iskandinav stili

2015 Deko-trendleri Şekillenmeye Başladı

2015’de Koleksiyonlarda Neler Göreceğiz?

– Canlı neon renklerin tek başlarına veya farklı kombinasyonlarla birlikte kullanımı yaygınlaşacak.Stillerden ve tarzlardan bağımsız olarak evlerinde genç ve dinamik bir atmosfer yaratmak isteyenler; özellikle tekstilde önümüzdeki yıl çok popüler olacak fuşya ve parlak yeşiller dahil olmak üzer birçok renk alternatifini evlerinin dekorasyonunda da kullanabilecekler. Genelde pastel tonlarda tekstillerle kullanmaya alışık olduğumuz Country mobilyaları veya daha donuk renklerle kombine edilen İskandinav stili bile birbirinden canlı versiyonları ile görmeye hazır olun.

– Doğal yaşam öğeleri ön planda, bir çok farklı alan ve disiplinde gündemde olan doğaya dönüş, çevre bilinci temaları dekorasyonda da hızlı yükselişi sürdürüyor. Bu bazen  batı dünyasıyla simgeleşmiş tarzlardan uzaklaşıp daha etnik, uzak doğu kültüründen gelen temalarla gündemimize otuyor. Bazen de hayvan figürleri, ağaç, deniz gibi doğal öğelerin tema olarak tasarım da daha sık kullanılmasıyla.

– Sadelikte  hatta basitlikte yakalanan sofistikasyon birçok koleksiyonun mottosunu oluşturuyor. Geçtiğimiz yıllarda özellikle İskandinav stilin yaygınlaşmasıyla öne çıkan yalınlık teması. Bir tür modern insan arınmasını simgeleyecek şekilde farklı tarzlarda da kendisine karşılık bulmaya başladı. Hemen hemen her stili etkisi altına alan yalınlık teması, doğal malzeme kullanımı ile özellikle hayatımızda gittikçe daha önemli bir yer alacak. Tüketime mesafeli duran ve geri dönüşüm gibi çevre dostu akımlar da yine aynı damardan besleniyor, sadece farklı dışa vurumla hayatımızı.

– Siyah ve metalle yakalanan ihtişam göz ardı edilemiyor, Özellikle klasik tarzı tercih eden koleksiyonlarda siyahın ağır başlılığı ve varağın ihtişamı bir elegans vurgulama yöntemi olarak sıklıkla tercih edilecek. Görkemli göz alıcı fakat asil mekanlar oluşturmak için dozunda belki sınırlı alanlarda ve yaşam alanlarının öne çıkarılması istenilen yüzlerinde tercih edilecek sıklıkla bu tarz diye öngörüyoruz. Fazla modern ve tek düze kullanımı küçük dokunuşlarla değiştirmek istediğinizde işe yaracaktır.

– Geçmişe saygı bilinci artıyor, hızla gelişen teknolojilere ve yoğun gündeme inat, insanın geçişiyle ve kökleriyle bağlantıları güçlendirme çabası artıyor. Geçmişte sadece belli bir sınıfa ait görülen bu köklere dönüş özlemi, toplumun bütün katmanlarında bir ihtiyaç haline dönüşüyor. Vintage ve antika parçaların evlerde daha çok yer alacağı bir döneme giriyoruz 2015’de. Ayrıca özellikle tekstilde geçmişin izlerini taşıyan, atalarımızın yaşam tarzına saygı duruşu niteliğindeki parçalar evlerimizde yerlerini hızla alacaklar.

– Mesaj kaygısı taşıyan hatta bunu kelimelerle direkt dışa vurmayı tercih eden tasarımlar artacak, Tasarımlar tasarımcılarının vizyonları, koleksiyonunda yer aldıkları markaların değerleri, yansıttıkları genel tarzın alışkanlıkları dahil olmak üzere çeşitli mesajlar iletirler karşı tarafa. 2015’de birçok tasarım üzerinde yer alan kelimelerle daha direkt mesajlar  ulaştıracak hem kendilerini kullanmayı tercih edenlere hem de onların çevrelerine. Pop art tarzda sıkça kullanılan kelime oyunları diğer tarzlara da sıçrayacak.

