş’in kuvvetli olduğu kişiler ya da kuvvetli bir 5. Ev sahibi kişiler için evlerinin en önemli mekanı salonları, oturma odaları ya da misafir ağırladıkları tüm mekanlardır. Yani bir veranda, bar, havuz başı da önemli bir mekan olabilir.

Aslan Burcu ve Mekan Tasarımı:

 

Astrolojik göstergelerin evinizde uygulanması sizi “kendiniz gibi ve evinizde” hissettirecektir. Yaşam tarzı olarak Güneş’in liderliğinde bir Aslan Burcu olarak yaşıyorsanız evinizde de onun ihtişamı, karizması ve büyüklüğünü ortaya koyacak bir tasarım kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Sıcak renkler, özellikle sarıdan kırmızıya giden tonların kullanımı çok önemlidir. Küçük de olsa altın dokunuşlar, ışığı yansıtan objeler evinizde kişiliğinizi yansıtmanızı sağlar.

 

Mobilyaların ünlü bir mimarın ya da tasarımcının çizimi olması size keyif verebilir. Ancak ünlü bir otelde ya da beğendiğiniz bir ünlünün evinde gördüğünüz mobilyaları yaptırmanız da aynı etkiyi yaratacaktır. Büyük ve ihtişamlı olması en önemli noktadır.

Evinizin salonunda bir şömine yine rahatlamak ve huzur bulmak için önemli olabilir. Zira tüm yıl boyunca Güneş alan kış bahçeleri ya da aydınlık bir salon da aynı etkiyi yaratacaktır.

 

Aslan Burcu Çocuklarının Odaları Nasıl Tasarlanmalı?

 

Doğumdan itibaren çocuklarımızın kendini daha huzurlu hissettiği mekanları ebeveynler olarak hissederiz. Bazı yerlerde sakin ve neşeliyken bazı yerlerde gergin olabilirler. Hatırlamamız gereken en önemli nokta bir ortamın enerjisini içindeki insanlar ve dekorasyonu oluşturur. Çocuğunuzun en çok zaman geçirdiği odası, oyun odası ya da oturma odası gibi yaşam alanlarına ne gibi değişiklikler yaparsam kendini daha huzurlu hisseder bir bakalım:

Aslan burcu çocukları doğdukları andan itibaren sıcak, sevgi dolu ve kuvvetlidirler. Varlıklarını belli ederek ortamda ilgi odağı olurlar. Görselliğe hitap eden oyuncaklardan keyif alır. Sesli, çok sesli, renkli, çok renkli oyuncaklar ve öğelerle odasını süsleyebilirsiniz. Sarının tonlarını unutmamalısınız. Sınırları sevmediği için yeni yürümeye başladığı zamanlarda evinizi ona minimumda “hayır” diyecek şekilde güvenli hale getirmelisiniz. Sosyalleşme çağına geldiğinde ise arkadaşlarını odasına davet edebileceği büyüklükte bir odası olması onu mutlu edecektir.

Aslan Burcu Özellikleri:

 

NİTELİK: Sabit

 

ELEMENT: Ateş

 

YÖNETİCİ GEZEGEN: Güneş

 

MADENİ: Altın

 

DEĞERLİ TAŞI: Pırlanta, Elmas, Yakut, Sarı Safir

 

RENKLER: Altın Sarısı, Sarı, Turuncu, Kırmızı