gri

Paris’te Geçmişten Günümüze Estetik Bir Yolculuk

Paris’te geçmişte de, günümüzde de genellikle sanatçıların tercih ettiği bir bölge olarak bilenen Saint Germain des Prés’deyiz. Geçmişe saygı duruşunda bulunan aynı zamanda da modern dokunuşlarla günümüze güncel referanslardan olan bu özel ev, mimar Joseph Dirand tarafından restore edilmiş.

Belle Epoque döneminin bütün mimari özelliklerini rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz bu ferah ve görkemli yapı, yenilenme sürecinde aslına sadık kalınacak şekilde esas doku muhafaza edilerek yenilenmiş. Ünlü mimar, restorasyondaki tecrübesini bu yapıda ustaca gözler önüne sermiş. Binanın dış cephesinden alınan tarihi referansla evdeki malzemelerde göze batmayan rafine detaylar içeren dokular ön planda tutulmuş.

Bu detayların ustaca sergilenmesi için renk karmaşasından özenle uzak durulmuş. Açık renklerdeki yer ve duvar kaplamaları doku ve desenlerindeki ince detaylarla öne çıkarılmış. Evin tarihi orijinal parçaları göz alıcı detaylarla öne çıkarılarak dekorasyonda ön planda tutulmuş.

Bu tarihi dokuya ustaca tezat oluşturacak biçimde evdeki dekoratif objelerde, aydınlatmalarda, mobilyalarda hatta kullanılan sanat objelerinde modern çizgiler ön planda tutulmuş. Ev sahiplerinin de kişiliklerini en doğru biçimde yansıtması hedeflenen daire, dönemin ihtişamını panellerle, mermerin bolca kullanımı ve modern siyah, beyaz, gri ve altın renk paleti ile ihtişamı ve yalınlığı aynı potada eritmeyi başarmış.

Fonksiyonel ve yalın çizgilerin tarihi dokuyu ustaca tamamladığı bir iç dekorasyon anlayışının tercih edildiği bu yapı, Parizyen estetik anlayışının doğru harmanlanmış bir biçimini müthiş bir denge ile gözler önüne seriyor demek hiç yanlış olmaz.

Bu muhteşem dairede dolaştığınızda geçmişten bugüne hızlı bir tur yapıyor gibi hissedeceksiniz kendinizi.

Danimarka Kontrastların Ülkesi

Bu ev farklı dönemlerden objeler ve mobilyaların kullanıldığı yaratıcı bir Danimarkalı evi. Dikkatle seçilmiş bir renk skalası mevcut. Siyah, gri, kahverengi ve beyaz ağırlıklı tonlara, pembe ve kırmızı ufak dokunuşlar eşlik ediyor.

60’lardan tik sandalyeler, kadife döşemeli rokoko tarzı bir sandalye, akrilik ve altın rengine boyanmış 1900’lerden meşe bir sandalye bir arada mükemmel bir karışım oluşturuyor.

Farklı stillerin estetik birleşimi ile gerçekten ilginç İskandinav bir ev ortaya çıkmış. Siyah beyaz ikilisi neredeyse evin tüm odalarında kendini gösteriyor.

Eski ve yeni beraberliği evin geneline damgasını vuruyor. Modern ve klasik birçok sanat eseri duvarları süslüyor.  Detaylarda altın tonlar görülürken tekstilde genelde koyu renkler kullanılmış. Yatak odası duvarlarında büyük boylarda aynalar yine farklı dönemlerden çerçeveler ile yer almış. Büyük ebatlı mobilyalar salondaki çalışma masası ve kütüphane haricinde beyaz seçilmiş. Mutfak siyah beyaz ağırlıklı ve daha çok modern  çizgiye sahip malzemelerden oluşuyor.

Bast Moda | Var Olmak | Begüm Akdoğanlar

  Sevgili Bast Home okuyucuları, Ekim Ayından itibaren sizlerle modayı, trendleri, güncel tasarımları paylaşacağım. Yoğun geçen moda haftaları, defileler, sunumlar derken resmen Sonbaharı karşılamış bulunmaktayız. Bu aya kadar yaza doyamadığımızdan olsa gerek, uçuşan kumaşlardan hazırlanmış, ...

dfot

 

Tiina Laakonen ve Jon Rosen’in Finlandiya aksanı verilmiş, yılın rengi indigo mavinin hakim olduğu evleri Hamptons’da bulunuyor. Eski model, moda tasarımcısı Tiine gerçek bir kır evi yaratmak istemiş.

“Maviyi inanılmaz şekilde rahatlatıcı buluyorum. Bir tema üzerinde çeşitli varyasyonlar yaratmak hoşuma gidiyor.” 

“Bu koridorların, bir koridor gibi değil daha sıcak görünmelerini istedim.”

Evin merkezinde açık bir yaşam alanı var. Tiina’nın Finlandiya’daki çocukluğuna ithafen renk paletinde gri, beyaz, siyah ve mavi yer alıyor. Kayan bir cam kapı bahçeye açılıyor. Böylece renk karışımına yeşil de dahil oluyor. Mobilya ve döşemelerinde George Sherlock kanepeler, Marimekko desenler, tasarımcı arkadaşı Christine Kim tarafından tasarlanmış kare puflar var. Piet Hein Eek tasarımı yemek masası, hala üretimde olan Maijo Isola tasarımı Marimekko masa örtüsü ile kullanılmış. Tüm iç duvarlarda klasik ambar kaplamasında kullanılan bir malzeme kullanılmış. Tiina kendini 50’lerden ve 60’lardan Fin klasiklerini evi için toplarken bulmuş.

“Zaman geçtikçe özüne daha çok dönüyorsun. Uzun süre ülkemden uzak yaşadım ama sevdiğim şeyler yine kendi orjinimin versiyonları oldu.”

Tiina Rusya sınırında Finlandiya’nın Imatra adlı endüstriyel bir bölgesinde büyüdü, 19 yaşında Paris’e gidip modelliğe başladı ve Karl Lagerfeld’e asistanlık yaparak moda dünyasına girmiş oldu. Koridorlarda ve yatak odasında Birger Kaipiainen’e ait 50lerin yine indigo mavi desende duvar kağıdıyla kaplı. Yatak odasında yine Marimekko desen yatak örtüsü örtü ve yerde yine Fin’lerin klasiği bez kilimler kullanılmış. Tüm odalarda mavinin eşsiz kombinasyonları, İsveç’li ve Fin tasarımlar kullanılan bu mavi evde ayrıca bahçedeki havuzu da mavi ortancalardan bir duvar çevreliyor.

“Mavinin her tonunu etrafımda görmek bana sonsuz bir huzur veriyor. Bu yüzden bahçede de ortancalara bolca yer verdik.”

 

http://decordemon.blogspot.com.tr/