– Dinginlik ve huzur arayanlar için pastel tonlar hala ilk tercih,  güne huzur ve tazelik hissi veren mekanlarda başlayıp sonlandırmayı tercih edenler için ev dekorasyonun da pastel tonlar yine ilk tercih olacak gibi görünüyor. Duvar renklerinde ve tekstilde sınırlı kalamayacak pastel tonların kullanımı tercihi, ahşap ve metal tasarımlarda da sıklıkla karşımıza çıkacak.

dergi_form_nisan

 

HERKES BAHARI KENDİ TARZINCA KARŞILAR…

 

Hayat boyu genel tarzımızın sadece birkaç keskin virajdan geçeceğini öngörsek de, itiraf etmeliyiz ki dönemsel ihtiyaçlarımız aslında günlük yaşantımızı şekillendirir. Bahar aylarının da iklimsel çelişkileri ve mevsimsel dönüşümleri ile ruh halimizle en çok  kimyasal etkileşime geçen aylar olduğu düşünülürse, evlerimizin bu karmaşık etki tepki sürecinden payını almaması düşünülemez elbet. Peki sonuç?

Formül bu kadar çok değişken olunca, bireysel farklılıklarımız ve dönemsel ihtiyaçlarımız, elbette farklı şekillerde olacak bu kaçınılmaz. Bırakın farklı yaşamları, farklı tarzlardaki insanları, her birimizin kendi adına aynı yıl içinde bile aynı cevabı verebileceğinden şüpheliyiz üstelik bu soruya. Peki yıllardan, tarzlardan, hatta kişilerden bağımsız genel eğilimler yok mu, bahar denilince akla gelen? Olmaz mı? Baharda yine de evlere en çok yakışacağını düşündüğümüz tarzların peşinde düştük biz de sizinle bu yüzden.

 

PROVANS BAHAR FİLMİNİN BAŞROLÜNÜ KAPAR HER ZAMAN, OSKARI DA ZORLAR

Keyif, konfor, şıklık Akdeniz stiliyle vücut bulur da provans bahar aylarında ilk akla gelen stil olmaz mı? Olur elbet… Doğal malzemeler, pastel renkler, patine mobilyalar, lavanta kokusunu burnunuzun ucunda hissettiğiniz kır stili… Bahar da yeniden balkon ve bahçeler aracılığıyla dirilen doğayla yeniden doğan evlere müthiş bir  ahenk ve akış sağlayacaktır. Kışla kararan ruhumuz, beyazın bolca mevcut olduğu ve keskin çizgilerin ise hemen hemen olmadığı bir dünyada huzur bulacaktır. Bizden söylemesi!

PROVANS SEÇENEKLERİ
ÖZGÜR, SIRADANLIĞA TAHAMMÜLÜ OLMAYAN

Ruhumuz ister istemez kış boyunca biraz içine kapanıyor, biraz evcilleşiyor. Oysa baharda doğanın yaşadığı uyanış kaçınılmaz olarak bizi de provoke ediyor. İçimizdeki kaşifi canlandırıyor, zaman ötesi keşifler yapmak, “başkasının çöpünden, kendimize ait küçük hazineler” yaratmak konusunda bize ilham veriyor. Retro detaylar, vintage objeler, süprizlerle dolu bir dünyanın kapılarını aralayan bohem stiller, içimizde bu yeşeren özgürlük ateşinin en güzel ilacı bizce. Kısa antikacı turları, büyük markaların bile koleksiyonlarında görmeye alışık olduğumuz retro objeler, canlı parlak renklerine rağmen yılların verdiği dinginlikle hayatımıza usulca dokunan  ve belki de evlerimizde birinci hayatlarındakinden çok farklı kullanılacak ikinci el eşyalar, ruhunuzdaki bahar uyanışına ayak uyduracaktır. Endüstriyel tarz da bu özgür kombinasyonlarda yer bulabilecek seçenekler arasında öne çıkacaktır. Meraklılarına duyurulur. Tabii aşırıya kaçmadan, içine canlı renklerde veya beyaz tonlarda küçük aydınlık dokunuşlar yapmak final de baharla algısal olarak çelişebilecek ortamlar elde etmemeniz için hassas bir sınır belirleyici olabilir.

