kış bahçesi

dfot

 

ASLAN BURCU

Günlük hayatımızda ufak ya da önemli kararlarımızı alırken kadim bir öğreti olan astrolojiden sıkça yararlanıyor ya da iç dünyanızı yansıtmadığı düşündüğünüz için inanmıyor olabilirsiniz. Astroloji yüzyıllardır “Gökte ne varsa yerde o vardır” dan yola çıkarak gezegen ve yıldızların ışığında insanlara yol göstermiştir. Gökyüzünde her an yeni bir an’dır. Bu gök kubbe altında doğan her birey ise bir diğerinden farklıdır.

 

Yıldızların, gezegenlerin, yani gökyüzünün aynı an’a geri dönerek aynı noktalarda bulunması mümkün olmadığından; her bireyin doğduğu an yeni bir an ve doğum haritası “kişisel” bir haritadır. Bu harita adeta bireyin barkodu gibidir. Aynısından bir tane daha olmadığı için aynı burcu paylaştığınız kişilerle az ya da çok benzer özellikleriniz olsa da aynı değilsinizdir. Ancak yüzyıllardır insanoğlunun incelemeleri sonucu ortaya koyduğu, burçların hayatımıza etki eden, benzer özellikleri mevcuttur.

 

Yaşam tarzımızı, kendimizi ifade ediş, kendimizi ortaya koyma şeklimizi genel olarak Güneş Burcu belirler. Burcumuz olarak bildiğimiz aslında Güneş Burcudur. Güneş bizi en çok etkileyen gezegen olduğu için hayatımızdaki rolü de büyüktür.

Aslan burcu ise Güneş tarafından yönetilen Zodyak’ın 5. burcudur. Aslan burcu insanı Ateş’in Sabit halindedir. Yani yaşam enerjisi, kendini gösterme en üst seviyededir. Aslan Burcu insanı hayatını sahnede gibi yaşama ya da sosyal çevresine kendini ispat etme durumundan kendini alıkoyamaz. İlginin merkezi olmak arzusu ağır basar çünkü onlar güneşin enerjisini içinde tutar. Doğal liderlik yeteneği ile etrafındakileri etkilemeyi de başarabilecektir.

Güneşin tüm sıcaklığını içinde barındıran Aslan Burçları hayattan zevk almayı ve eğlenmeyi çok iyi bilirler. Neşesi her daim kulaklarınızda çınlayacak türden bir kahkaha ile tamamlanır. Bütün bu özellikleri ile Aslan Burçları, Yükselen Aslan burçları, doğum haritalarında Güneş’in kuvvetli olduğu kişiler ya da kuvvetli bir 5. Ev sahibi kişiler için evlerinin en önemli mekanı salonları, oturma odaları ya da misafir ağırladıkları tüm mekanlardır. Yani bir veranda, bar, havuz başı da önemli bir mekan olabilir.

Aslan Burcu ve Mekan Tasarımı:

 

Astrolojik göstergelerin evinizde uygulanması sizi “kendiniz gibi ve evinizde” hissettirecektir. Yaşam tarzı olarak Güneş’in liderliğinde bir Aslan Burcu olarak yaşıyorsanız evinizde de onun ihtişamı, karizması ve büyüklüğünü ortaya koyacak bir tasarım kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Sıcak renkler, özellikle sarıdan kırmızıya giden tonların kullanımı çok önemlidir. Küçük de olsa altın dokunuşlar, ışığı yansıtan objeler evinizde kişiliğinizi yansıtmanızı sağlar.

 

Mobilyaların ünlü bir mimarın ya da tasarımcının çizimi olması size keyif verebilir. Ancak ünlü bir otelde ya da beğendiğiniz bir ünlünün evinde gördüğünüz mobilyaları yaptırmanız da aynı etkiyi yaratacaktır. Büyük ve ihtişamlı olması en önemli noktadır.

Evinizin salonunda bir şömine yine rahatlamak ve huzur bulmak için önemli olabilir. Zira tüm yıl boyunca Güneş alan kış bahçeleri ya da aydınlık bir salon da aynı etkiyi yaratacaktır.

 

Aslan Burcu Çocuklarının Odaları Nasıl Tasarlanmalı?

