Nihal Müjde Yeşilova

Yeşil ve Büyüyen Bir Topluluk

Urban Jungle Bloggers’ın aylık serisi 2 blogger tarafından hazırlanıyor: Igor & Judith. Her ay Igor & Judith ve diğer bloggerlar yaratıcı fikirlerini ve tasarımlarını, bitkilerle ilgili “kendin yap projeleri”ni, ipuçlarını Urban Jungle blogunda paylaşıyor.

Urban Jungle Blogger evinizde, diğer iç mekanlarda ve halka açık alanlarda bitkilerle yaşamak hakkındadır. Amaçları şehir hayatındaki yeşil alanlardaki ve evlerdeki bitkilerin yararlarını ve onların güzelliğini vurgulamak.

Urban Jungle Bloggers topluluğu için bitkilerle yaşamak, sadece dekorasyon ve tasarımla ilgili bir şey değildir. Ev bitkilerinin kendi yaşam alanlarımızda bize birçok yararlı etkileri vardır; yaşamı daha iyi, daha sağlıklı ve güzel hale getirirler.

Bu topluluğun misyonu Urban Jungle Bloggers’da onlarla aynı fikirde olan diğer bloggerlarla birlikte, bitkilere olan bu sevgiyi paylaşmaktır. Topluluk aynı zamanda; internet ve internetin ötesinde sağlam bir şekilde büyüyen yeşil bir topluluktur.

Urban Jungle Bloggers’ın yeşil ailesi, kendi ev bitkileri ile yaşayışını ve yaşamı daha yeşil hale getirmek için gerekli olan tavsiyeleri bizlere sunuyorlar. Her ay yeşil iç mekanlar ve yeşil yaşamlarla ilgili kişisel görüşler, ilgili bloggerlarla ve Igor & Judith tarafından seçilmiş konular paylaşılıyor. Urban Jungle Bloggers topluluğu evlerimize ve kendi bloglarına daha çok yeşili getirmeyi amaçlamaktadır.

Nihal Müjde Yeşilova

Engla’nın Renkli Dünyası

Norveç’te yaşayan ve 3 çocuğu olan Engla kendini tamamen dekorasyona ve renklere adamış. Sosyal medyada bu ara kuzey ülkelerinde fazla renkliliği özellikle parlak neonları tercih eden kendin yap meraklılarının hızla çoğalması gözüme çarptı. Bunu gerçekten tutkuyla uygulayan Engla, evinin detaylarını bizle paylaştı. Renk severler için ilham verici fotoğraflarıyla dekorasyon sürecini bize anlattı.

Evinizin lokasyonu ve kendinizden biraz bahseder misiniz? 

Merhaba Ben Engla, benim için her şey olan 3 harika çocuğum var. 22 yaşında bir kızım, 18 yaşında bir oğlum, ve 2011 Eylül ayında doğmuş olan küçük bir oğlum var. Başlıca ilgi alanlarım dekorasyon, mobilyaları yeniden boyamak, tekrar kullanmak üzere kişiselleştirmek, parlatmak kısaca yenilemek. Yeni şeyler yaratmayı seven yaratıcı bir ruha sahibim. Hayatım eski mobilyaları yenilemek ve kendin yap projeler geliştirmek ile geçiyor. Norveç Spydeberg’te bir dairede yaşıyoruz. Burası çoğunlukla kooperatiflerin olduğu kırsal ve sakin bir bölge.

Evinizin bölümleri ve dekorasyon tarzınızı bize anlatabilir misiniz ?

Dairede salon, mutfak, banyo ve iki adet yatak odası bulunuyor. Ben 3 yaşında bir oğlu olan, bekar bir anneyim ve evimin dekorasyonu küçük çocuklarla yaşadığımın bir göstergesi diyebilirim. Stilimi renkli ve eğlenceli olarak tanımlayabilirim. Renkleri çok seviyorum. Çoğunlukla tüm mobilyalarım sonradan boyanmış ikinci el eşyalardır. Sahip olduğumuz mobilyalar tekrar kullanılabilir eşyalardan oluşuyor.

Projelerinizden örnekler verebilir misiniz?

Duvarlardaki çerçeveler sprey boya ile boyanmıştır. Kitaplardan masa, kaşıklardan ayna, eski kahve kavanozlarından çiçek saksısı gibi ürünler tasarladım. Eski pirinç şamdanlar boyadım.  Elişleri ile de uğraşıyorum. Çiçekler de evin vazgeçilmez üyeleri oluyor. Bu renk cümbüşüne onlar da eşlik ediyorlar.

Projelerinizi uygularken eviniz için öncelikleriniz nelerdir?

Yaratmayı ve yeni fikirler denemeyi çok seviyorum. Üç yıl önce buraya ilk taşındığımız zamanlar evin tüm duvarları bembeyaz boyalı, yerler ve evdeki tüm eşyalar  sadece natürel renklerden oluşmaktaydı. Bu trendi devam ettirmeye çalıştım ancak sonrasında hiç bana göre olmadığını farkettim. Her zaman renklere düşkündüm. Çevremde de renklilik görmek istediğimi anladım.

Evinizde ağırlıklı kullandığınız renkleri nasıl seçtiniz?

Evimde renkleri kullanmaya karar verdikten sonra gökkuşağının tüm renklerini evde görmek istedim. Bir yıl ana renkleri denedikten sonra pastel ve parlak renklerin en çok sevdiğim tonlar olduğunu anladım. Ve öğrendim ki hayatta beni en çok mutlu eden şey renkler! En sevdiklerim de sarı, turkuaz, pembe ve mint yeşili.

Nihal Müjde Yeşilova