ÖZGÜR RUHLU SEÇENEKLER
ELEGANSI HAYATINIZA
SOKMANIN EN RAFİNE YOLU, UZAKDOĞU STİLİNDE YAKALANAN ZARAFET

Uzakdoğunun sıcak, ruhani, kalabalık ama dingin atmosferi, konforlu yaşamı elegans çizgilerle hayatınıza sokmanın, gösterişten uzak yolu olacaktır baharda. El yapımı sanatsal objelerin, hayvan figürlerinin, tütsülerin, minimal şıklık yansıtan mobilyaların, toprak tonlarının hakim olduğu Uzakdoğu stili baharı huzur ve şıklıkla gelen bir zarafetle yaşamak isteyen herkese iyi gelecektir. Bu tarzı evlerin meditasyon şekli olarak da algılamak mümkün.
UZAKDOĞU STİLİ SEÇENEKLER

KURUYAN RUHUMUZUN DA BAHARDA BESLENMESİ GEREKİYOR DİYORSANIZ SIMSICAK EGZOTİK AFRİKA STİLİ İLE İÇİNİZİ ISITIN

Bakırın, etnik desenlerdeki kumaş formları ile buluştuğu, yer döşemesinde mozaik ve ahşapla, duvar süslemelerinde çeşit çeşit ahşap ve bambu objelerle, oturma gruplarında sedir ve yer minderleriyle ağırlıklı olarak biçim bulan bir yaşam ortamında çıplak ayakla kendinizi hayal ettiniz mi hiç? Etmediyseniz de şimdi tam sırası etmek için. Şayet içinize bir sıcaklık dolduysa daha düşüncesiyle bize o zaman sizin bahar uyanışınızın adı belli oldu, hiç karşı durmayın. Minimalizmin yalın çizgilerinden çok uzak karmaşık, çok kültürlü bir yaşam belli ki sizin enerji kaynağınız. O zaman, kış boyunca belki de esiri olduğunuz avmler, ofislerde daralan ruhunuz kim bilir belki böylece huzur bulur.
EGZOTİK SEÇENEKLER

KARMAŞADAN SIKILANLARA YALIN ALTERNATİFLER İSKANDİNAV STİLDE

“Her zaman kuzeyden esen rüzgarlarla huzur bulurum, yaz kış bu gerçeklik değişmez. Rumuma huzur veren yalın çizgiler, sanki doğal renkler, tasarımlarıyla gözümü ve ruhumu besleyen İskandinav rüyası oldu hep öyle de kalacak” diyorsanız saygımız sonsuz. O zaman da farklı dönemlere ait, farklı tarzlardaki İskandinav stili bizim yerel dokularla zenginleştirdiğiniz eklektik kompoziyonlar yakalamanız, tasarımın yalın İzgilerinin tadını yerel dokumuzu refere edecek izlerle harmanlamanız. Hem bulunduğu coğrafyadan ve yerel dokudan ilham almak gelişen dünyamızda günden güze hızla yaygınlaşan yükselen bir değer. Siz ne dersiniz?
iSKANDİNAV STİLİNDE SEÇENEKLER

HANTAL OLMAYAN UYUMLU SEÇENEKLER

Baharla beraber yeniden hayat bulan yaşam enerjimiz, durağanlık tuzaklarından kaçınılması eğerken çözümlerle şekil bulacaktır, evlerimizde, balkonlarımızda, verandalarımızda. Sizi özgür kılacak, oradan oraya yerini değiştirebileceğiniz esneklikteki her tarz oturma grubu, sizin için cazip olacak bu nedenle bahar aylarında. Akşamüstü sıcak oldu bahçeye… Güneş gidip, hava serinleyince okuma köşesine veya TV karşına geçmenizi sağlayacak hafif koltuklar. Bahar yağmurlarında kolayca toplanıp salonun bir köşesine yığılabilecek, açılır kapanır üniteler, ya da minderler, evlerinizin en sevdiğiniz eşyaları olabilir tutarsız bahar günlerinde bizden söylemesi.
HANTAL OLMAYAN SEÇENEKLER
2014’ÜN YÜKSELEN TRENDİ EL SANATLARI

dergi_form_nisan