ESPACE teamLab Düşler Diyarına Yolculuk

Bu yıl MAISON&OBJET fuarının Ocak ayağındaki standlar içinde en çok beğenilen ve dikkat çekeni hiç kuşkusuz teamLab’ın standıydı. Ekip mekanı çarpıcı, interaktif bir dijital enstalasyonla, fütüristik bir kafe/restoran olarak tasarlamıştı. Arita porselenlerinin desenlerinden ve sofistike Japon kültürünün şiirselliğinden ilham alan bu büyüleyici gösteri kendimizi bir masal kahramanı gibi hissedebileceğimiz kadar özgün ve unutulmayacak kadar etkileyici bir deneyimdi.

teamLab, MAISON&OBJET’nin 20. yıldönümünü kutlamak için standını Arita porseleninden yapılmış vazo ve eşyaları yepyeni bir dünyaya dönüştürmek için kullandı. “Mekan teamLab -serbest bırakılan Dünya, bağlantı kuruyor” sloganıyla ziyaretçileri karşılayan teamLab, amaçlarının gelecekteki bir kafe ya da restoranın görüntüsünü oluşturmak olduğunu belirtiyor. TeamLab tasarımcıları geleceğin bir süreklilik, uzun ve kesintisiz bir kültür tarihinin üzerine inşa edileceğine inanıyorlar.  Porselen vazolar  yerinde olduğunda, içlerinde bulunan dünya masa üzerine ve daha geniş bir alana yayılarak ortaya çıkıyor. Her vazodan ortaya çıkan özgül dünya dışarıda birbirine sarılarak ye pyeni bir dünya yaratıyor.  Vazolar masada ziyaretçilerin beğenisine göre düzenlenebiliyor. Vazolardan ortaya çıkan bu dünyalar masadaki diğer dünyalarla etkileşime giri- yor. Buradaki tasarım, önceden kaydedilmiş görüntülerin sonradan oynatılmasından ibaret değil; gerçek zamanlı bir bilgisayar programı aracılığıyla masadaki diğer kapkacaklar ve ziyaretçilerin eylemlerinden doğan etkiyle tekrar tekrar yeniden çiziliyor.

Örneğin, bir vazodan uçan kuş başka bir vazodan ortaya çıkan ağacın dalına tüneyebiliyor. Her vazoda büyüyen ağaç da diğerinden farklı oluyor; boyutları ve şekilleri öteki vazoların içinden masaya dökülen dünyalarla etkileşime giriyor çünkü. Vazolardan çıkan dünyalar sizin davranışlarınızdan da etkileniyor. Eğer ayakta iseniz, küçük bir kuş elinize konabilir; aniden hareket ederseniz uçup gidebilir.

Diğer bir deyişle, çeşitli vazolardan açığa çıkan dünyalar masa üzerinde birbirlerine yön veriyor, ziyaretçilerin hareketlerine tepki veriyor ve sürekliliği olan bir dünya yaratmak üzere birleşiyorlar. Standın ziyaretçileri tarafından seçilen vazolarla -ve bizzat bu kişilerin eylemleriyle- hiçbir zaman bir öncekine benzemeyen, sonsuz bir değişim içinde yepyeni bir dünya yaratılıyor.

Bernardaud’un “Jardin Indien” ve “Aux Oiseaux” koleksiyonlarının sergilendiği stantta teamLab ayrıca Mariage Freres, Hirohito SAITO of OryZa Design ve Arita Porcelain ile işbirliği yapmış.

Akgün Akdil