 

Doğumdan itibaren çocuklarımızın kendini daha huzurlu hissettiği mekanları ebeveynler olarak hissederiz. Bazı yerlerde sakin ve neşeliyken bazı yerlerde gergin olabilirler. Hatırlamamız gereken en önemli nokta bir ortamın enerjisini içindeki insanlar ve dekorasyonu oluşturur. Çocuğunuzun en çok zaman geçirdiği odası, oyun odası ya da oturma odası gibi yaşam alanlarına ne gibi değişiklikler yaparsam kendini daha huzurlu hisseder bir bakalım:

Aslan burcu çocukları doğdukları andan itibaren sıcak, sevgi dolu ve kuvvetlidirler. Varlıklarını belli ederek ortamda ilgi odağı olurlar. Görselliğe hitap eden oyuncaklardan keyif alır. Sesli, çok sesli, renkli, çok renkli oyuncaklar ve öğelerle odasını süsleyebilirsiniz. Sarının tonlarını unutmamalısınız. Sınırları sevmediği için yeni yürümeye başladığı zamanlarda evinizi ona minimumda “hayır” diyecek şekilde güvenli hale getirmelisiniz. Sosyalleşme çağına geldiğinde ise arkadaşlarını odasına davet edebileceği büyüklükte bir odası olması onu mutlu edecektir.

Aslan Burcu Özellikleri:

 

NİTELİK: Sabit

 

ELEMENT: Ateş

 

YÖNETİCİ GEZEGEN: Güneş

 

MADENİ: Altın

 

DEĞERLİ TAŞI: Pırlanta, Elmas, Yakut, Sarı Safir

 

RENKLER: Altın Sarısı, Sarı, Turuncu, Kırmızı

dfoit_subat

 

 

BALKONDA KIŞ KEYFİ

 

Yazın keyfini sürdüğümüz balkonlarımızın kışın da kapalı haliyle tadını çıkarmaya devam edebilir ve onları birer kış balkonu haline dönüştürebiliriz. Yaşam alanlarımızı dört mevsim doğayla bütünleşeceğimiz huzurlu bir mekan yaratmak için gereken ipuçlarıyla kendi kış balkonunuza hazırlamaya hazır mısınız? O zaman hep birlikte gözden geçirelim alternatifleri.

 

Kış bahçesi havasına dönüştüreceğiniz balkonlarımız, hayallerimizdeki huzurlu mekanı yansıtmalı, bu yüzden dekorasyonda da istediğimiz kadar hayalperest davranabiliriz. Yapay veya canlı ağaçlar, bitkiler, tavandan sarkan sarmaşıklar ve ferforje mobilyalarla doğayı yaşam alanımıza dahil edebilir, kendimize özgün ve keyifli bir kış mekanı yaratabiliriz.

 

Kışın soluk ve puslu havasını, canlı ve göz alıcı renklerle dağıtacağım iddiasındaysanız, buna hiçbir itirazımız olmaz. Ancak şunu da bilmekte fayda var: Aynı zamanda pastel tonlarda renkler kullanarak balkonlarımız için hoş bir kış dekorasyonu hazırlayabiliriz. Bu pastel tonlar ile iskandinav, country veya vintage tarzdaki aksesuarlar özellikle öne çıkarılması gereken parçalar olacaktır

 

Balkonlarımızın içerideki yaşam alanlarıyla bağlantısı olması gerekmiyor. Farklı ve bağımsız bir alan yaratmak bizim elimizde. Zıt kombinasyonlar, zıt renkler ve aksesuarlarla oldukça özgün bir yaşam alanı yaratabiliriz.

 

Kapalı balkonların, evlerin yüklükleri gibi kullanıldıklarından ötürü pek sevmeyiz aslında. Yüklük için ne kötü bir şeçim; dışarıdan görülüyorlar hatırlatalım! Bu kapalı balkon için en uygun projelerden biri onu hobi odasına çevirmek huzurlu ve aydınlık bir mekan, ilham kaynağımızın artmasını sağlayacaktır. Üstelik  çeşitleri gün geçtikçe artan outdoor ısıtma çözümleri ile buraları sımsıcak sığınaklar haline dönüştürmek çok da kolay artık.

 

Kandiller, mumlar, yastıklar, battaniyeler, farklı ebatta ki fenerler ve çiçeklerle balkon dekorasyonuna sıcaklık katabilir ve kışın soğuk günlerini yarattığınız hoş farklılıklarla burada sıcak sohbetler eşliğinde geçirebilirsiniz. Cesaret ve farklılık buradaki temel bakış açınızı oluşturmalı bizce. İçeride sıkıldığınız yastıklar, farklı fonksiyonlarda kullanacağınız tasarımlar, burada yol gösterici olacaktır.

 

Tamamen kapatmayı düşünmüyorsanız, kısmi olarak separe edecekseniz bile ısınma unsurunu yine de göz ardı etmeyin. Merkezi sistem ya da portatif ısıtıcılar kullanılabiliriz. Günümüzde birçok yeni ürün taşınabilir olmasından dolayı kullanım açısından kolaylık sağlıyor. İçerideki fazla nemi almak içinse otomatik havalandırma sistemi kullanılabilir. Aynı zamanda bitkilerimiz için kış bahçemizin belli oranda sabit bir sıcaklığı da içeride sağlayabilirsiniz. Ortamın sabit bir derecenin altına düşmemesi için termostat destekli ısı sistemleri kullanılabiliriz.

 

dfoit_subat