dfot

 

MOTTO TASARIM RÖPORTAJ

 

Ahşap dokunuşlar ve doğadan ilham alan bir sanatçı; Gökhan Eryaman

Ahşabın doğal dokusu bulunduğu mekana sıcak bir hava ve samimiyet getiriyor.Özellikle günümüzde ev dekorasyonunda ve hayatımızın her alanında doğal görünümlü ahşaplar karşımıza çıkıyor. Ahşap ile beraber doğayı bulunduğumuz mekana taşıyor ve onunla bütünleştiriyoruz. Kolay işlenebilen ve sıcak bir malzeme olan ahşap, heykelden mobilyaya, müzik aletine kadar birçok tasarımlarla hayatımızın bir parçası olmaya ve yaşamaya devam ediyor…

Haydanhuya,ahşap sevgisinin şekil verdiği cüzdan ve çantalardan oluşan,yalın ve oldukça özgün bir koleksiyon ile karşılıyor bizi.Motto Tasarım bu ay Haydanhuya markasının yaratıcısı Gökhan Eryaman’ın atölyesine konuk oldu ve merak ettiklerini sordu…

‘’Haydanhuya insanların sayesinde ve insanlar için var olur. Büyük ve çok olmaz, çok olması da iyi olmaz zaten. Azdır. Fakat kendi başına var olması ya da varlığını sürdürmesi mümkün değildir. Bu sebepten insanlarla dürüst ve  kusursuz bir ilişki kurmayı her şeyin önünde tutar.Yavaş,sakin,acelesiz,az,sade ve iyidir.’’

Gökhan Eryaman

 

 

  • Haydanhuya’nın  hikayesini bize anlatır mısınız?

 

Her hafta sonu Belgrad ormanlarında yaptığım yürüyüşlerim den birinde, ortası bir sincap tarafından oyulmuş bir tahta parçası gördüm. O anda ağaç işleri yapan bir marka kurup ismini de hayvan-oya koymaya karar verdim.Sincapla bir telif sorunu yaşamamak için, ismi haydanhuya olarak değiştirdim.:)

 

 

 

  • Tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

 

Zamansız, sakin ve az olmaya çalışıyorum.

 

 

 

 

  • Tasarımlarınızdan bahsedecek olursak…

 

Tahtadan kullanışlı bir çanta yapmaya çalışırken karşılaşılan problemleri çözme çabası, formu kendiliğinden oluşturuyor. Detayları çözerken malzemeye olabildiğince az müdahale etmeye çalışıyorum.

 

 

  • ·      Peki , hangi ahşap tarzı daha rahat işleniyor?Tasarımda en çok hangi tür ağaç tercih ediliyor?

İlk başlarda ıhlamur ağacı kullanıyordum. Ihlamur ağacı daha rahat oyuluyor ve işleniyor, bir yandan da hafif.Fakat zamanla desen, renk ve doku olarak meşe ve cevizin daha doğru olduğu ortaya çıktı.Artık yalnızca meşe ve ceviz ağacı kullanıyorum.

 

 

  • Tasarımlarınızda vazgeçemediğiniz detay nedir?

 

Delik, oyuk, kuytu, bu tür boşlukla ilgili formlar hep ilgimi çekmiştir.

 

 

  • ·      Ahşabı en çok hangi malzemeyle yakıştırıyorsunuz?

Esasında bütün doğal ve ham malzemeler birbirleriyle yakışıyor.Şuan ahşap ile deri ve keçe kullanıyorum. Bu malzemeleri görüntüsünden çok işlevi için tercih ediyorum ve doğal oldukları için de bir şekilde iyi görünüyorlar.Ama düşününce, pirinç ve ahşap birbirine çok yakışır. Pirinç işlemek konusunda bir  deneyim kazanabilirim ilerde mutlaka ahşap ile birlikte kullanmak isterim.

 

 

  • Bu özel koleksiyona yenilikler eklemeyi düşünüyor musunuz veya daha farklı bir proje var mı üzerinde çalıştığınız?

 

Yeni ürünler ekliyorum belli aralıklarla. Bakalım, şu anda gelen siparişleri yapmakla geçiyor tüm zamanım.Ürünleri yapıyor olmak, tasarlamaktan daha güzel geliyor bana.

 

 

  • Tasarımlarınızı satın almak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?

www.haydanhuya.com dan sipariş verilebiliniyor. Aynı zamanda Galata’da Paris Texas’da satış yapılıyor…

 

  • Ve son olarak motto’nuz …

Bu da geçer yahu…